Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2020

Trojicu obvinených v súvislosti s výbuchom bytovky v Prešove, prepustili na sloboduKrajský súd v Prešove v utorok 31. marca prepustil trojicu živnostníkov obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove z väzby ...Zdieľať
dee 676x451 31.3.2020  - Krajský súd v Prešove v utorok 31. marca prepustil trojicu živnostníkov obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove z väzby na slobodu. Senát zároveň vydal príkaz na okamžité prepustenie troch obvinených, ktorí budú naďalej stíhaní na slobode. Rozhodnutie krajského súdu je dnešným dňom právoplatné.

 

Obvinených prepustili na slobodu


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, senát na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Okresného súdu Prešov zo 4. marca v celom rozsahu, keďže došlo k zmene dôvodu väzobného stíhania z kolúznej na útekovú väzbu.

„Konštatujúc zhodne v prípade troch obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecné ohrozenie dôvody tzv. útekovej väzby. Senát krajského súdu prijal písomný sľub obvinených ako náhradu väzby a prepustil obvinených z väzby na slobodu,“ konštatovala Petrufová.

Muži majú zákaz vycestovať


Ako dodala, súd väzbu u obvinených zhodne nahradil dohľadom probačným a mediačným úradníkom a obvineným uložil povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu a tiež zákaz vycestovať do zahraničia.

„Dôvody tzv. útekovej väzby v tomto prípade zhodne u troch obvinených vzhliadol senát krajského súdu najmä v hrozbe vysokého trestu pri právnej kvalifikácii predmetného skutku, ktorý je daný obvineným za vinu v tomto počiatočnom štádiu trestného stíhania,“ dodala hovorkyňa.

Trojica živnostníkov je obvinená z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu. O prepustení Jána R., Ondreja T. a Mareka T. na slobodu rozhodol 4. marca po neverejných informatívnych výsluchoch Okresný súd v Prešove.


 

Súd prijal prísľub od obvinených


Sudca pre prípravné konanie nevyhovel návrhu krajského prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby a nevzal troch obvinených v predmetnej trestnej veci do takzvanej útekovej väzby.

Naopak prijal písomný sľub obvinených a uložil im ďalšie obmedzenia, keďže naďalej považoval dôvody takzvanej kolúznej väzby u všetkých troch obvinených za zachované. Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej dnes rozhodoval krajský súd.

Trojica obvinených je vo väzbe od 9. decembra minulého roka z dôvodu takzvanej kolúznej väzby, teda aby nemohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie.

Sťažnosť prokurátora bola zamietnutá


Rozhodnutie Okresného súdu v Prešove následne potvrdil 30. decembra 2019 aj krajský súd. V utorok 3. marca Krajský súd v Prešove rozhodol aj v prípade ďalšej dvojice, ktorá čelí rovnakému obvineniu z februára tohto roka.

Súd zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove, ktorým sudca nevzal do väzby Martina M. a Milana H., ktorí tak sú stíhaní na slobode.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra 2019, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Dvanásťposchodovú bytovku, ktorú poškodil výbuch plynu, kompletne zbúrali a odstránili.


Zdroj: Webnoviny.sk - Trojicu obvinených v súvislosti s výbuchom bytovky v Prešove, prepustili na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trojicu živnostníkov obvinených v prípade výbuchu plynu v Prešove budú stíhať na slobode (4. 3. 2020)
 Ďalšie dve osoby sú obvinené v súvislosti s výbuchu plynu v Prešove, hrozí im doživotie (22. 2. 2020)
 V sutinách bytovky v Prešove sa našli telesné pozostatky (10. 2. 2020)
 Milión eur za odvoz sutín z po výbuchu plynu v bytovke? Mesto Prešov pochybenia odmieta (15. 1. 2020)
 OBRAZOM: Z bytovky poškodenej výbuchom plynu sú už len sutiny (20. 12. 2019)
 BYTOVKU ZNIČENÚ VÝBUCHOM V PREŠOVE ZBÚRAJÚ CELÚ (17. 12. 2019)
 Z. Čaputová: Vlna pomoci po výbuchu je na slovenské pomery nevídaná (16. 12. 2019)
 Slováci pomáhajú: Aj tieto mestá pošlú do Prešova finančné dary (12. 12. 2019)
 Bytový dom po výbuchu plynu v Prešove bude búrať technika z Česka (11. 12. 2019)
 Ľ. Galko a J. Baška sa zhodli, že hasiči v Prešove robili, čo mohli (10. 12. 2019)nasledujúci článok >>
Polícia odmietla trestné oznámenie proti Smeru-SD, poslanec OKS označil dôvod za absurdný
<< predchádzajúci článok
Skupina Chiesi zvyšuje podporné opatrenia a oznamuje nové fondy pre zamestnancov, pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v odozve na pandémiu COVID-19

Trojicu obvinených v súvislosti s výbuchom bytovky v Prešove, prepustili na slobodu - diskusné fórum čitateľov