Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júna 2023

Vodič Dušan Dedeček z tragickej dopravnej nehody na Zochovej priznal vinuProkurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal na Dušana D. obžalobu v závere marca pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia v nepriamom úmysle.Zdieľať
Vodič Dušan Dedeček z tragickej dopravnej nehody na Zochovej priznal vinu

 

Vodič Dušan D. z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova priznal vinu. Senát Mestského súdu Bratislava I vyhlásenie o vine obžalovaného prijal, a preto bude vykonávať len dokazovanie smerujúce k uloženiu trestu, ochranného opatrenia a náhrade škody.

"Som vinný," povedal obžalovaný na štvrtkovom hlavnom pojednávaní. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave na neho podal obžalobu v závere marca pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia v nepriamom úmysle. Dušan D. je väzobne stíhaný pre dôvodnú obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

Na Mestskom súde Bratislava I sa vo štvrtok začal súdny proces v prípade vlaňajšej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova, pri ktorej zomrelo päť ľudí. Vodič osobného automobilu Dušan D. šoféroval pod vplyvom alkoholu. Na hlavnom pojednávaní je prítomný.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal na Dušana D. obžalobu v závere marca pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia v nepriamom úmysle.

Dopravná nehoda si 2. októbra 2022 vyžiadala okrem piatich mŕtvych aj niekoľko zranených osôb. Dušan D. je väzobne stíhaný pre dôvodnú obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

AKTUALIZÁCIA: 11:50

Prokurátor navrhol Dušanovi Dědečkovi 15 rokov väzenia, ktoré by si mal odpykať v cele s minimálnym stupňom stráženia. Za trestný čin obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia hrozil opitému vodičovi trest 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Prokurátor Juraj Chylo zobral do úvahy vyhlásenie o vine obžalovaného, ale aj to, že doposiaľ nebol súdne trestaný. Poľahčujúce okolnosti podľa neho prevažujú nad priťažujúcimi.

Chylo zdôraznil, že podľa neho nekonal Dědeček z nedbanlivosti, pretože to by znamenalo „zachovanie určitej opatrnosti“. Ak by si aj opitý sadol za volant, šoféroval by opatrnejšie. Dědeček však s viac ako dvomi promile šoféroval spôsobom „absolútne nezlučiteľným s jazdou motorového vozidla v centre mesta“.

Dědeček letel zastávkou Zochova 141 metrov a jeho auto zastavilo po 5 a pol sekunde, keď Škodu Superb zastavil strom.

Právnici poškodených nesúhlasia s mimoriadnym znížením trestu pre Dušana Dědečka na 15 rokov väzenia. „Apelujeme na súd, aby uložil trest, ktorý sa nielen bude javiť ako spravodlivý, ale aj spravodlivý bude,“ povedal zástupca jednej z obetí Marko Polakovič.

„Stačilo päť klikov v mobile a päť mladých ľudí mohlo žiť. Stačilo, aby si objednal v ten večer taxík“, vyhlásil v záverečnej reči zasa právny zástupca Peter Stropkai. Zdôraznil, že obete nepoznali Dědečka. Nikdy v živote sa s ním nestretli, no ten napriek tomu „absolútne deštruktívne zasiahol do ich životov.“ Stropkai zastupuje dve rodiny, ktoré prišli pri nehode o dcéru a syna.


Pre trestný čin všeobecného ohrozenia mu hrozí podľa Trestného zákona trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až doživotie.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vodič Dušan Dedeček z tragédie v centre Bratislavy na Zochovej dostal 15 rokov väzenia (8. 6. 2023)
 Prokurátor podal obžalobu na Dušana Dědečka pre tragickú nehodu (31. 3. 2023)
 Dědeček obvinený z tragickej nehody na Zochovej vzali do väzby (14. 10. 2022)
 Vodiča z tragickej nehody na zástavke Zochova eskortovali pred súd. Obhajca prezradil, akou rýchlosťou išiel (foto+video) (6. 10. 2022)
 Študenti VŠMU si uctia pamiatku obetí nehody na Zochovej pietnym koncertom (5. 10. 2022)
 Tragická dopravná nehoda na Zochovej rozvírila vášnivé debaty, vláda chce prísne trestať opitých šoférov (video+foto) (4. 10. 2022)
 Tragická nehoda na zastávke Zochova má už päť obetí, polícia priniesla aj ďalšie informácie (video+foto) (3. 10. 2022)
 Vodičom auta, ktoré zrazilo ľudí na zastávke Zochova, má byť športový funkcionár Dědeček (3. 10. 2022)
 Tragédia v Bratislave: Opitý vodič vrazil do zastávky plnej ľudí. Po nehode sa k policajtom k policajtom správal agresívne (3. 10. 2022)
 VIDEO: V Bratislave narazilo auto do zastávky, nehoda si vyžiadala štyroch mŕtvych a šesť zranených (3. 10. 2022)nasledujúci článok >>
Rozsudok v kauze výbuchu vo VOP Nováky nepadol ani po šestnástich rokoch, jeden zo sudcov ochorel
<< predchádzajúci článok
Zničenie Kachovky je pre Rusov výhodné aj keď prišli o pozície, vážne to zmenilo geografiu a topografiu frontového sektora