Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2006

Akcionári ST odsúhlasili zoznam záujemcov o RádiokomunikácieAkcionári spoločnosti Slovak Telekom (ST) odsúhlasili na návrh poradcu, spoločnosti Wood & Co., užší zoznam piatich uchádzačov o kúpu Rádiokomunikácií, o.z. "Vzhľadom na atraktivitu predaja ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Akcionári spoločnosti Slovak Telekom (ST) odsúhlasili na návrh poradcu, spoločnosti Wood & Co., užší zoznam piatich uchádzačov o kúpu Rádiokomunikácií, o.z. "Vzhľadom na atraktivitu predaja Rádiokomunikiácií, ako aj nevyhnutnú diskrétnosť v ďalšom procese predaja, sa Slovak Telekom rozhodol mená uchádzačov v užšom výbere nezverejniť," informovali v piatok zástupcovia ST.

Vybratí uchádzači od 2. mája dostanú prístup ku tzv. data roomom a budú môcť vykonať v Rádiokomunikáciách hĺbkový audit. Slovak Telekom predpokladá, že aj na základe takto získaných informácií, uchádzači predložia svoje záväzné ponuky najskôr v druhej polovici júna.

V procese predaja svojho odštepného závodu priamo oslovil ST 23 potenciálnych uchádzačov, pričom deväť subjektov, medzi ktorými prevládali zahraniční strategickí investori, prejavilo svoj záujem v podobe predbežnej ponuky. Spoločnosť Wood & Co. tieto ponuky vyhodnotila na základe vopred jasne definovaných kritérií. Medzi tieto kritéria patrili napr. finančná sila uchádzača, potenciál ďalšej spolupráce so Slovak Telekomom, alebo minimalizácia rizika.

Rádiokomunikácie chcel získať späť pod svoju kontrolu podľa pôvodného plánu štát. Podľa vyjadrenia ministra dopravy Pavla Prokopoviča z januára 2004 sa tak malo stať do troch mesiacov, od tohto vyhlásenia. ST potom začal hľadať poradcu pre túto transakciu. V júni 2004 sa ňou stala firma WOOD & Company, a. s. Ešte v októbri 2004 minister Prokopovič tvrdil, že štát ma stále záujem majetok Rádiokomunikácií získať, neskôr ho však potom opäť odštátniť. Ministrovi bola pôvodne veľmi blízka myšlienka, aby majetok Rádiokomunikácií po ich získaní štátom spravovali subjekty, ktoré služby firmy využívajú. Ide napríklad o STV a Slovenský rozhlas. Podľa vyjadrení Pavla Prokopoviča ešte z konca roka 2002 by sa cena za spätné prevzatie Rádiokomunikácií mohla pohybovať v rozpätí 1,5 až 2 mld. Sk. Neskôr však bolo rozhodnuté o predaji Rádiokomunikácií priamo Slovak Telekomom.

Rádiokomunikácie zabezpečujú distribúciu a šírenie rozhlasových a televíznych signálov. Svoje služby poskytujú aj mobilným operátorom. Rádiokomunikácie zabezpečujú aj šírenie signálu pre verejnoprávne médiá Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas. Balík 51 % akcií ST vlastní nemecký Deutsche Telekom. Ďalšími akcionármi ST sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktoré spravuje 34 % akcií a Fond národného majetku SR s 15-percentným podielom.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Z vlaňajšej hromadnej nehody na D1 obvinili troch vodičov

Akcionári ST odsúhlasili zoznam záujemcov o Rádiokomunikácie - diskusné fórum čitateľov