Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2020

29. februára 2020

Ako hlasovať v parlamentných voľbách? Krúžkujete najviac štyroch kandidátov a pozor aj na prípadnú pokutuV parlamentných voľbách si volič vyberie len jeden hlasovací lístok politickej strany, ktorej chce odovzdať svoj hlas. Ostatné nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky je povinný odložiť do ...Zdieľať
12 4 676x471 29.2.2020 - V parlamentných voľbách si volič vyberie len jeden hlasovací lístok politickej strany, ktorej chce odovzdať svoj hlas. Ostatné nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky je povinný odložiť do zapečatenej schránky, ktorá je na takéto lístky určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý dostane pokutu 33 eur. Vo voľbách kandiduje 24 politických subjektov. Pôvodne ich bolo 25, ale strana Hlas pravice sa kandidatúry vzdala.


Volič sa po príchode do volebnej miestnosti preukáže občianskym preukazom. Ak má hlasovací preukaz, predloží ho spolu s občianskym. Hlasovací preukaz mu okrsková komisia následne odoberie. Komisia potom voličovi vydá hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.

Koľko kandidátov sa krúžkuje


Každý volič musí ísť pred hlasovaním do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková komisia neumožní hlasovať. Dôvodom je, aby sa zabezpečila tajnosť hlasovania.

Ak volič nemôže pre zdravotné postihnutie sám upraviť hlasovací lístok, oznámi to okrskovej volebnej komisii, ktorá mu umožní vziať si so sebou za plentu inú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky.Volič vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Tento lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky. Zároveň má možnosť na hlasovacom lístku zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, ktorému dá prednostný hlas.

Zakrúžkovať môže poradové číslo najviac štyroch kandidátov. Potom hlasovací lístok vloží do obálky a následne do volebnej schránky.

Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky


Ak volič odovzdá prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa bude počítať v prospech kandidujúceho subjektu, ale na prednostné hlasy sa nebude prihliadať. V prípade, že do obálky vloží viac ako jeden hlasovací lístok, jeho voľba je neplatná.

V prípade, že sa volič pri krúžkovaní pomýli, môže požiadať okrskovú komisiu, aby mu vydala nové hlasovacie lístky. Nesprávne upravené lístky vloží volič do osobitnej schránky, ktorá je na to určená.

Volič, ktorý nemôže prísť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Volič o voľbu do prenosnej schránky môže požiadať len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková komisia zriadená. Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej komisie.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Zdroj: Webnoviny.sk - Ako hlasovať v parlamentných voľbách? Krúžkujete najviac štyroch kandidátov a pozor aj na prípadnú pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Voľby 2020: Najviac peňazí na online reklamu dala mimoparlamentná strana, Smer minul o polovicu menej (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Andrej Danko vyzval Slovákov voliť, odporučil počúvať hlas srdca a svedomia (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Pellegrini vyzval ľudí, aby posudzovali kandidátov nielen podľa rečí, ale aj doterajších skutkov (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Politickí lídri vyzvali v predvolebnej diskusii na účasť vo voľbách (25. 2. 2020)
 Parlamentné voľby 2020: Volebná infolinka (24. 2. 2020)
 Voľby 2020: Ako chcú politické strany naložiť s diaľnicami a rýchlostnými cestami? (24. 2. 2020)
 Parlamentné voľby 2020: Ako vybaviť hlasovací (voličský) preukaz (29. 1. 2020)
 Parlamentné voľby budú 29. februára 2020, kampaň sa začne v utorok (4. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie a prezidenta Trumpa odložili pre koronavírus
<< predchádzajúci článok
Vlak narazil do medzimestského autobusu, hlásia zranených aj mŕtvych

Ako hlasovať v parlamentných voľbách? Krúžkujete najviac štyroch kandidátov a pozor aj na prípadnú pokutu - diskusné fórum čitateľov