Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. decembra 2020

Analytici v súvislosti s COVID-19 menia optiku. Nové údaje o hospitalizovaných a mŕtvych ich zaskočiliStránka Dáta bez pátosu, ktorá sa počas koronakrízy venuje predikovaniu vývoja pandémie, dlhobo vysvetľovala, že počet hospitalizovaných pacientov je kľúčové číslo, na základe ktorého by sa mali nastavovať ochranné opatrenia.Zdieľať
koronavírus

Akutálne by sme však mali podľa analytikov vnímať už aj iné číslo, a tým je počet úmrtí medzi pacientmi, ktorí musia byť na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Až vďaka tejto štatistike budú zrejme vedieť presnejšie predpovedať vývoj situácie.

Matematici priznávajú, že „čo-to sme namodelovali, ale bude sa musieť premodelovať, menia sa vstupy“. Preto podľa vlastných slov „menia optiku“ pri predikciách a budú sledovať aj ďalšie premenné.

Predikcia, hospitalizácie, december 2020
Predikcia hospitalizovaných pacientov na december 2020 v porovnaní s doterajším reálnym vývojom Foto: FB Dáta bez pátosu

„Sledujte číslo ťažkých stavov dnes a budete vedieť úmrtia zajtra,“ píšu na sociálnej sieti Dáta bez pátosu. Zo súčasných údajov vyplýva, že 20 až 25 percent pacientov na JIS ochoreniu COVID-19 podľahne.

Neboli sme pripravení

Aj tieto čísla naznačujú, že situácia v nemocniciach je kritická. Najviac pozitívne testovaných bolo v uplynulých dňoch v Prešovskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Potom nasleduje Banskobystrický kraj, v ktorom sa situácia za posledný týždeň výrazne zhoršila.

Popasovať sa s nepriaznivým vývojom sa preto snažia aj v Nemocnici Zvolen. Zároveň však priznávajú, že na pandémiu nebol pripravený nikto a nepočítalo sa s ňou ani pred desiatkami rokov pri budovaní zdravotníckych stredísk.

Chýbajúce či zastarané vybavenie nemocníc napriek tomu aktuálne nie je najväčší problém, tým je personál. Na oddelení pre pacientov s COVID-19 vo zvolenskej nemocnici je momentálne hospitalizovaných 27 pacientov. Ako to na tomto špeciálnom oddelení funguje?

Ochranné pomôcky

Napriek nebezpečenstvu, ktorému nemocničný personál musí čeliť, služba na oddelení s COVID-19 pacientmi je vraj takmer rovnaká ako na tom bežnom – až na ochranné prostriedky, dezinfekciu a veľmi prísne pravidlá, ktoré určujú ešte aj to, kde jesť, piť či telefonovať.

Každý zdravotník tam musí mať ochranné pomôcky ako sú čiapka, okuliare alebo štít, respirátor spolu s chirurgickým rúškom, plášť, dvojitú vrstvu rukavíc, jednorazové návleky na nohy a gumené topánky.

„Aby sme nemuseli byť takto ustrojení počas celej služby, ale iba pri styku s pacientom, je oddelenie rozdelené na tri zóny, červenú, oranžovú a zelenú,“ vysvetľuje vedúca sestra Katarína Liptáková.
Semafor na oddelení

Červenú zónu predstavujú miestnosti, v ktorých sa nachádzajú pacienti a riziko nákazy je tam najvyššie, preto v nej platia najprísnejšie hygienicko-epidemiologické pravidlá. Za ňou nasleduje oranžová zóna, v ktorej už nie sú pacienti, ale je to stále infekčné prostredie.

„Zelená zóna je bezpečná a je to priestor, v ktorom sa stravuje aj personál, vybavuje sa tu administratíva a nie je možné sem vstúpiť v kontaminovanom oblečení a vnášať sem kontaminované predmety,“ opisuje systém Liptáková.

Každá z vymenovaných zón je samostatná a uzavretá. Oddelenie pre pacientov s COVID-19 je pritom v Nemocnici AGEL Zvolen rozdelené na dve poschodia, ktoré sa od seba trochu líšia. Preto je aj zloženie personálu na jednotlivých ošetrovacích jednotkách rozdielne.

Správne používanie ochrany

„Na prvom poschodí je okrem multidisciplinárnej jednotky vo forme bežného oddelenia aj jednotka intenzívnej starostlivosti a oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny,“ dopĺňa hlavná sestra.

Súčasťou zdravotníckeho tímu sú tu sestry so špecializáciou, ktoré zabezpečujú starostlivosť predovšetkým o pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu a vždy tam musí byť prítomný aj lekár.

Kľúčové je podľa Liptákovej pristupovať ku každému pacientovi ako k pozitívnemu. Vďaka tomu sa im darí mať situáciu nateraz pod kontrolou. K ukončeniu pandémiu však musí prispieť každý, a to zodpovedným prístupom, k akému vyzýva aj rezort zdravotníctva.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slováci budú mať po príchode do Rakúska povinnú karanténu, platia aj výnimky (17. 12. 2020)
 Ktoré obchody sa od soboty zatvoria? Hygienici zverejnili zoznam a menia sa nákupné hodiny pre seniorov (17. 12. 2020)
 Poľsko čaká lockdown až po Vianociach, krajina sa nemôže spoliehať na očkovanie (17. 12. 2020)
 Na hraniciach už uznajú aj antigénové testy z Česka a Rakúska, deti do 10 rokov majú výnimku (17. 12. 2020)
 Česká vláda žiada o predĺženie núdzového stavu, polnočné omše budú napriek zákazu vychádzania (17. 12. 2020)
 Video: Matovič emotívne vyzval Sulíka aby podal demisiu. „Mrzí ma, že máme idiota za ministra hospodárstva,“ povedal. (17. 12. 2020)
 Sulíkovo ministerstvo nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ako žiada premiér Matovič (17. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudol rekordný počet úmrtí za deň a PCR testy odhalili ďalších 3045 nakazených (17. 12. 2020)
 Na RÚVZ pracuje na trasovaní kontaktov už 820 osôb (17. 12. 2020)
 FDA povolil prvý domáci rýchlotest na COVID-19 (16. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Rusi vakcíne Sputnik V nedôverujú, zaočkovať sa dala len malá časť populácie
<< predchádzajúci článok
Trnavčan na diaľku prišiel o tisíce eur, uveril falošnej pomoci „Microsoftu“ pred hackermi

Analytici v súvislosti s COVID-19 menia optiku. Nové údaje o hospitalizovaných a mŕtvych ich zaskočili - diskusné fórum čitateľov