Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. februára 2007

Astorka vystúpi v Prahe s hrou Pred odchodom na odpočinokBratislavské Divadlo Astorka Korzo ´90 sa v rámci 12. ročníka festivalu Slovenského divadla v Prahe 2007 predstaví návštevníkom Divadla bez zábradlí hrou Pred odchodom na odpočinok Thomasa ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Bratislavské Divadlo Astorka Korzo ´90 sa v rámci 12. ročníka festivalu Slovenského divadla v Prahe 2007 predstaví návštevníkom Divadla bez zábradlí hrou Pred odchodom na odpočinok Thomasa Bernharda. Slovenskí herci uvedú inscenáciu na pôde českej scény 4. marca o 19:00.

V hlavných úlohách sa predstavia popredné slovenské divadelné osobnosti ako Zita Furková (Klára), Zuzana Kronerová (Viera) a Peter Šimun (Rudolf), pod režijnú taktovku sa podpísal Juraj Nvota.

Rudolf, Klára a Viera žijú v spoločnom byte po rodičoch. Navonok usporiadané súrodenecké trio z lepších kruhov spája nielen pokrvné puto, ale aj spoločné tajomstvo, o ktorom sa nikto nesmie dozvedieť. Rudolf a Viera sú spriaznení viac než súrodenci bývajú a Klára sa musí jedenkrát do roka podrobiť ich rôznym výstredným nápadom. Príbeh sa odohráva siedmeho októbra, počas netradičnej rodinnej oslavy. Slávnostná atmosféra sa strieda s výstupmi plnými vášní a postupne nadobúda až groteskný rozmer.

Nicolaas Thomas Bernhard sa narodil 9. februára 1931 v holandskom Heerlene. Preslávilo ho množstvo románov, poézie a divadelných hier. Bernhard bol trvalým kritikom fašistickej minulosti Rakúska. Jeho diela boli policajne zhabané, čelil žalobám za urážku na cti a jeho verejné vystúpenia sprevádzali škandály. Bernhard ešte za svojho života vyhlásil zákaz šírenia svojich kníh v Rakúsku a v testamente zakázal akékoľvek publikovanie a uvádzanie svojich hier v Rakúsku na sedemdesiat rokov. Napriek tomu Bernhardova nadácia po desiatich rokoch od jeho smrti povolila obnovenie inscenácie Pred odchodom na odpočinok v Burgtheatri.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)
 Červená princezná Galina Brežnevová v Astorke (6. 5. 2009)
 Astorka chystá hru o spisovateľovi L. N. Tolstom (29. 3. 2009)
 ASTORKA: Aj zmrznúť môže mať svoje čaro, diváci to uvidia v Zime (23. 2. 2008)
 Ďalšieho Shakespeara ponúkne Astorka, vsadila na Othella (19. 9. 2007)
 Bratislavské divadlo Astorka cestuje do Austrálie (13. 3. 2007)nasledujúci článok >>
STU sa možno presťahuje z Bratislavy na Záhorie
<< predchádzajúci článok
Diaľničné spojenie medzi krajinami otvoria 15. novembra