Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. marca 2021

AstraZeneca aktualizovala údaje v USA, jej vakcína má 76% účinnosťVyše desiatka krajín, väčšinou európskych, minulý týždeň dočasne zastavila používanie vakcíny od AstraZenecy, lebo sa objavili správy, ktoré ju spájali s tvorbou krvných zrazenín.Zdieľať
AstraZeneca aktualizovala údaje v USA, jej vakcína má 76% účinnosť

Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca znížila v stredu účinnosť svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 o tri precentuálne body, a to na 76 percent. Účinnosť očkovacej látky takto prehodnotila po vyhodnotení aktualizovaných údajov z klinických testov vykonaných v Spojených štátoch, Čile a Peru, informuje agentúra AFP.


AstraZeneca teraz tvrdí, že jej vakcína proti covidu poskytuje vysokú, 76-percentnú, ochranu pred príznakovým ochorením covid a 100-percentnú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou. Ešte v pondelok pritom uvádzala, že jej očkovacia látka má účinnosť 79 percent.

K revízii pristúpila AstraZeneca po kritike zo strany amerických zdravotných úradov tvrdiacich, že možno poskytla o tretej fáze klinických testov neaktuálne informácie, pripomína AFP.

Americký Národný ústav pre alergie a infekčné choroby (NIAID) totiž v utorok ráno uviedol, že nezávislý Výbor pre monitorovanie údajov a bezpečnosti (DSMB) "vyjadril znepokojenie nad tým, že spoločnosť AstraZeneca možno zahrnula zastarané informácie... ktoré mohli viesť k neúplnému prehľadu údajov o účinnosti". Následne spoločnosť AstraZeneca požiadal o "čo najrýchlejšie zabezpečila zverejnenie najpresnejších a aktuálnych údajov o účinnosti".

Hoci vakcína od AstraZenecy je schválená na používanie vo vyše 50 krajinách sveta, v Spojených štátoch ju dosiaľ nepovolili. Spočiatku tam bola favorizovanou očkovacou látkou, pričom USA si z nej objednali 300 miliónov dávok, uvádza AFP. Proces jej schvaľovania tam však spomalili komunikačné problémy. V USA je momentálne povolené používanie vakcín od firiem Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson.

AstraZeneca musí teraz aktualizované údaje odovzdať americkému Úradu pre potraviny a lieky (FDA). Poradný výbor FDA bude následne o zisteniach o tejto vakcíne verejne debatovať, až potom sa FDA rozhodne, či vakcínu povolí v USA na núdzové použitie.

Na klinických testoch tejto očkovacej látky v USA, Peru a Čile sa zúčastnilo celkovo 32.449 dobrovoľníkov, z ktorých dve tretiny dosali vakcínu a zvyšok placebo (neúčinnú látku).

AstraZeneca ďalej uviedla, že pre ľudí vo veku 65 a viac rokov vykazovala jej očkovacia látka viac ako 85-percentnú účinnosť.

Vyše desiatka krajín, väčšinou európskych, minulý týždeň dočasne zastavila používanie vakcíny od AstraZenecy, lebo sa objavili správy, ktoré ju spájali s tvorbou krvných zrazenín. Európska agentúra pre lieky (EMA) však následne po vyšetrovaní dospela k záveru, že vakcína nezvyšuje celkové riziko krvných zrazenín, ale nevylúčila, že vakcína súvisí s dvoma veľmi zriedkavými typmi zrazenín. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a ďalšie štáty následne v piatok 19. marca obnovili používanie tejto vakcíny.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Reportáž RTVS o úmrtí učiteľky mohla spôsobiť obavy pred očkovaním, zhodol sa mediálny výbor (24. 3. 2021)
 Putin sa proti COVID-19 nedá zaočkovať verejne, v Rusku pribudlo ľudí skeptických voči Sputniku (23. 3. 2021)
 Nemeckí vedci zistili príčinu vzniku krvných zrazenín po očkovaní (20. 3. 2021)
 Biden: Cieľ podať 100 miliónov dávok za 100 dní sa v piatok splní (19. 3. 2021)
 ÚDZS: Úmrtie 38-ročnej ženy nesúvisí s očkovaním proti COVID-19 (18. 3. 2021)
 Čaputovú zaujímajú dodávky vakcín od Pfizeru, Hegerovi poslala list (17. 3. 2021)
 NCZI spustilo čakáreň na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 (17. 3. 2021)
 Testovanie s myšami a morčatami, ktorým pichli Sputnik V, dopadla úspešne (16. 3. 2021)
 Matovič vymenil osvedčenú a schválenú vakcínu za prisľúb neodskúšaného Sputnika, kritizuje Šimečka (16. 3. 2021)
 V Poprade a v Humennom nevyužili počas víkendu vyše 20 percent vakcín (16. 3. 2021)nasledujúci článok >>
Prechod na letný čas sa dotkne dvoch vlakov
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 1 600 infikovaných, ale počet hospitalizácií opäť klesol

AstraZeneca aktualizovala údaje v USA, jej vakcína má 76% účinnosť - diskusné fórum čitateľov