Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. februára 2009

Bankár chudobných chce rozšíriť svoje podnikanie v USAFinančník Muhammad Junus, ktorý dostal v roku 2006 Nobelovu cenu za systém mikropôžičiek, chce svoje pôsobenie rozšíriť na celé Spojené štáty americké. Junus minulý rok otvoril pobočku svojej ...Zdieľať
WASHINGTON 5. februára (WEBNOVINY) - Finančník Muhammad Junus, ktorý dostal v roku 2006 Nobelovu cenu za systém mikropôžičiek, chce svoje pôsobenie rozšíriť na celé Spojené štáty americké. Junus minulý rok otvoril pobočku svojej banky Gramín v New Yorku, v súčasnosti sa uchádza o licenciu, vďaka ktorej by mohol pôsobiť "v akomkoľvek štáte", povedal v stredu bangladéšsky ekonóm. Globálna finančná kríza je "úžasnou a veľkou možnosťou... aby sme znovu vytvorili náš život, naše inštitúcie, našu politiku", povedal muž prezývaný bankár chudobných vo Washingtone, kde predstavoval svoju knihu Vytvorenie sveta bez chudoby.


Junus uviedol, že v stredu sa stretol s predsedom americkej centrálnej banky Benom Bernankem, diskutovali o systéme mikropôžičiek, v rámci ktorého dostávajú chudobní ľudia malé pôžičky na rozbehnutie podnikania, a o americkom pláne na zvrátenie finančnej krízy. Junus Bernankemu povedal, že pri vládnej pomoci musia myslieť aj na najchudobnejších. "Skutočné obete finančnej krízy nie sú bohatí, ale tí dole, približne tri miliardy ľudí," vyhlásil Junus.

Junus otvoril pobočku v New Yorku v januári 2008. Podľa jeho slov má približne 500 klientov, všetko ženy, ktorým priemerne požičal 2200 dolárov bez toho, aby museli mať ručiteľa, či zálohu. Takmer všetky z nich týždenne splácajú svoje dlhy. Americká pobočka funguje na rovnakom systéme ako pobočky v Bangladéši. Podľa internetovej stránky firmy chce Gramín otvoriť ďalšie pobočky v piatich amerických štátoch: Arkansas, Kalifornia, Louisiana a Nebraska.
SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obama by sa mal sústrediť na Latinskú Ameriku, tvrdia odborníci
<< predchádzajúci článok
Maďarsko je ochotné prijať väzňov z Guantánama