Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. novembra 2023

Bojnický zámok predstavuje unikátnu výstavu Ešte nenamaľované obrazy slávnychVýstava prezentuje 17 diel, 16 obrazov a jeden objekt od siedmich á la autorov. Diela vytvoril pôvodom Prievidžan Roman Turcel, ktorý žije v Prahe.Zdieľať
Bojnický zámok predstavuje unikátnu výstavu Ešte nenamaľované obrazy slávnych

 

Bojnický zámok ako by ho namaľoval Andy Warhol či Salvador Dalí, Trenčiansky hrad v podaní Giuseppeho Arcimbolda prezentuje výstava Ešte nenamaľované obrazy slávnych v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Múzeu Bojnice. Diela v štýle typickom pre slávnych umelcov namaľoval Roman Turcel, návštevníci si ich tam budú môcť pozrieť od štvrtka (9. 11.).

Za výstavou stojí startup Dyera. "Obrazy, ktoré sú tu vystavené, samozrejme, nemohli namaľovať umelci, ktorí sú tu á la podpísaní. Bojnický zámok, predpokladám, nikdy nenavštívili a ani ho nikdy nemohli maľovať," načrtol v stredu počas vernisáže autor myšlienky zo startupu Sven Vatrt.

Startupový projekt chcel podľa neho prezentovať umenie inou formou. "Každý pozná Bojnický zámok zdola, zhora, sprava, zľava, zvrchu, ale my sme potrebovali nájsť produkt, ktorý by ho ukázal v inom svetle a aby to bolo i trochu edukatívne. Každý pozná Bojnický zámok, ale možno nie každý pozná Dalího, van Gogha či ostatných autorov, ktorí sú tu. Preto sú to ešte nenamaľované obrazy slávnych," priblížil.

Bojnický zámok predstavuje unikátnu výstavu Ešte nenamaľované obrazy slávnych

Výstava prezentuje 17 diel, 16 obrazov a jeden objekt od siedmich á la autorov. Diela vytvoril pôvodom Prievidžan Turcel, ktorý žije v Prahe. "Bola to veľká zábava pokúsiť sa prevteliť do takých velikánov ako Dalí, van Gogh alebo Klimt a pozrieť sa ich očami na objekty, na naše kultúrne dedičstvo, ktoré oni pravdepodobne nikdy nevideli," priblížil Turcel. Podľa jeho slov nebolo ťažké naštudovať si rukopis maliarov, keďže ich dôverne pozná. "Akurát to bolo pre mňa ťažké udržať sa v nálade a nevložiť tam sám seba ako umelca, keďže mali diametrálne odlišné prístupy a pohľady ako moja autorská tvorba," doplnil.

Bojnický zámok predstavuje unikátnu výstavu Ešte nenamaľované obrazy slávnych

Startup chce projekt postupne dostať i do ostatných múzeí, ktoré spadajú pod SNM. "SNM podniká aj v sektore kultúrneho dedičstva, respektíve umenia. Toto je naša prvá spolupráca so slovenským startupom, ktorý pripravil možno trochu iný spôsob prezentácie kultúrneho dedičstva, ako sme zvyknutí. So spojením produktov, ako je tričko alebo grafika, sa nám veľmi zapáčilo," ozrejmil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis. Projekt chce SNM podľa neho rozšíriť i na ostatné nehnuteľnosti, pamiatky v jeho správe.

 

Foto: SNM-Múzeum Bojnice, Igor Socha


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Špeciálne prehliadky na Bojnickom zámku pod názvom SVETLO-NOC poukážu na symboliku tmy a svetla (14. 10. 2023)
 V Bojniciach sa už tento víkend uskutoční štvrtý ročník festivalu poctivých vín (video) (12. 9. 2023)
 Ocenenie Zlatý špendlík: Top hradom alebo zámkom Trenčianskeho kraja sa podľa internetových recenzií stal Bojnický zámok (17. 8. 2023)
 Výstava fotografií Kuliseva Amazing Planet na Bojnickom zámku ukazuje krásu prírody (2. 8. 2023)
 V Bojniciach sa tento víkend uskutoční 4. ročník festivalu remesiel (25. 7. 2023)
 Výstava v Bojniciach približuje éru Bojnického zámku za čias Baťovcov (22. 7. 2023)
 Leto na Bojnickom zámku bude patriť predstaveniam i výstavám (4. 7. 2023)
 Zoo Bojnice zvyšuje od 1.7.2023 vstupné. Zavádzajú však RODINNÚ VSTUPENKU (27. 6. 2023)
 Rozprávky na Bojnickom zámku potešia návštevníkov i tento týždeň (22. 6. 2023)
 Rozprávkový zámok 2023: Dnes začalo rozprávkové podujatie na Bojnickom zámku ponúkne tri príbehy (14. 6. 2023)nasledujúci článok >>
V Bratislave sa začala Bibliotéka 2023
<< predchádzajúci článok
Musí fingovať krádež a zachrániť svet... Agent Gabriel Allon v trileri Zberateľ