Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. augusta 2023

Výstava fotografií Kuliseva Amazing Planet na Bojnickom zámku ukazuje krásu prírodyV Bojniciach má svoju tvorbu Kulisev po prvý raz. Kolekciu diel, ktorú predstavuje na Bojnickom zámku, vystavoval predtým v Organizácii spojených národov v Ženeve.Zdieľať
Amazing Planet

Veľkoformátové fotografie prírodných scenérií všetkých kontinentov sveta približuje výstava Amazing Planet fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva na Bojnickom zámku. Výstavu sprístupnilo Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice v pondelok v priestoroch Západného krídla, verejnosť si ju tam môže pozrieť do 26. októbra.

V Bojniciach má svoju tvorbu Kulisev po prvý raz. Kolekciu diel, ktorú predstavuje na Bojnickom zámku, vystavoval predtým v Organizácii spojených národov v Ženeve. "Špecializujem sa na prírodné scenérie, vždy sa tak snažím ukázať rozličnú krajinu, rozličné kontinenty. Aby tam boli zastúpené nejaké ľadovce, púšte, vodopády, džungľa, niečo fotené zhora, z dronu alebo helikoptéry. Tak, aby to odzrkadľovalo súčasný stav podľa mňa najkrajších prírodných lokalít na svete," načrtol autor.

Kulisev cestuje po svete viac ako 30 rokov, miest, ktoré považuje za najkrajšie, je podľa jeho slov veľmi veľa. Z prác prezentovaných na výstave vyzdvihol fotograf veľmi vzácny záber z Yellowstonského národného parku. Ide podľa neho o tretí najväčší gejzír na svete, Grand Prismatic Spring. "Niekedy vznikajú fotografie jednoducho, prídeš odfotíš. Niekedy je z toho dlho plánovaná akcia a jedna z tých fotografií je práve tento farebný prameň z Yellowstonského národného parku," priblížil Kulisev. Povolenie lietať nad gejzírom s helikoptérou od správcu národného parku podľa svojich slov vybavoval tri roky, desať dní mali na to, aby bolo ideálne počasie. Lietal tri hodiny v helikoptére bez dverí vo výške 3000 metrov. "Za tým tak bolo veľmi veľa energie, času. Nakoniec to vyšlo a to je vždy to najdôležitejšie," podotkol.

Amazing Planet

Riaditeľ SNM-Múzea Bojnice Igor Socha poznamenal, že kde inde ako na Bojnickom zámku by takáto výstava mala byť. "Sme síce umelecko-historické múzeum, ale máme teraz jeden krásny zrekonštruovaný priestor, ktorý si svojím spôsobom pýta naozaj krásnu výstavu," ozrejmil Socha.

Kulisev je podľa neho človek, ktorého prácu sleduje dlhodobo. "Viem o jeho kvalitách, oceneniach, publikačnej činnosti. Výstava mi prišla ako zaujímavá ponuka, teda do momentu, kým v tomto priestore nezrealizujeme expozíciu, ktorú tam do budúcna chystáme," dodal.

Amazing Planet

Fotograf a cestovateľ Kulisev patrí k svetovej špičke v oblasti fotografovania prírody a krajiny. Počas dvoch desaťročí tvorby absolvoval viac ako 200 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Za svoje práce získal viacero medzinárodných cien. Je autorom 12 kníh. Rovnako je zakladateľom Asociácie profesionálnych fotografov SR.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Bojniciach sa tento víkend uskutoční 4. ročník festivalu remesiel (25. 7. 2023)
 Výstava v Bojniciach približuje éru Bojnického zámku za čias Baťovcov (22. 7. 2023)
 Leto na Bojnickom zámku bude patriť predstaveniam i výstavám (4. 7. 2023)
 Zoo Bojnice zvyšuje od 1.7.2023 vstupné. Zavádzajú však RODINNÚ VSTUPENKU (27. 6. 2023)
 Rozprávky na Bojnickom zámku potešia návštevníkov i tento týždeň (22. 6. 2023)
 Rozprávkový zámok 2023: Dnes začalo rozprávkové podujatie na Bojnickom zámku ponúkne tri príbehy (14. 6. 2023)
 Foto a video: Portrét grófa Pálffyho sa po desaťročiach vrátil späť na Bojnický zámok. Dnes ho slávnostne odhalili (2. 6. 2023)
 Oslávte MDD na Bojnickom zámku ako na kráľovskom dvore (23. 5. 2023)
 Foto: Bojnická zámok otvoril letnú sezónu podujatím Strašidelný zámok (30. 4. 2023)
 Turistickú sezónu tento víkend na Bojnickom zámku otvorí podujatie Strašidelný zámok (video) (26. 4. 2023)nasledujúci článok >>
Výstavba novej krajskej knižnice v Prešove sa predĺži i zdražie o pol milióna, výskumníci však niečo odhalili (foto)
<< predchádzajúci článok
Karol Duchoň zažíva úspech aj 40 rokov po smrti