Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. decembra 2019

CHRÍPKA OPÄŤ NASTUPUJE: Lekári nahlásili 46.212 prípadov AROIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 6. decembra (TASR) - Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) na Slovensku počas 49. týždňa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástol o 0,7 percenta. Lekári nahlásili Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spolu 46.212 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. ARO mali najmä deti do piatich rokov.


Ochorenia na ARO mali tento týždeň komplikovaný priebeh u 1340 osôb. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy (735) a vyskytli sa aj otitídy a pneumónie. "Ochorenia hlásilo 58 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 46 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyšší počet hlásiacich lekárov bol v Trnavskom, najnižší v Bratislavskom kraji," tvrdí hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lekári nahlásili 3878 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 8,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 11,4 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom, najmenej v Bratislavskom kraji. Aj na CHPO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.

Spolu 12 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo v uplynulom týždni prerušenia výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o materské školy v Košickom, Prešovskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, základnú školu v Prešovskom kraji a strednú školu v Nitrianskom kraji.

V uplynulom týždni nebol podľa Mikasa hlásený žiadny prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 boli hlásené štyri prípady SARI, z nich zomreli dvaja chorí.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na ARO, vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ochrániť deti pred chrípkou pomáha podľa odborníkov aj správna výživa (23. 11. 2019)
 Lekárnicki odmietajú zodpovednosť za nedostatok vakcín proti chrípke (10. 10. 2019)
 Radíme: Príznaky chrípky a prechladnutia sa líšia (9. 10. 2019)
 Radíme: V chrípkovej sezóne nezanedbajte preventívne opatrenia (27. 2. 2019)
 Radíme: Chrípku treba vyležať, upozorňujú odborníci (10. 10. 2018)
 Chrípka v Trenčianskom kraji ustupuje, minulý týždeň klesla o pätinu (5. 3. 2018)
 Na chrípku neúčinkujú antibiotiká, treba ju v pokoji vyležať (12. 2. 2018)
 Chorých na chrípku by malo ešte pribúdať, epidémiu nezastaví ani mráz (1. 2. 2018)
 Chrípka si nevyberá, vyžiadala si aj životy tehotných žien (7. 10. 2011)
 Čo by ste mali vedieť o chrípke (7. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Po pobodaní učiteľky žiakom žiadajú odborári ochranu učiteľov
<< predchádzajúci článok
VÝBUCH PLYNU V PREŠOVE: Horí 12- poschodová bytovka

CHRÍPKA OPÄŤ NASTUPUJE: Lekári nahlásili 46.212 prípadov ARO - diskusné fórum čitateľov