22. marca 2009

Corgoň liga - 22. kolo - nedeľa - súhrn

Súhrn výsledkov nedeľňajších zápasov 22. kola futbalovej Corgoň ligy. Aktuálna tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2008/2009 po nedeľňajších zápasoch 22. kola

Artmedia Petržalka - FC ViOn Zlaté Moravce 5:0 (3:0)

Góly: 17. a 22. Sylvestr, 37. Majtán, 57. Saláta, 77. Struhár, ŽK: 57. Saláta, 71. Mikulič - 78. Pavlenda, rozhodovali: Havrilla - Košecký, Bobko, 440 divákov
Artmedia: Kamenár - Mikulič, Struhár, Burák, R. Konečný - T. Kóňa (83. Čikoš), Saláta (62. Guédé), Czinege, V. Horváth - Majtán, Sylvestr (71. Pavol Ďurica)
Zlaté Moravce: Bolek - Pavlenda, Klabal (46. Peter Farkaš), Pavol Majerník, Candrák - Lalák - Kuračka (68. T. Bartoš), Macko, Náther, Tomášek - Róbert Tomko (55. Kožiak)
V 6. min pohrozil domáci Majtán, no ďalších 10 min patrilo prekvapujúco hosťom. V 13. min ViOn pekne zakombinoval, po Kuračkovom centri odkopával do bezpečia Burák. Po následnom rohu triafal Róbert Tomko tesne vedľa pravej žrde Kamenárovej bránky. Po štvrťhodine hry sa do dobrej šance dostal Tomášek, ale ľavačkou nenamieril presne. Od tejto chvíle bolo na trávniku prakticky už len jedno mužstvo - domáce. V 17. min Saláta preľstil ofsajdovú pascu Zlatomoravčanov, prehodil aj bezmocného Boleka a Sylvestr loptu netradične hruďou poslal do siete - 1:0. Slovenský mládežnícky reprezentant sa gólovo presadil aj o päť minút neskôr, keď si výborne spracoval loptu za obranu a nekompromisne trafil do pravého horného rohu. Už na 3:0 zvýšila Artmedia v 37. min. Na ľavej strane na hranici šestnástky zabojovali Sylvestr s Majtánom a druhý menovaný pekne obstrelil Boleka - 3:0. V 39. min mohli hostia znížiť, ale Tomkovu príležitosť zmaril odvážnym vybehnutím Kamenár. Po zmene strán sa hostia snažili čo-to spraviť s nepriaznivým výsledkom, no doplatili na ďalšie diery v defenzíve. V 57. min predviedli domáci rýchlu kontru, Majtán z ľavej strany naservíroval Salátovi, a ten do prázdnej bránky upravil už na 4:0. Petržalka naďalej pozorne bránila, Kamenár nemusel zasahovať ani pri nebezpečnom priamom kope Macka v 68. min. O päť mohol dať striedajúci Pavol Ďurica piaty gól, ale nevyužil pošmyknutie sa Pavlendu po centri Majtána. Čo sa nepodarilo Ďuricovi, dokázal v 77. min Struhár, ktorý po rohu Horvátha predskočil Boleka a hlavou stanovil konečné skóre - 5:0. Artmedia dosiahla na jar už tretie jednoznačné víťazstvo, po dueloch s Dunajskou Stredou (4:0), Dubnicou (3:0) a Zlatými Moravcami má impozantné skóre 12:0.
Hlasy:
Michal Hipp (tréner Artmedie): "Súpera veľmi dobre poznáme, takže sme vedeli, čo môžeme od neho očakávať. Na zápas sme sa zodpovedne pripravovali a myslím si, že výsledok sa dostavil. Boli sme efektívni a navyše sme ešte zahodili ďalšie veľmi dobré šance. Druhý polčas sme si už vyslovene užívali, rovnako ako posledných niekoľko dní. Škoda, že teraz nasleduje dvojtýždňová prestávka."
Štefan Horný (tréner ViOnu Zlaté Moravce): "V prvom rade chcem pogratulovať domácim k víťazstvu. Dali päť gólov, takže ich triumf je úplne zaslúžený. My sme mali na začiatku dve gólové šance, no nepremenili sme ich. Domáci hrali efektívne, využívali dlhé nakopávané lopty na Salátu, vychádzali im štandardky. My sme robili príliš veľa chýb v individuálnych činnostiach. Musíme zdvihnúť hlavy a ísť ďalej."

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)
Góly: 24. Doležaj, 78. Kožuch, ŽK: 49. Doležaj, 63. Jelenkovič - 32. Poljovka, 38. Uškovič, 45. Kotrys, rozhodovali: Smolák - T. Somoláni, Likavský, 4084 divákov
Trnava: Kralj - Lukáš Došek, V. Drobný, Doležaj, Ľ. Hanzel - Devátý (73. P. Ďuriš), Kopúnek, Jelenkovič (63. R. Procházka), M. Hruška - Franca (85. Bernáth), Kožuch
Banská Bystrica: Boroš - M. Pančík, Debnár, Poljovka, Kotrys (85. Brašeň) - Miroslav Tóth (73. M. Filo ml.), Pečovský, Uškovič (61. T. Pančík), V. Gajdoš, Hučko - Michal Ďuriš
Domáci nastúpili proti Banskej Bystrici odhodlaní potvrdiť dobrú formu a natiahnuť šnúru nezdolanosti. Obe mužstvá si od úvodných minút zodpovedne plnili defenzívne úlohy. Útočné snaženie Trnavčanov do sústredenej obrany Dukly bolo spočiatku bez efektu. Až v 15. min Kožuch hlavičkou usmerňoval loptu do siete, túto šancu však zastavilo brvno Borošovej bránky. Červeno-čierni postupne zvyšovali obrátky v snahe preniknúť za bystrickú defenzívu a vtipnou prihrávkou alebo presnou strelou medzi žrde upokojiť situáciu na trávniku. V 23. min potvrdil dobrú orientáciu v šestnástke legionár z krajiny samby Brazílčan Franca, keď po centri Devátého dobre mierenou prudkou hlavičkou prinútil brankára Boroša k reflexívnemu zákroku. Bol z toho iba rohový kop, ktorý však už priniesol pre domácich gólový úspech. Doležaj v 24. min hlavičkou k ľavej žrdi usmernil loptu za chrbát Boroša - 1:0.
Po obrátke sa obraz hry nezmenil. Trnavčania pokračovali v dobrom ofenzívnom výkone, ale bystrická obrana stála na pevných nohách. V 59. min po brejkovom úniku na bránku Trnavy Pečovský tiahlou strelou prestrelil, ale vzápätí ten istý hráč Dukly už dobre mierenou strelou prinútil Kralja k zásahu. Radosť na tribúnach skrehnutým divákom urobil v 78. min pohľadnou akciou domáci Hruška. Český legionár vybojoval loptu, potiahol ju, prihral nekrytému Kožuchovi, ktorý poľahky pridal druhý gól a ukončil tak priemerný zápas v slovenskom Ríme.
Hlasy:
Karol Pecze (tréner Trnavy): "Víťazstvo sa nerodilo ľahko aj napriek tomu, že v prvom polčase sme našu snahu dokázali realizovať, žiaľ, iba jediným gólom. Ďalšie sľubné akcie sme však nedotiahli do úspešného konca. Náš pressing na súpera platil, ale chýbal mu finálny efekt. V druhom polčase hostia vycítili šancu, prestriedali a spresnili hru, vypracovali si príležitosti, ktorými nás mohli potrestať. Nám to trvalo, kým sme chytili pôdu pod nohami, bolo potrebné oživiť náš útok, čo sme urobili príchodom Procházku, neskôr aj Ďurišom. Sme radi, že úsilím a bojovnosťou sme natiahli šnúru nezdolanosti a zachovali si tak tesný kontakt s vedúcimi mužstvami tabuľky."
Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Gratulujem Trnavčanom k dosiahnutému zaslúženému víťazstvu. Domáci mali tlak, ktorý im priniesol zaslúžené ovocie. Videli sme celkovo dobrý zápas. V prvom polčase bol lepší Spartak, po zmene strán zasa my. Škoda, najmä v druhom polčase sme mali dobré akcie, zaváňajúce gólom, ale ponúknuté šance sme nevyužili. Ak nestrelíme gól, nemôžeme bodovať."

Tatran Prešov - MFK Košice 1:2 (0:1)
Góly: 76. M. Penksa - 5. R. Cicman, 58. Milinkovič, ŽK: 69. Josl - 50. Kišš, 69. Škutka, rozhodovali: Chmura - Palušák, Rendko, 4511 divákov
Prešov: M. Buchta - Papaj, Piter-Bučko, Čep, Josl - Prekop (79. Farbák) - P. Cicman (46. Belejík), Katona, M. Penksa, Vršajevič (59. Šafranko) - Mariano Bernardo
Košice: Putnocký - Kišš, Bašista, Džogan, R. Cicman - Dobias - Viazanko (90.+ Pavol Jurčo), K. Kuzma (86. Kaminský), N. Matič, Milinkovič (80. L. Janič) - Škutka
Košičania vstúpili do zápasu so silnou podporou vetra veľmi aktívne. Už v úvode vyťažili tri rohové kopy. Práve po treťom padol úvodný gól stretnutia. Na Milinkovičom zahranú štandardnú situáciu najvyššie vyskočil R. Cicman a zblízka hlavou rozvlnil sieť - 0:1. Hostia po tomto momente ešte viac ožili, hrozili útočnými akciami. Košičanom výborne pracovala stredová formácia, ktorá vo všetkých smeroch prevyšovala domácu. Prešovčania najmä v prvom polčase prehrávali množstvo súbojov, nedokázali súpera takmer ničím prekvapiť. Jedinú strelu v prvom polčase na bránku hostí vyslal obranca Papaj. Aj tú obrana hostí zblokovala, a tak Putnocký s ňou veľa práce nemal. Penksa vysunul Vršajeviča, no ten ponúknutú šancu nezužitkoval. Na druhej strane väčšina akcií Košičanov smerovala cez Matiča, aj aktívneho MIlinkoviča, ku ktorým sa po zmene strán pridal aj Viazanko. Aj preto bol výkon hostí ucelenejší a v porovnaní s prešovským kvalitnejší.
Po prestávke silný vietor hral síce s Prešovčanmi, no s gólu sa tešili hostia. Viazanko prenikol ľavou stranou prešovskej obrany, prudko vystrelil, Buchta loptu neudržal a do siete jej pomohol Milinkovič - 0:2. V závere sa Prešov usiloval s výsledkom niečo spraviť. Najmä po góle Penksu a znížení na 1:2 domáci pritlačili, ale z prevahy už v závere nič nevyťažili.
Hlasy:
Roman Pivarník (tréner Tatrana Prešov): "Škoda prvého polčasu. Nezachytili sme nástup a po sérií rohových kopov na začiatku inkasovali. Po tomto momente náš výkon upadal. Košice hrali dobre a názorne predviedli, s akým dôrazom sa futbal má hrať. Košice zvíťazili zaslúžene.
Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Nadviazali sme na dobré výkony proti Trnave a Slovanu. Chceli sme hrať útočne a po dlhšom čase vyhrať. Podarilo sa. V tomto zápase hralo iba jedno mužstvo. Vyhrali sme celkom zaslúžene."

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 2:0 (0:0)
Góly: 46. a 85. Masaryk (druhý z pok. kopu), ŽK: 59. Palát, 87. P. Maslo (obaja Ružomberok), rozhodovali: Šipoš - Brendza, Ádám, 3652 divákov
Slovan: Bičík - P. Petráš, Dobrotka, Dosoudil, Breznaník (89. Hanek) - Černák - Obžera (86. Angelovič), J. Kozák, S. Slovák - Ľ. Meszároš (63. Diogo Pires), Masaryk
Ružomberok: Hajdúch - P. Maslo, Siva, Peter Majerník, Palát - Š. Zošák, T. Sedlák, Sivčevič, Božok - Pešír (37. Mašek), Lačný (66. Kukoľ)
Prvú príležitosť v zápase mal hosťujúci Ružomberok. Center z kopačky Božoka a následné nebezpečenstvo musel hasiť Bičík. O minútu neskôr už Slovan naznačil svoje ambície. Tvrdá strela Obžeru len tesne minula Hajdúchovu bránku. V 12. min po hrubej chybe Dobrotku mohli skórovať hostia, Lačný však zvnútra pokutového územia netrafil bránku. V 31. min takmer odklial svoje strelecké trápenie v jarnej časti najlepší kanonier súťaže Pavol Masaryk, jeho strelu však zblokovala hosťujúca obrana na rohový kop. Slovan mal aj naďalej tlak. Hajdúch musel zasahovať po nepríjemnej hlavičke Dobrotku. Následne mal veľkú príležitosť Ján Kozák, no jeho strela z ôsmich metrov uviazla v skrumáži brániacich hráčov. V prvom polčase nevyužil svoju šancu ani Samuel Slovák.
Po zmene strán sa "belasým" podarilo ihneď sa dostať do vedenia. Šikovnú Obžerovu prihrávku ponad obranu hostí poslal za chrbát gólmana Hajdúcha kanonier Masaryk - 1:0. Bol to jeho prvý gól v jarnej časti aktuálneho ročníka Corgoň ligy. Slovan hral aktívne, v 52. min prestrelil Obžera. Na druhej strane Božokova strela minula Bičíkovu svätyňu. V 60. min Masaryk takmer druhýkrát skóroval, v samostatnom nájazde však bol úspešný brankár Ľuboš Hajdúch. O vyrovnanie sa snažil Sivčevič, jeho strela spoza šestnástky skončila v náručí Bičíka. Rovnako dopadol aj Obžerov pokus na druhej strane. V 77. min sa po rohu Kozáka, ktorý sa prvýkrát predstavil v súťažnom zápase na Tehelnom poli v drese Slovana, presadil hlavičkou český stopér Dosoudil, jeho pokus však skončil iba tesne vedľa bránky. V 85. min padol na Tehelnom poli druhý gól, keď Masaryk z pokutového kopu potrestal faul na Obžeru. Stav stretnutia sa už do konca nezmenil, Slovan si tak pripísal domáce víťazstvo 2:0.
Hlasy:
Ladislav Pecko (tréner Slovana): "Niektoré stretnutia vyhrávame vďaka väčšej kvalite. Dnes to však bolo o bojovnosti a našej veľkej vôli zvíťaziť. Na nekvalitnom teréne sa nám nedarilo produkovať kombinačný štýl, ako sme mali pôvodne v pláne."
Michal Bílek (tréner Ružomberka): "Musím poďakovať hráčom za prístup. Slovan sme najmä v prvom polčase nepúšťali do väčších šancí. Škoda našich individuálnych chýb, vďaka ktorým sme si z Tehelného poľa nepriniesli ani bod za remízu."

FC Nitra - MFK Dubnica 2:1 (0:0)
Góly: 61. Rák (z pok. kopu), 66. J. Leško - 55. T. Zápotoka, ŽK: 60. Jánošík, 60. Držík (obaja Dubnica), rozhodovali: Michlian - Csabay, Laskovský, 1010 divákov
Nitra: Hroššo - M. Šťastný, B. Labant, Martin Tóth, J. Leško - Barčík, M. Babic (46. Glenda), Kopačka (46. I. Hodúr), Simunovič (78. Ľ. Kolár) - Semeník, Rák
Dubnica: Zajac - I. Obert, Jánošík, Chmelík, M. Ondráš - T. Zápotoka (90. Vlasko), Pleva, Držík (77. Porázik), Grendel - Marek Kuzma (71. Zapalač), Seye
V stretnutí susedov v tabuľke už v 3. min prenikol po pravej strane Barčík, no lopta z jeho kopačky skončila na obrannom vale hostí. O minútu neskôr Držíkovu strelu z dvadsiatich metrov kryl brankár Nitry Hroššo. V 7. min Leškov strieľaný center z ľavej strany zneškodnil gólman Dubnice Zajac. Vzruch priniesla 21. minúta, keď po Barčíkovom rohovom kope predĺžil M. Šťastný hlavou k vzdialenejšej žrdi na M. Babica, ale jeho hlavičku vyrazil Zajac mimo bránky. Simunovičova strela z hranice pokutového územia v 25. min brankára hostí neprekvapila, no o chvíľu neskôr domáci kapitán Martin Tóth brankára Hrošša takmer áno, keď po Grendelovom centri z ľavej strany poslal loptu tesne nad brvno nitrianskej bránky. V závere polčasu sa ešte dostali do šance hostia, ale po aute T. Zápotoku a strele Oberta bol Hroššo na svojom mieste.
Druhú časť zápasu začali lepšie Dubničania, keď v 55. min Seye dostal prihrávku do behu po ľavej strane, pred bránkou našiel Tomáša Zápotoku a ten poslal loptu zblízka prudko do siete - 0:1. O dve minúty sa snažil zmeniť skóre tvrdou strelou z 25 m Simunovič, ale Zajaca neprekonal. V 60. min. vysunul Rák striedajúceho Hodúra, toho v pokutovom území Jánošík zastavil nedovolene a Rák premenil penaltu - 1:1. Po vyrovnávajúcom góle domáci vycítili šancu. V 66. min dostal dlhú prihrávku Leško, ideálne si loptu spracoval a prekonal Zajaca - 2:1. Hostia začali hasiť požiar a vypracovali si dve stopercentné šance, no v 69. min Ondráš zblízka prestrelil. O dve minúty Seye zblízka nastrelil Hrošša a v 84. min opäť Ondráš tesne minul hlavou Hroššovu bránku. V závere sa skóre už nezmenilo. Nitra zaznamenala druhé jarné víťazstvo.
Hlasy:
Petar Kurčubič (tréner Nitry): "Mali sme problémy v príprave na tento zápas. Naša dobrá hra v Banskej Bystrici nám nepomohla, lebo sme neboli dostatočne motivovaní. Celý prvý polčas sme dnes nevyhrali ani jeden súboj a mali sme problémy aj v strede poľa. Po vedúcom góle súpera sme sa dostali šťastne do hry a napokon zvíťazili. Ďakujem Dubnici za dobrú a férovú hru.“
Ľubomír Nosický (tréner Dubnice): "V prvom polčase sme podali veľmi dobrý výkon, hrali sme na rýchle protiútoky, no nepremenili sme šance. Po zmene strán sme strelili prvý gól, ale priaznivý stav sme neubránili a cestujeme domov bez bodu."

MŠK Žilina - DAC 1904 Dunajská Streda 5:1 (2:0)
Góly: 52. a 59. Vladavič, 1. Rilke, 33. T. Oravec, 90.+ Adauto - 69. Regedei, ŽK: 20. Piaček, 72. Zd. Štrba - 9. Esad Veledar, 11. Gerich, 66. Abena, 90.+ Adiaba, ČK: 38. Esad Veledar (Dunajská Streda) po druhej ŽK, rozhodovali: Hriňák - Vindiš, Kubačka, 3462 divákov
Žilina: D. Perniš - I. Belák, Šourek, Piaček, Tesák - Rilke, Zd. Štrba (75. Ľ. Guldan), Adauto, Vladavič (82. Kvesič) - Lietava (13. Karoglan), T. Oravec
Dunajská Streda: Ján Novota - Adiaba, K. Németh, V. Varga, Gerich (46. Parvin) - Boya, Abena - Regedei, Esad Veledar, Hassan - Beniušis
Hneď prvý útok domácich sa skončil gólom. Lietava zachránil loptu na autovej čiare, vysunul do voľného priestoru Rilkeho a ten svoje sólo cez polovicu ihriska ukončil presnou strelou k pravej žrdi Novotovej bránky - 1:0. Od začiatku hrali obe mužstvá útočný futbal, pri zakončení však chýbala presná prihrávka, alebo strela. Hostia mohli vyrovnať v 13. min, keď už v pokutovom území Žiliny dvakrát po sebe vystrelili na bránku. Prvý pokus Boyu gólman Perniš vyrazil, strela Regedeia išla tesne nad. V tej istej minúte vystriedal zraneného žilinského útočníka Lietavu chorvátsky legionár Karoglan. V 33. min opäť Rilke potiahol po pravej strane až do šestnástky, prihral Oravcovi a ten sa strelou do odkrytej časti Novotovej brány premiérovo zapísal do žilinskej listiny strelcov - 2:0. V 38. min záložník hostí Esad Veledar inzultoval po odpískaní domáceho Rilkeho a po druhej žltej karte oslabil svoj tím. Ku koncu prvého dejstva zatlačili domáci Dunajskú Stredu až do jej pokutového územia, ale Adautovi a ani Karoglanovi sa z čistých šancí skórovať nepodarilo. V nadstavenom čase sa v gólovej príležitosti ocitol Oravec, ale ani on vedenie Žiliny nezvýšil.
Domáci udreli aj v úvode druhého polčasu. V 52. min zakončil ďalšiu zo série úspešných kombinácii Vladavič a zvýšil vedenie MŠK na 3:0. O päť minút neskôr sa na druhej strane do brejku dostal striedajúci Parvin, zblízka však trafil len do brankára Perniša. V 59. min Žilina kontrovala ďalším gólom. Obrana hostí opäť nenašla recept na kombinačnú akciu "šošonov" a druhýkrát v zápase sa presadil Vladavič - 4:0. V 69. min hostia znížili. Regedei vystrelil spoza veľkého vápna, lopta sa pred Pernišom odrazila od zeme a skončila v sieti. V ďalšom priebehu duelu mali domáci viacero čistých gólových šancí, aj napriek trojgólovému vedeniu stále podnikali útoky najmä po krídlach. V nadstavenom čase fauloval Parvin v pokutovom území Rilkeho a nariadený pokutový kop premenil Adauto, ktorý tak uzavrel na konečných 5:1.
Hlasy:
Dušan Radolský (tréner Žiliny): "Nastúpili sme trochu s problémami, pre chrípku nemohli hrať až štyria hráči základnej zostavy. Napriek tomu sme chceli hrať ofenzívny futbal a vyhrať. Diváci dnes videli dobrý zápas, súper sa na nás solídne pripravil. Pomohol nám však prvý gól, po našom druhom presnom zásahu sme už hrali s pokojom."
Werner Lorant (tréner Dunajskej Stredy): "Som sklamaný, že sme prehrali tak vysoko, lebo to bol náš najlepší zápas v jarnej časti. Po inkasovanom prvom góle sme chceli vyrovnať, potom však dostal náš hráč červenú kartu a pri stave 0:2 je už ťažké hrať proti súperovi, akým je Žilina."

Aktuálna tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2008/2009 po nedeľňajších zápasoch 22. kola:

12. ViOn Zlaté Moravce 21 2 7 12 11:41 13

*Pôvodne na 28. 2. naplánované 19. kolo (prvé jarné) sa preložilo v dôsledku nespôsobilých terénov na 8. 4.