Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. marca 2020

Covid-19: Ministra financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfera našli v sobotu mŕtveho. Spáchal samovražduNa základe celkových okolností vyšetrovatelia predpokladajú, že politik spáchal samovraždu.Zdieľať
Thomas Schäfer

Ministra financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfera našli v sobotu mŕtveho. Informoval o tom na svojej stránke denník Tagesspiegel.


Polícia vo Wiesbadene vo večerných hodinách oznámila, že okolo 10.20 h bolo na trati rýchlovlaku ICE pri Hochheime objavené bezvládne telo muža. Neskôr sa ukázalo, že ide o 54-ročného Schäfera, člena vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Minister financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfer spáchal samovraždu, lebo ho evidentne "hlboko znepokojovalo", ako vyrieši ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. V nedeľu to vyhlásil premiér Hesenska Volker Bouffier, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Schäfera (54) našli v sobotu mŕtveho pri železničnej trati. Prokuratúra v hesenskom hlavnom meste Wiesbaden uviedla, že podľa ich presvedčenia si politik vzal život.

Polícia vo Wiesbadene už v sobotu vo večerných hodinách oznámila, že okolo 10.20 h bolo na trati rýchlovlaku ICE pri Hochheime objavené bezvládne telo muža. Neskôr sa ukázalo, že ide o 54-ročného Schäfera, člena vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), kam patrí aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na základe "celkových okolností" vyšetrovatelia predpokladajú, že politik spáchal samovraždu.

Predseda vlády Hesenska Bouffier bol správou o smrti Schäfera "šokovaný" a jeho príbuzným vyjadril úprimnú sústrasť. Podobne reagovala aj šéfka CDU a spolková ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

V Hesensku sa nachádza finančná metropola Nemecka, Frankfurt nad Mohanom, kde majú sídla veľké finančné inštitúcie požičiavajúce peniaze ako Deutsche Bank a Commerzbank. Vo Frankfurte sa nachádza aj Európska centrálna banka (ECB).

Viditeľne otrasený Bouffier pripomenul, že Schäfer, ktorý bol ministrom financií Hesenska desať rokov, pracoval "vo dne v noci", aby pomohol firmám a zamestnancom vyrovnať sa ekonomickými dôsledkami pandémie.

"Dnes musíme povedať, že mal hlboké obavy," uviedol Bouffier, blízky spojenec nemeckej kancelárky Merkelovej.

"Práve v týchto ťažkých časoch potrebujeme niekoho takého ako on," dodal.

Bouffier pripomenul, že Schäfer pracoval vyše 20 rokov mimoriadne úspešne pre Hesensko v rôznych funkciách, týka sa to najmä jeho desaťročného pôsobenia na poste hesenského ministra financií.

Vyštudovaný právnik Schäfer bol považovaný za možného nástupcu predsedu hesenskej vlády Volkera Bouffiera v prípade, ak by tento nekandidoval v krajinských voľbách v roku 2023. Ministrom financií Hesenska bol od augusta 2010. Bol i spoluzakladateľom Nadácie Život s rakovinou. Bol ženatý a mal dve deti.

Hesenský premiér Volker Bouffier o samovražde krajinského ministra financií Thomasa Schäfera (nemčina): "Sme šokovaní, sme zdrvení, ale predovšetkým sme nesmierne smutní. Doktor Thomas Schäfer bol znamenitý odborník, veľkolepý politik, ktorého vysoko uznávali a tešil sa dôvere ďaleko za hranicami našej spolkovej krajiny. Doslova, do poslednej chvíle pracoval dňom i nocou na tom, aby sme túto krízu zvládli finančne aj organizačne. Musíme dnes vychádzať z toho, že si robil obrovské starosti, veľké starosti predovšetkým o to, či sa podarí naplniť značné očakávania obyvateľov, predovšetkým čo sa týka finančnej pomoci. Musím vychádzať z toho, že tieto starosti ho gniavili. Očividne nenašiel nijaké východisko, bol zúfalý a odišiel od nás."

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ivan Mikloš má s vládnym balíkom problém. Pomoc nebude dostatočne rýchla (29. 3. 2020)
 Pozitívne testovaný na koronavírus bol aj predseda ÚVO Miroslav Hlivák a jeho manželka (29. 3. 2020)
 Viac ako päťtisíc občanov žiadalo o repatriáciu zo zahraničia, vrátila sa už skoro polovica z nich (29. 3. 2020)
 Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom, podľa Kollára nás nečaká taliansky scenár (29. 3. 2020)
 Zamestnanci vo Veľkej Británii si pre koronavírus môžu dovolenky odložiť až o dva roky (29. 3. 2020)
 Nákupná panika v obchodoch v treťom marcovom týždni ustala, výrazný prepad tržieb zaznamenali drogérie (29. 3. 2020)
 Prezident Donald Trump nedá New York do karantény, podľa neho to nebude potrebné (29. 3. 2020)
 Matovič predstavil sedem opatrení, nazvali ich „Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO“ (29. 3. 2020)
 Koronavírus: Nakazených na Slovensku je cez 300. Podnikatelia a živnostníci už vedia, ako im štát (ne)pomôže (online) (29. 3. 2020)
 Na boj s koronavírusom prispeli aj tenisové hviezdy, Djokovič poďakoval Číne (28. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Seniorom v Petržalke donesú obed až domov, nechcú ich vystavovať riziku nákazy koronavírusom
<< predchádzajúci článok
Ivan Mikloš má s vládnym balíkom problém. Pomoc nebude dostatočne rýchla

Covid-19: Ministra financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfera našli v sobotu mŕtveho. Spáchal samovraždu - diskusné fórum čitateľov