Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2020

Ivan Mikloš má s vládnym balíkom problém. Pomoc nebude dostatočne rýchlaRešpektovaný ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš má s vládnym balíkom na pomoc ekonomike zásadný problém.Zdieľať
Ivan Mikloš má s vládnym balíkom problém. Pomoc nebude dostatočne rýchla

„Nikdy som nebol prívržencom zhadzovania peňazí z helikoptéry a vždy som bol zásadne proti morálnemu hazardu, ale obávam sa, že v súčasnej situácii je dočasná neadresná pomoc jediným účinným riešením a skutočným morálnym hazardom je pomoc, ktorá nebude dostatočne rýchla, masívna a efektívna,“ napísal na Facebooku k ohláseným prvým ekonomickým opatreniam vlády Igora Matoviča pre zamestnancov, firmy a živnostníkov.

Balíček uvítal, ale…

Mikloš balíček protikrízových opatrení víta, ale vidí v ňom jeden zásadný problém.

„Premiér, vicepremiér aj minister financií viackrát zdôraznili, aké dôležité je, že vládou navrhované opatrenia budú adresné a cielené. Obávam sa, že v tom prípade nebudú môcť byť dostatočne rýchle a efektívne,“ kritizuje s tým, že adresné a cielené opatrenia vyžadujú individuálne posudzovanie a vláda oznámila, že žiadosti očakáva od pondelka 30. marca a vyplácať prvé platby začne od 15. apríla.

„Minister Krajniak odhadol počet podpôr na 800-tisíc u zamestnancov a 200-tisíc u SZČO. Pôjde o nepredstaviteľný nárast objemu žiadostí, a teda sa dá predpokladať, že prvé peniaze sa k mnohým dostanú až koncom apríla, resp. v priebehu mája, možno aj neskôr,“ píše ďalej Mikloš.

Pomoc môže prísť neskoro

Ako vysvetlil Mikloš pri tomto postupe môže prísť pre mnohých živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí nemajú vytvorené rezervy, ako aj pre ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, pomoc neskoro.

„Naviac sa pri takomto náraste žiadostí nedá ani teoreticky očakávať ich dôsledná kontrola a eliminovanie neoprávnených žiadostí, respektíve objektívne posúdenie miery poklesu tržieb u SZČO,“ vysvetľuje Mikloš.

Výsledkom podľa neho nebude vyššia objektívnosť a adresnosť, ale len dlhé prieťahy. „Teda nič neušetríme, alebo ak, tak veľmi málo, ale výsledkom budú dlhé prieťahy, a teda spôsobíme, že pomoc nebude dostatočne rýchla,“ doplnil Mikloš.

Ponúkol aj svoj riešenie

Exminister financií je rád, že súčasný šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík s ním súhlasí, že „pomoc musí byť rýchla, pretože inak bude zbytočná“, ale obáva sa, že táto dostatočne rýchla nebude. „Príprava naozaj adresných, cielených a administratívne zvládnuteľných opatrení vyžaduje omnoho dlhší čas, ktorý dnes nemáme,“ upozorňuje Mikloš.

Ponúkol aj podľa neho omnoho lepšie riešenie, zaviesť na približne dva až tri mesiace minimálny garantovaný príjem vo výške okolo 500 eur na mesiac pre všetkých krízou postihnutých a počas tohto obdobia pripraviť naozaj adresný a spravodlivý systém podpory a pomoci.

Mikloš upozornil aj na to, že naša ekonomika nevydrží byť „vypnutá“ dlhšie ako dva – tri mesiace. „Takže ak sa vírus nepodarí za ten čas dostať pod kontrolu, tak či tak sa budú musieť spustiť prevádzky,“ uviedol. Uvedené dva, nanajvýš tri mesiace bude podľa neho potrebné využiť na zvládnutie náporu infikovaných po nevyhnutnom zrušení reštriktívnych opatrení proti šíreniu choroby.

Mikloš patril k architektom hospodárskych reforiem za Dzurindovej éry. Vďaka daňovej reforme či reforme sociálnych dávok sa zvýšil prílev priamych zahraničných investícii, klesla nezamestnanosť a Slovensko sa zaradilo medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky v Európskej únii.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pozitívne testovaný na koronavírus bol aj predseda ÚVO Miroslav Hlivák a jeho manželka (29. 3. 2020)
 Viac ako päťtisíc občanov žiadalo o repatriáciu zo zahraničia, vrátila sa už skoro polovica z nich (29. 3. 2020)
 Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom, podľa Kollára nás nečaká taliansky scenár (29. 3. 2020)
 Zamestnanci vo Veľkej Británii si pre koronavírus môžu dovolenky odložiť až o dva roky (29. 3. 2020)
 Nákupná panika v obchodoch v treťom marcovom týždni ustala, výrazný prepad tržieb zaznamenali drogérie (29. 3. 2020)
 Prezident Donald Trump nedá New York do karantény, podľa neho to nebude potrebné (29. 3. 2020)
 Matovič predstavil sedem opatrení, nazvali ich „Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO“ (29. 3. 2020)
 Koronavírus: Nakazených na Slovensku je cez 300. Podnikatelia a živnostníci už vedia, ako im štát (ne)pomôže (online) (29. 3. 2020)
 Koronavírus (online): Na Slovensku máme 293 prípadov, Matovič otvára niektoré obchody. Počet obetí v Británii prekročil tisícku (28. 3. 2020)
 Na boj s koronavírusom prispeli aj tenisové hviezdy, Djokovič poďakoval Číne (28. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Covid-19: Ministra financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfera našli v sobotu mŕtveho. Spáchal samovraždu
<< predchádzajúci článok
Babiš odporúča Trumpovi boj s vírusom českým spôsobom, napísal mu to na sociálnej sieti

Ivan Mikloš má s vládnym balíkom problém. Pomoc nebude dostatočne rýchla - diskusné fórum čitateľov