Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2010

Darcovia vyčlenia pre Haiti 5,3 miliardy dolárovKrajiny zúčastňujúce sa na Medzinárodnej darcovskej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) zameranej na pomoc pre zemetrasením zničený ostrov Haiti sa v stredu dohodli, že počas ...Zdieľať
haiti SITA, AP

NEW YORK 1. apríla (WEBNOVINY) - Krajiny zúčastňujúce sa na Medzinárodnej darcovskej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) zameranej na pomoc pre zemetrasením zničený ostrov Haiti sa v stredu dohodli, že počas nasledujúcich dvoch rokov vyčlenia pre karibský štát dotácie vo výške 5,3 miliardy dolárov (takmer 4 miliardy eur). Podľa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna bola konferencia za účasti vyše 100 krajín úspešnejšia než sa čakalo. Počas tlačovej besedy na záver newyorskej konferencie Pan dodal, že celkovo by malo Haiti v priebehu ďalších troch rokov a neskôr dostať sumu vo výške 9,9 miliardy dolárov (vyše 7 miliárd eur).

"Priatelia Haiti za zachovali nad očakávanie," dodal generálny tajomník. Haiti totiž pôvodne žiadalo 4 miliardy dolárov. Podľa Pana ale darcovia sľúbili omnoho viac. Najväčšiu sumu prisľúbili Európska únia (vyše jedna miliarda eur) a Spojené štáty (vyše 800 miliónov eur). Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vyhlásila, že fond by mal podporiť plány ostrova "posilniť poľnohospodárstvo, energetiku, zdravotníctvo, bezpečnosť a vládu".

Januárové otrasy zeme s magnitúdom 7,0 pripravili o život 220 tisíc ľudí, ďalších 1,3 milióna obyvateľov prišlo o svoje strechy nad hlavou a materiálne škody dosiahli výšku najmenej 8 miliárd dolárov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americké vojenské lietadlo sa zrútilo do mora
<< predchádzajúci článok
NS v Pakistane opäť požiadal o stíhanie prezidenta

Darcovia vyčlenia pre Haiti 5,3 miliardy dolárov - diskusné fórum čitateľov