Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. augusta 2018

Divadelná Nitra 2018 ponúkne aj hru bez hercovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo
 
Nitra 21. augusta (TASR) – Predpona Re je ústrednou témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorého program sa v meste pod Zoborom začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra. V hlavná časť pozostáva z 13 inscenácií, z ktorých osem je zahraničných a päť od slovenských autorov. "Celkovo prídu tvorcovia z ôsmich krajín, konkrétne z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Spojeného kráľovstva, Portugalska, Libanonu, Nemecka a, samozrejme, zo Slovenska," uviedla riaditeľka festivalu Darina Kárová.


Ako pripomenula, predpona Re, ako ústredný motív festivalu, sa bude na podujatí objavovať v najrozličnejších podobách. "Kým pohľad späť zastupujú variácie ako reminiscencia, rekapitulácia či revízia, otázky smerované do budúcnosti nachádzajú vyjadrenie, napríklad v pojmoch reštart, revitalizácia, rekonštrukcia, ale aj recyklácia," vysvetlila Kárová.

Divadelná Nitra sa nevyhla ani tohtoročným výročiam, ktoré sa spájajú s takzvanými osmičkovými rokmi. "Roky 1848, 1918, 1938, 1948, 1968 a 1998 nás vedú k tomu, aby sme premýšľali o minulých dejoch, prehodnocovali interpretáciu dejín i svoje postoje. Je smutné, že významným osmičkovým rokom je už aj ten súčasný, pretože je to rok, v ktorom zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Ani na tento moment sme nezabudli," zdôraznila Kárová.

Podľa jej slov sa festivaloví diváci môžu tešiť na mimoriadne a zaujímavé diela, ktoré presahujú klasické rámce a hranice divadla. "Sú tam literárne adaptácie, fyzický tanec, ale aj performancie, kde sa jeden divák stretáva s výtvarným umelcom, či hry, ktoré si vystačia bez hercov, iba s médiami či sociálnymi sieťami. Takou je napríklad hra 33 otáčok za minútu a pár sekúnd. Návštevníci sa tak budú môcť zoznámiť s mnohými formami dramatického umenia," uviedla Kárová.

Výber a dramaturgia diel smeruje podľa jej slov k hlavnému zámeru festivalu, ktorý sa usiluje vyjadrovať k súčasným témam prostredníctvom postojov autorov. "Chceme, aby sa dotýkal pálčivých spoločenských a politických otázok, aby sa nevyhýbal sociálnym problémom a venoval sa aj vzťahom človeka k človeku," doplnila Kárová.

Súčasťou festivalu Divadelná Nitra bude aj tento rok bohatý sprievodný program, ktorý ponúkne viac ako 50 podujatí. "Už tradične sme ho rozdelili na sekciu venovanú deťom a sekciu pre starších a dospelých. Veľa podujatí sme tento rok zastrešili festivalovým stanom, ktorý sa bude nachádzať na Svätoplukovom námestí," uviedla Lucia Válková z organizačného tímu Divadelnej Nitry.

Do sprievodného programu prispelo aj Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre, na scénach ktorého sa budú uvádzať festivalové inscenácie. DAB pripravilo výstavu, ktorá reaguje na vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Ide o výstavu Shut up! Hlas demokracie v ohrození, ktorú sprístupníme 20. septembra, čo je deň pred uvedením premiéry hry Mechanický pomaranč, s ktorým výstava trošku súvisí, keď tým spájajúcim momentom je téma násilia. Výstava potrvá do 7. novembra. Pozostáva z klasických plagátových formátov, ktoré rôznym spôsobom reagujú na vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Majú neuveriteľnú silu, hlavne keď si uvedomíme, že všetky spája smutná udalosť, ktorá sa týka nás všetkých. My výstavu sprístupníme v priestoroch DAB," dodala projektová manažérka divadla Slavka Civáňová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Divadelná Nitra 2018 predstaví silné inscenácie zo slovenskej produkcie (6. 8. 2018)
 Divadelná Nitra 2018 REaktivuje vzdelávacie projekty (2. 8. 2018)
 Divadelná Nitra 2018 skúma možnosti divadla aj spoločnosti (24. 7. 2018)
 Divadelná Nitra 2018 ponúkne návštevníkom množstvo sprievodných podujatí (18. 7. 2018)
 Slovné hry s predponou a slabikou re sú hlavnou témou Divadelnej Nitry (10. 7. 2018)
 Divadelná Nitra 2017: Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra (22. 9. 2017)
 Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2017 (12. 9. 2017)
 Ťahákom Divadelnej Nitry bude americké predstavenie slovenského autora (12. 8. 2017)
 Témou tohtoročnej Divadelnej Nitry je Óda na radosť (23. 9. 2016)
 Divadelná Nitra 2016: Vstupenky na jubilejnú 25. Divadelnú Nitru sú už v predaji! (2. 8. 2016)nasledujúci článok >>
Druhá osmičková historická výstava v SNG August 1968 je aj vtipná
<< predchádzajúci článok
Bielikova fotka občianskeho odporu proti okupácii zdobí pamätné diela

Divadelná Nitra 2018 ponúkne aj hru bez hercov - diskusné fórum čitateľov