Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. júla 2018

Slovné hry s predponou a slabikou re sú hlavnou témou Divadelnej NitrySlovné hry s predponou a slabikou re budú tento rok témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Najväčší festival scénického umenia na Slovensku sa začne v ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Nitra 10. júla (TASR) - Slovné hry s predponou a slabikou re budú tento rok témou Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Najväčší festival scénického umenia na Slovensku sa začne v Nitre 28. septembra tohto roka a potrvá do 3. októbra.


Podľa riaditeľky festivalu Dariny Károvej spôsobili naakumulované výročia potrebu obzrieť sa späť. „Naše takzvané osmičkové roky 1848, 1918, 1938, 1948, 1968 a 1998 nás vedú k tomu, aby sme premýšľali o minulých dejoch, prehodnocovali interpretáciu dejín i svoje postoje. Kým pohľad späť zastupujú variácie ako reminiscencia, rekapitulácia či revízia, otázky smerované do budúcnosti nachádzajú vyjadrenie napríklad v pojmoch reštart, revitalizácia, rekonštrukcia, ale aj recyklácia,“ uviedla Kárová.

Tému v podobe písmen RE zachytia a rozvinú divadelné súbory a tvorcovia z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Portugalska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Libanonu a zo Slovenska. V hlavnom programe Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa predstavia s 13 inscenáciami a performanciami.

Ideovým východiskom tohtoročného festivalu budú úvahy o stave spoločnosti a sveta, ozveny doby a prognózy. „Divadelná Nitra svojou témou už viac ráz predbehla spoločenský vývin. Aj minulý rok s témou Fundamentals, pri ktorej tvorcovia hovorili o svete extrémov, v ktorom je priveľa túžby po úspechu a pôžitkoch a primálo spravodlivosti, pokory a lásky, festival predbehol dianie nasledujúcich mesiacov nielen na Slovensku,“ povedala Kárová.

Ako pripomenula, okrem hlavného programu ponúkne Divadelná Nitra tradične aj množstvo sprievodných podujatí v sekciách Festival deťom, Mladé divadlo, iné_námestie či RE Agora Nitra. „Divadelné predstavenia, premietanie filmov, koncerty, výstavy, čítanie literatúry, diskusie, workshopy, to všetko na tému RE, sa uskutočnia v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre, Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a iných kultúrnych inštitúcií, ale aj vo Festivalovom stane či inde na Svätoplukovom námestí,“ dodala Kárová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Divadelná Nitra 2017: Právo na šťastie odštartovalo 26. ročník festivalu Divadelná Nitra (22. 9. 2017)
 Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2017 (12. 9. 2017)
 Ťahákom Divadelnej Nitry bude americké predstavenie slovenského autora (12. 8. 2017)
 Témou tohtoročnej Divadelnej Nitry je Óda na radosť (23. 9. 2016)
 Divadelná Nitra 2016: Vstupenky na jubilejnú 25. Divadelnú Nitru sú už v predaji! (2. 8. 2016)
 Divadelná Nitra 2016 zaostrí na súčasné hodnoty (31. 7. 2016)
 Divadelná Nitra oslávi svoje jubileum spomienkovými podujatiami (19. 7. 2016)
 Divadelná Nitra privítala za šesť dní vyše 8000 návštevníkov (6. 10. 2015)
 Divadelnú Nitru otvorí Apokalypsa s aktuálnou témou imigrácie (10. 9. 2015)
 Divadelná Nitra ponúkne Empatiu aj vo vizuálnom umení (8. 9. 2015)nasledujúci článok >>
Daimler predstavil svoj prvý elektrický autobus eCitaro
<< predchádzajúci článok
Na Taiwane predstavili pôvodnú slovenskú ľudovú kultúru z obdobia ČSR

Slovné hry s predponou a slabikou re sú hlavnou témou Divadelnej Nitry - diskusné fórum čitateľov