Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

12. júla 2019

Druhý deň Pohody otváral projekt Ida Kelarová a ČhavorengeNávštevníci sa pozerá z veže na areál 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019.Zdieľať
Návštevníci sa pozerá z veže na areál 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 
Trenčín 12. júla (TASR) – O otvárací koncert druhého dňa festivalu Pohoda na trenčianskom letisku sa postaral v piatok popoludní na hlavnom pódiu unikátny projekt Ida Kelarová, Čhavorenge a Česká filharmonie. Čhavorenge znamená v preklade 'deťom' a práve na rozvoj talentovaných rómskych detí z českých a slovenských osád je zameraný tento projekt.


„Rómskym deťom chýba pocit, že sú v spoločnosti vítané. Snažíme sa pre ne vytvárať prostredie, ktoré ich motivuje, aby sa nevzdávali svojich snov a cieľov, aby išli za naplnením svojho životného príbehu,“ uviedla pre médiá o projekte jeho zakladateľka Ida Kelarová.

Radosť a spev menších a väčších detských spevákov išli z pódia od prvej minúty a mnohí z početného publika pred pódiom si v rytme rómskej hudby aj zatancovali. Čhavorenge je súčasťou občianskeho združenia Miret, ktoré sa zameriava na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži. Základom jeho repertoára sú piesne z pera rómskeho skladateľa, gitaristu, speváka, pedagóga a zároveň manžela Kelarovej Desideria Duždu, ktorý spoločne s profesionálnymi umelcami sprevádza zbor na koncertoch. Hlavnou misiou projektu je dať šancu deťom z komplikovaného prostredia, zviditeľniť ich, umožniť im prežiť nové cenné zážitky, motivovať ich a inšpirovať na nové veci a zároveň ich učiť prezentovať rómsku kultúru na profesionálnej úrovni. Snahu Kelarovej meniť svet prostredníctvom hudby opisuje aj dokument O čo ide Ide. „Keď som bola prvýkrát v osade, tak som fakt mesiac nespala. Každú noc som videla oči tých detí, ako tam prežívajú, ako sú tam odsúdené na doživotie. Už som na to zvyknutá, chodím tam 20 rokov, ale vždy ma to nejako dostane,“ hovorí v dokumente Kelarová.

Po viacerých letných pobytoch Romano Drom na východnom Slovensku a v Čechách sa Čhavorenge spoločne s Českou filharmóniou pustilo pred rokom v Rudolfíne do natáčania CD. Album Hej Romale vyšiel v apríli 2018 a stal sa okamžite mimoriadne obľúbeným titulom. Začiatkom tohto roka otvorili obe telesá spoločným koncertom konferenciu Asociácie britských orchestrov v Belfaste. Rok po vydaní Hej Romale odvysielala Česká televízia naživo spoločný koncert Čhavorenge, Českej filharmónie a mnohých hostí z pražského Rudolfína. 

Skupina Walter Schnitzelsson je na scéne od roku 2010, jej lídrom je skladateľ, spevák a gitarista Jozef Rezník. V piatok popoludní to bolo už štvrté úspešné vystúpenie tejto formácie na Pohode. V závere roka 2013 vydali debutový album Fever, vďaka ktorému získali cenu Radio_Head Awards 2013 ako nováčik roka. V januári 2016 reprezentovali Slovensko na najväčšom showcaseovom festivale Eurosonic, v januári tohto roka vydali druhý album Sugar Kids Won't Stop Screaming.

Z nového albumu ponúkli skladby Short story, Sugar (Our Kids Gonna Kill Us), Higher, Somniloquist and The Sleeping Orchestra, It's Always Sunny In My Hometown, On Deadly Ground či Everything Is Alright, z debutového albumu pridali piesne Lion, Trap či This Night's Fever.

„Pamätám si na naše prvé vystúpenie na Pohode, hrali sme na streche koncertného autobusu. Nový album vznikal trocha dlhšie, medzitým som ešte stihol študovať zvuk v Amsterdame, mal som ambíciu, že ho budem mixovať sám, že ho postprodukčne dokončím vo svojom domácom štúdiu, u mňa doma v spálni. Teraz to vyzerá na gitarové obdobie skupiny, preto máme na koncertoch prizvaného aj druhého gitaristu, nášho dobrého kamaráta Lukáša Hlaváča. Nový album je zatiaľ ešte malá nová bublina, prvé ohlasy sú veľmi dobré, absolvovali sme s ním aj showcaseový festival Sharp,“ uviedol pre TASR líder kapely. Okrem domovskej formácie hrá aj v skupine Para, kde zložil aj viaceré piesne na album Našou krajinou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda 2019: Z. Čaputová: Máme množstvo problémov, ale som hrdá na túto krajinu (12. 7. 2019)
 Na Pohode sa hlasuje o Strom roka (12. 7. 2019)
 Pohoda 2019: Prvý deň Pohody patril aj slovenským interpretom (12. 7. 2019)
 Foto: Prvý deň festivalu Pohoda 2019 priniesol pestrý program (12. 7. 2019)
 Prvý večer Pohody 2019 začínala izraelská skupina Lola Marsh (12. 7. 2019)
 VIDEO: Festival Pohoda 2019 otvoril vo štvrtok svoje brány po 23-krát (11. 7. 2019)
 Pohoda 2019: PRAKTICKÉ RADY, NIE LEN PRE FESTIVALOVÝCH NOVÁČIKOV (10. 7. 2019)
 Vizuálne umenie na Pohode 2019: Príbeh cukru, environmentálne výzvy aj výšivka (8. 7. 2019)
 Festival Pohoda 2019 je vypredaný, ďakujeme. (4. 7. 2019)
 Festival Pohoda 2019 ako festival služieb (26. 6. 2019)nasledujúci článok >>
RTVS prinesie k výročiu Nežnej revolúcie reláciu Náš november '89
<< predchádzajúci článok
Výstava v Kunsthalle nabáda k zamysleniu sa nad životom ľudí v Európe

Druhý deň Pohody otváral projekt Ida Kelarová a Čhavorenge - diskusné fórum čitateľov