Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2007

Fico nevidí dôvod, aby štát "kŕmil" súkromné poisťovneVláda uvažuje o tom, že znemožní súkromným zdravotným poisťovniam tvorbu zisku, ktorý ide na úkor poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podľa premiéra Roberta Fica tak chce zabrániť, aby ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Vláda uvažuje o tom, že znemožní súkromným zdravotným poisťovniam tvorbu zisku, ktorý ide na úkor poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podľa premiéra Roberta Fica tak chce zabrániť, aby súkromné spoločnosti dosahovali zisk tak, že si jednoducho odkroja z balíka peňazí, ktorý vyzbierali z povinných zdravotných odvodov. Vláda uvažuje aj o znížení percenta, pre tvorbu správneho fondu, z ktorého poisťovne uhrádzajú náklady na svoju správu. Súčasná výška správneho fondu predstavuje 4 percentá, čo je podľa premiéra veľmi veľa, pričom si ju predstavuje niekde medzi 2,7 až 3,2 percentami. Nevidí tiež dôvod na to, aby štát "kŕmil" súkromné poisťovne tým, že do nich odvádza odvody za svojich poistencov. Podporuje preto návrh ministra zdravotníctva presunúť poistencov štátu do štátnych zdravotných poisťovní. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy Fico skonštatoval, že šéf rezortu zdravotníctva Igor Valentovič má pri týchto krokoch jeho plnú podporu.
Vláda zachová 9-percentnú výšku odvodu do druhého piliera, názor Smeru-SD na dôchodkovú reformu sa však podľa Fica nezmenil. "Považujeme tento systém za zlý, ale len preto, že ľudia tam majú peniaze to rešpektujeme, nechceme nikoho ohrozovať na peniazoch", vyhlásil. Smer preto nepodporí návrh opozície na prijatie ústavného zákona, ktorý by sporiteľom garantoval, že vláda nebude meniť podmienky v kapitalizačnom pilieri. Zmeny v dôchodkovom sporení by sa podľa Fica mali týkať ochrany vkladov, aby sa nezopakovala prax nebankových subjektov. Osobne by privítal, ak by bol druhý pilier dobrovoľný pre tých, ktorí do neho vstupujú prvýkrát.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kadima postaví do prezidentského súboja Šimona Peresa
<< predchádzajúci článok
Do stredy treba podať priznanie k dani z nehnuteľností