Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júla 2021

Na proces transformácie hornej Nitry by malo ísť takmer 460 miliónov eur, Heger vidí v projekte potenciál (video+foto)Na celé Slovensko smeruje viac ako 459 miliónov eur z fondu spravodlivej transformácie, z ktorých najviac by malo smerovať do regiónu hornej Nitry.Zdieľať
Na proces transformácie hornej Nitry by malo ísť takmer 460 miliónov eur, Heger vidí v projekte potenciál (video+foto)

Po štvrtkovej prehliadke dočasného odkaliska Elektrární Nováky v Zemianskych Kostoľanoch to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa prišiel oboznámiť s procesmi transformácie tohto regiónu.

 

Ako informovala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, do predbežnej výzvy sa zapojilo viac ako 350 projektových zámerov. Jedným z nich je projekt Slovenských elektrární (SE) na zriadenie fotovoltaického parku, kde sa plánujú využiť veľmi priaznivé podmienky sanovaného odkaliska.

„Viac ako 459 miliónov eur máme z fondu spravodlivej transformácie, ktoré smerujú na celé Slovensko, ale práve tento región je najlepšie pripravený a bude zrejme najväčším konzumentom týchto peňazí,“ uviedol premiér s tým, že diskutovali s riaditeľom SE aj o zamestnanosti a projektoch.

Atraktívne projekty môžu prilákať ľudí

„Verím tomu, že atraktívne projekty nielen udržia ľudí v regióne, ale budú sem aj prichádzať, lebo to bude moderný ekologický región,“ povedal Heger, podľa ktorého je tiež potrebné v tomto regióne posilniť vlakovú a cestnú infraštruktúru, na čo vláda myslí.

 

„Už sme vytipovali pilotné projekty pre tento región, ako napr. stavba, alebo obnova bojnickej nemocnice, zatepľovanie verejných budov a alternatívne zdroje dopravy. Toto sú projekty, ktoré plánujeme v spolupráci s verejnou správou financovať a veríme, že tento región bude zdravší, zelenší a ľudia tu budú mať lepšie platené pracovné miesta,“ doplnila vicepremiérka a dodala, že zelená transformácia musí byť spravodlivá.

„Jej cieľom je vytvárať kvalitné pracovné miesta rýchlejším tempom, ako miesta, ktoré budú zanikať,“ dodala.

Udržanie zamestnanosti je prioritou

„Slovenské elektrárne budú musieť v roku 2023 uzatvoriť prevádzku Elektrárne Nováky, ktorá viac ako 50 rokov dodávala elektrinu do siete,“ objasnil generálny riaditeľ SE Branislav Strýček s tým, že okrem fotovoltaického parku chcú lokalitu v budúcnosti využiť pre industriálny park.

„Slovenské elektrárne určite budú chcieť, aby sme udržali zamestnanosť a aby sme pokračovali v tejto lokalite s našimi zamestnancami a našli pre nich budúcnosť,“ uzavrel generálny riaditeľ.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Horná Nitra dostane na ekonomické a sociálne zmeny 459 miliónov eur, oznámila Remišová (28. 6. 2021)
 Duálne vzdelávanie v strojníckych odboroch ukončili prví absolventi, ktorí praxovali u prievidzského dodávateľa automobilového priemyslu, spoločnosti Brose. (21. 6. 2021)
 Video: Prievidzský subdodávateľ pre automobilky Brose plánuje zamestnať stovky ľudí (21. 6. 2021)
 V Prievidzi a Tvrdošíne vzniknú nové pracovné miesta, štát poskytne firmám miliónové úľavy na daniach (10. 2. 2021)
 Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru, pomôžu aj financie z Európskej únie (7. 1. 2021)
 Brusel vyčlenil pre transformáciu Hornej Nitry stovky miliónov eur, peniaze pôjdu aj do ďalších krajov (27. 11. 2020)
 Hornonitrianske bane dostanú na výplaty baníkov dvanásť miliónov eur z projektu (10. 11. 2020)
 Baníci z Hornej Nitry môžu získať prácu, povedal Matovič po návšteve závodu v Prievidzi (video) (25. 8. 2020)
 Horná Nitra prejde transformáciou, cez národný projekt sa preinvestujú milióny eur (28. 7. 2020)
 Video: V Prievidzi otvorili obchod na výmenu vecí BerTo. Všetko je zadarmo (7. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Otcovská dovolenka by mala byť na Slovensku zavedená od augusta budúceho roka
<< predchádzajúci článok
Tesco a WWF spájajú sily, aby znížili ekologickú stopu

Na proces transformácie hornej Nitry by malo ísť takmer 460 miliónov eur, Heger vidí v projekte potenciál (video+foto) - diskusné fórum čitateľov