Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2022

Francúzski učitelia vyhlásili pre chaotickú covidovú politiku štrajkK štrajku dochádza v období začínajúcej sa kampane pred aprílovými prezidentskými voľbami vo Francúzsku, čo nahráva oponentom súčasného prezidenta Emmanuela Macrona.Zdieľať
Francúzski učitelia vyhlásili pre chaotickú covidovú politiku štrajk

Francúzski učitelia vyhlásili na štvrtok štrajk na protest proti podľa nich chaotickej stratégii boja proti covidu na školách. Podľa odhadov by sa do štrajku mohli zapojiť až tri štvrtiny pedagógov, čo by mohlo ochromiť činnosť zruba polovice škôl, informovala agentúra AFP.


Učitelia sa rozhodli nenastúpiť do práce po tom, ako vláda v priebehu týždňa trikrát zmenila platné proticovidové pravidlá na školách. Požadujú koherentný prístup a lepšiu ochranu žiakov a vyučujúcich proti šíreniu nákazy.

Podľa najväčšej učiteľskej odborovej organizácie Snuipp-FSU je štrajk prejavom rastúceho zúfalstva pracovníkov škôl, v ktorých je za súčasných podmienok už takmer nemožné učiť. Odborári kritizujú aj to, že sa o zmenách pravidiel často dozvedajú len prostredníctvom médií.

K štrajku dochádza v období začínajúcej sa kampane pred aprílovými prezidentskými voľbami vo Francúzsku, čo nahráva oponentom súčasného prezidenta Emmanuela Macrona.

Francúzska vláda prezentuje ako svoj úspech to, že sa jej napriek pandémii darí zaisťovať fungovanie škôl, nespokojní učitelia to však tak pozitívne nevnímajú. "To už nie sú otvorené školy, to sú centrá zaisťujúce dennú starostlivosť (o deti)," uviedli odbory Snuipp-FSU.

Celkovo sa do štvrtkového štrajku malo zapojiť až 11 odborových združení, takže by mohlo ísť o najväčšiu protestnú akciu tohto druhu za niekoľko desaťročí, píše AFP.

Nepopulárny minister školstva Jean-Michel Blanquer vyzval učiteľov, aby od svojho zámeru upustili. "Proti vírusu sa neštrajkuje," vyhlásil.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VÝSKUM: Pri omikrone sa zníži pravdepodobnosť úmrtia o 90 percent (13. 1. 2022)
 Ďalšieho uvoľňovania opatrení sa dočkal aj šport, nové pravidlá vstúpia do platnosti už o týždeň (12. 1. 2022)
 Od 19. februára začnú platiť jednotné opatrenia. Pozrite si, kde vás pustia len s COVID pasom (12. 1. 2022)
 Vláda zrušila zákaz zhromažďovania (12. 1. 2022)
 COVID automat sa transformuje a budú platiť jednotné opatrenia pre celé Slovensko, zavedie sa nový režim OP+ (12. 1. 2022)
 V Nemecku po prvý raz pribudlo za deň viac ako 80.000 nakazených (12. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa od stredy budú deliť do troch skupín podľa rizikovosti, vyplýva z novej vyhlášky hygienikov (11. 1. 2022)
 Švajčiarsky expert: Variant deltakron je pravdepodobne výsledkom chybnej analýzy (10. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie podľa rizikovosti, budú platiť rozdielne kapacitné obmedzenia (10. 1. 2022)
 Skončil sa zákaz vychádzania, otvárajú sa školy, ožije aj kultúra (10. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Muž so sekerou sa rozbehol za rodinou s deťmi a kričal, že ich zabije. Hrozia mu až tri roky väzenia
<< predchádzajúci článok
VÝSKUM: Pri omikrone sa zníži pravdepodobnosť úmrtia o 90 percent