Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2011

Herci Fialová a Kostelný sa vrátili na SlovenskoSúkromné lietadlo pristálo v Bratislave so známymi hercami, ktorí boli ...Zdieľať
fialovakostelny Na fotografii je Zuzana Fialová s Ľubošom Kostelným, s ktorým bola v čase výbuchu na moskovskom letisku.Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) - Súkromné lietadlo pristálo v Bratislave so známymi hercami, ktorí boli zranení pri teroristickom útoku na moskovské letisko Domodedovo. "Sme zdraví a štastní," povedal pre portál Pravda.sk herec Ľuboš Kostelný.


Výlet dvojice hercov a Kostelného sestry Alexandri do Moskvy sa skončil tragicky. Obaja herci boli zranení po počas teroristického útoku na frekventovanom moskovskom letisku Domodedovo. Kostelnému museli odstrániť z tela šrapnel a zostal v nemocnici na pozorovaní. "Slovenský občan, ktorý zostal v Moskve, sa podrobil chirurgickému zákroku a noc strávil v nemocničnej izbe, na našom zastupiteľskom úrade ubytujú len jednu občianku," povedal minulý týždeň pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.

Herečka Zuzana Fialová utrpela čaká operácia, zrejme pre poranenia od črepín z výbušniny. Okrem toho mala poranené aj ucho. Lekári kvalifikovali Fialovej zranenia ako stredne ťažké, avšak viac o zdravotnom stave rezort diplomacie ani herci nechceli informovať. 

Po výbuchu v pondelok 24. januára o 16:32 miestneho času (14:32 SEČ) v časti príletovej haly medzinárodného letiska Domodedovo, kde cestujúci čakajú na svoju batožinu, zahynulo 35 ľudí a ďalších 180 utrpelo zranenia. Krátko predtým na letisku pristálo niekoľko desiatok medzištátnych letov. Medzi obeťami útoku je podľa internetovej stránky domoded24.com najmenej sedem cudzincov. Úrady zatiaľ identifikovali 25 tiel, vrátane dvoch Britov, Nemca, Bulhara. Ďalší traja identifikovaní cudzinci sú z Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Predbežnú identifikáciu obetí vykonali ruské úrady na základe dokumentov, ktoré sa pri nich našli. Podľa moskovských úradov ostáva v nemocniciach 87 ľudí, medzi nimi je aj osem cudzincov. V kritickom stave sa stále nachádza 40 zranených.

Útok mohla podľa najnovších informácií spáchať vdova po kaukazskom militantovi. Správy o tom, že približne päť kilogramov TNT mohla odpáliť aj čierna vdova, povedali vyšetrovateľom svedkovia tragédie. Podľa Ria Novosti sprevádzal podozrivú ženu jeden muž, ktorého hlava sa neskôr našla. Obaja podozriví teroristi zahynuli pri výbuchu, podľa zdroja výbušné zariadenie naplnené kovovými prieraznými článkami explodovalo hneď potom, ako žena otvorila príručnú tašku. Detonácia vzápätí vymrštila mužovu hlavu. Moskovské tajné služby z útoku upodozrievajú takzvané čierne vdovy. Ide o vdovy po zabitých kaukazských povstalcoch. "Teroristický útok sa udial presne podľa schémy, ktorú používajú teroristi zo Severného Kaukazu," uviedol pre Ria Novosti zdroj. Aj pri útokoch na stanice moskovského metra sprevádzali samovražedných atentátnikov militanti.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok obvinil zo zodpovednosti za útok vedenie a manažment letiska a nedostatočné bezpečnostné opatrenia. "To, čo sa stalo, demonštruje, že došlo k vážnemu narušeniu bezpečnosti. Niekto sa musel veľmi usilovať o prenesenie alebo prinesenie takého veľkého množstva výbušnín," uviedla tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na prezidenta Medvedeva. Rusku už stihli vyjadriť sústrasť viacerí zahraniční lídri, ktorí hovoria o odsúdeniahodnom teroristickom útoku. Kondolovali aj politické osobnosti zo Slovenska - prezident Ivan Gašparovič, premiérka Iveta Radičová aj minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Útok na Domodedovo spáchal 20-ročný muž zo Severného Kaukazu (29. 1. 2011)
 RUSKO: Moskva smúti za obeťami tragédie (26. 1. 2011)
 Fialová a Kostelný ostávajú v nemocnici (26. 1. 2011)
 Po útoku na ruské letisko leží v nemocnici sto zranených (25. 1. 2011)
 Pri výbuchu v Moskve zomrela dramatička z Ukrajiny (25. 1. 2011)
 MEDVEDEV: Musíme zlikvidovať militantov, čo stoja za útokom (25. 1. 2011)
 Kostelnému vybrali šrapnel. Zuzana Fialová ostáva po výbuchu v nemocnici. (25. 1. 2011)
 RUSKO: Útok na moskovskom letisku neprežilo najmenej 10 ľudí (24. 1. 2011)
 Výbuch na letisku v Moskve zranil herečku Zuzanu Fialovú (24. 1. 2011)nasledujúci článok >>
Zlúčenie akciových spoločností by malo byť jednoduchšie
<< predchádzajúci článok
Džihád Jane sa priznala k zámeru zabiť karikaturistu