Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júla 2014

IVO: Kroky politikov spochybňujú ich snahu brať ľudské práva vážneV minulom polroku došlo k viacerým krokom, ktoré spochybňujú úprimnosť snahy politikov brať ľudské práva vážne. Vyplýva to z hodnotenia kvality demokracie, ktoré robil Inštitút pre verejné otázky ...Zdieľať
Bratislava 20. júla (TASR) - V minulom polroku došlo k viacerým krokom, ktoré spochybňujú úprimnosť snahy politikov brať ľudské práva vážne. Vyplýva to z hodnotenia kvality demokracie, ktoré robil Inštitút pre verejné otázky (IVO).


Snahu politikov dbať na dodržiavanie ľudských práv spochybňujú podľa IVO aj dva volebné zákony z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré nedávno prijala Národná rada SR.

"Oba nové volebné zákony obsahujú ustanovenia, ktoré sú zrejme zásahom do základných práv," konštatovali odborníci z IVO. Povinné stredoškolské vzdelanie pre starostov, tzv. vzdelanostný cenzus, je podľa IVO "s najväčšou pravdepodobnosťou porušením všeobecnosti volieb".

Za problematický považujú odborníci aj zákaz zverejňovať prieskumy verejnej mienky dva týždne pred voľbami. "Nadmerne dlhé moratórium na zverejňovanie prieskumov môže byť porušením práva na informácie," nazdávajú sa odborníci z IVO.

Negatívne vnímajú aj odkladanie termínu predloženia Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR. IVO sa nepozdáva ani neštandardný spôsob vedenia rozporového konania k tejto stratégii.

Pozitívne odborníci hodnotia, že ministerstvo zahraničných vecí ponúklo úradu ombudsmana budovu bývalého regionálneho centra UNDP v Bratislave. "Týmto sa po 10 rokoch vyrieši otázka vhodného a dôstojného sídla pre úrad ombudsmana a zároveň sa tým ušetrí 50.000 eur ročne na prenájom budovy," konštatoval IVO.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taliansko zápasí s korupciou pri štátnych zákazkach
<< predchádzajúci článok
Cyprus si pripomenul 40. výročie tureckej invázie

IVO: Kroky politikov spochybňujú ich snahu brať ľudské práva vážne - diskusné fórum čitateľov