Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2018

Izrael vypravil do Gazy osem kamiónov s humanitárnou pomocouPalestínski demonštranti utekajú pred slzotvorným plynom počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy.Zdieľať
Palestínski demonštranti utekajú pred slzotvorným plynom počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 16. mája (TASR) - Izraelské bezpečnostné zložky v utorok informovali, že do palestínskeho pásma Gazy vyslali osem nákladných áut s humanitárnou pomocou a zdravotníckym materiálom.


Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na (palestínskych) územiach (COGAT) spresnil, že do pásma Gazy bolo tento týždeň prepravených 53 ton zdravotníckeho materiálu vrátane infúzií, obväzov a trenažérov na rehabilitáciu. COGAT dodal, že neskôr do oblasti dopravia aj pohonné látky.

Nákladné autá dorazili na územie pásma Gazy v utorok, keď sa palestínske zdravotné zariadenia snažili zvládať nápor ľudí zranených v pondelok pri nepokojoch na hraniciach pásma Gazy s Izraelom.

Počet obetí pondelkovej vlny násilia v pohraničnej oblasti pásma Gazy sa v utorok zvýšil na najmenej 60. Zranenia podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo najmenej 2770 ľudí, pričom 1370 bolo postrelených.

Podľa agentúry AP bol pondelok najkrvavejším dňom v pásme Gazy od vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas v roku 2014.

Palestínski vodcovia označili pondelkové udalosti na hranici pásma Gazy s Izraelom za masaker. Použitie ostrej munície izraelskými bezpečnostnými zložkami vyvolalo znepokojenie a odsúdenie zo strany medzinárodného spoločenstva.

Izrael sa bráni, že konal v sebaobrane a snahe ochrániť svoje hranice a obyvateľov. Izraelčanov v tejto veci podporili Spojené štáty ako ich hlavný spojenec. Obe krajiny pritom zhodne uviedli, že Palestínčanov k násilnostiam podnietilo islamistické hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podnikateľské prostredie má zlepšiť druhý vládny balík opatrení
<< predchádzajúci článok
Schôdzka BR OSN o vývoji v pásme Gazy sa skončila bez vyhlásenia

Izrael vypravil do Gazy osem kamiónov s humanitárnou pomocou - diskusné fórum čitateľov