24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

01. marca 2010

Kanada získala vytúžené zlato, vo finále zdolala USA

Finále hokejového turnaja mužov na ZOH 2010: USA - Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Hokejisti Kanady sa dočkali vytúženého zlata, keď zdolali po skvelom výkone vo finále mužského olympijského turnaja vo Vancouveri výber USA 3:2 po predĺžení. Zápas o zlato bol najdramatickejší v olympijskej hokejovej histórii, v predĺžení ho rozhodol Sidney Crosby. Naposledy sa Kanaďania radovali z olympijského zlata pred ôsmimi rokmi v Salt Lake City, keď tiež zdolali vo finále USA (5:2). Celkovo je to už ôsme zlato pre zámorskú veľmoc z olympijských hokejových turnajov. Kanaďania napravili zlý dojem z nevydareného vystúpenia pred štyrmi rokmi v Turíne, kde skončili na 7. mieste. Dvadsaťpäťročný Eric Staal z Caroliny sa stal vďaka zisku zlatej medaily v poradí 23. členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje olympijských víťazov, majstrov sveta a držiteľov Stanleyho pohára.

Američania získali už ôsmu mužskú hokejovú striebornú medailu v histórii, celkovo jedenástu (2 - 8 - 1). Vo finále sa stretli skvelá americká defenzíva, ktorá pred záverečným duelom inkasovala len šesťkrát, s výbornou kanadskou ofenzívou (32 gólov). Američania prehrali vo Vancouveri prvý zápas, Kanaďania im odplatili prehru 3:5 zo základnej skupiny. V sedemnástom vzájomnom stretnutí oboch tímov na ZOH dosiahli javorové listy 11 víťazstvo.

Skóre stretnutia otvoril v 13. min Jonathan Toews. V druhej tretine najskôr v 27. min upravoval Perry na 2:0, v 33. min však znížil Kesler. Kanaďania nevypadli z nasadeného tempa ani v tretej tretine a neustále ohrozovali americkú bránku. Záverečný tlak USA však priniesol vyrovnanie, keď sa presadil v poslednej minúte Parise. V predĺžení sa hralo len osem minút, bodku za zápasom dal Sidney Crosby.

Výsledok - hokej:
Finále:

USA - Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane) - 13. Toews (Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 36:38, rozhodovali: McCreary, O´Halloran (obaja Kan.) - Fonselius (Fín.), Morin (Kan.), 17 748 divákov

USA: Miller - R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney - Langenbrunner, P. Šťastný, Parise - Pavelski, Kessel, Malone - D. Brown, Kane, Kesler - Backes, Ryan, Callahan - Drury
Kanada: Luongo - S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle - E. Staal, Crosby, Iginla - Heatley, J. Thornton, P. Marleau - Richards, Toews, R. Nash - P. Bergeron, Getzlaf, Perry - Morrow

Finále sa hralo v skvelej atmosfére a od prvých minút vo veľkom tempe. Oba tímy dávali pozor, aby neurobili zbytočnú chybu a vychádzali predovšetkým z pozornej defenzívy. Aj preto sa v úvode čisté šance neobjavili a strieľalo sa len minimálne. V 13. min nezvládol Eric Johnson za vlastnou bránkou rozohrávku na Rafalského, Richardsovu strelu ešte americký gólman Miller vyrazil, ale nekrytý Toews poslal z dorážky puk do siete - 1:0 pre Kanadu. Domáci po góle získali prevahu, Američania mali problémy s prechodom do útoku. Tempo hry sa stupňovalo v druhej časti stretnutia, oba tímy si nič nedarovali. Miller zlikvidoval dobré šance Webera, Thorntona i Keitha pri Maloneho vylúčení. V 28. min sa dostali Kanaďania do prečíslenia, Getzlaf aj s prispením Maloneho teču prihral voľnému Perrymu, ktorý trafil presne nad Millerovu lapačku a bolo 2:0. Američania následne nevyužili presilovú hru, ale do stretnutia (1:2) ich vrátila Kanova strela, ktorú pred Luongom tečoval Ryan Kesler. Hráči USA zrazu dostali krídla a boli blízko aj vyrovnaniu. V 36. min nebezpečne pálil na opačnej strane Weber, a potom nevyužil svoje sólo Staal. V 42. min mohli poistiť kanadské vedenie Weber a Pronger, ich strely však skončili len na žŕdke. Zverenci kouča Mika Babcocka začali veľmi dobre brániť a Američania mali problémy usadiť sa v útočnom pásme. V 50. min sa dostal k vyrazenému puku Heatley, ale ani na dvakrát neprehodil Millera. Vyrovnať mohol Parise, ale v ideálnej pozícii trafil tesne vedľa. V 57. min nepremenil svoje sólo Crosby, keď mu americký gólman puk skvele vypichol. V posledných dvoch minútach sa Američania odhodlali k power-play, 25 sekúnd pred záverom sa najlepšie pred Luongom zorientoval Parise a poslal duel do predĺženia. To už bolo taktickou bitkou. Kanaďania si v nadstavenom čase vypracovali väčšie šance, definitívne v 68. min rozhodol o víťazovi celého turnaja Crosby (našiel ho z rohu ideálne Iginla) strelou pomedzi betóny Millera.