Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2021

Krajčí: SR môže od zmluvy na Sputnik V odstúpiť, má to však podmienkuMinisterstvo zdravotníctva SR zverejnilo zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V koncom apríla.Zdieľať
Krajčí: SR môže od zmluvy na Sputnik V odstúpiť, má to však podmienku

Slovensko môže od zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V odstúpiť, ak ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 percent prisľúbených vakcín. Na sociálnej sieti o tom informoval bývalý minister zdravotníctva a koaličný poslanec Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že ide o klauzulu, ktorú sa mu podarilo do zmluvy presadiť. To sa dá podľa neho už teraz.


Podľa jeho tvrdenia všetky vakcíny nakúpiť SR nemusí. "Dodané vakcíny môžeme aj predať ďalej. Tak napríklad takéto práva nemáme pri odbere iných vakcín cez Európsku komisiu (EK). Tie budeme musieť odobrať/zaplatiť všetky a teraz sa ani nedajú odpredať mimo Európskej únie (EÚ)," uviedol.

Ako ďalej informoval, štáty EÚ boli nútené si objednať oveľa vyššie dodávky, ako potrebovali. Niektoré mali byť dodané až v štvrtom kvartáli tohto roka. "Kto najviac nakontrahoval, mal najvyššiu šancu dostať sa k vakcínam čo najrýchlejšie. Tak to nastavili farmaceutické firmy a EK," tvrdí.

Exminister poukázal aj na to, že výrobcom vakcín za meškanie dodávok nič nehrozí, kým krajiny budú musieť odobrať všetko, čo si objednali. Zmluvu na nákup Sputnika V považuje za "oveľa výhodnejšiu".

Podľa názoru Krajčího Slovensku nezostáva "nič iné, len poďakovať ruskej strane, že bola s nami ochotná podpísať takúto zmluvu".

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V koncom apríla. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv (CRZ). Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19.900.000 amerických dolárov bez DPH.

Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zmluva o nákupe Sputnika nebola až taká výhodná pre Slovensko, Zastavme korupciu hovorí o možnom porušení zákonov (30. 4. 2021)
 Premiér Heger považuje zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V za výhodnú (30. 4. 2021)
 Sputnik V zo Slovenska si ruská strana odvezie na vlastnú kontrolu (27. 4. 2021)
 Zmluva o nákupe Sputnika V má byť podľa Kolíkovej povinne zverejnená a verí, že sa tak stane už čoskoro (17. 4. 2021)
 Matovič sa stáva lobbistom Sputnika a advokátom Ruska, podľa Mesežnikova to môže byť „posledná kvapka“ (16. 4. 2021)
 Ťažko uveriť tomu, čo Matovič hovorí, kritizuje bývalý šéf diplomacie Kukan (16. 4. 2021)
 Za ľudí dôveruje Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (16. 4. 2021)
 Baťová po „náklade“ od Matoviča dostala desiatky kytíc kvetov od svojich podporovateľov (16. 4. 2021)
 Preukázateľne klame a je užitočným idiotom Putinovej vlády, pustila sa Ďuriš Nicholsonová do Matoviča (16. 4. 2021)
 ŠÚKL zareagoval na Matovičovu tlačovku, považuje ju za mediálny lynč namierený proti riaditeľke aj ústavu (16. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Očkovať vakcínami od Moderny a Pfizeru sa môžu aj osoby nad 50 rokov
<< predchádzajúci článok
Bývalého advokáta Mikuláša Černáka odsúdili za korupciu, podarilo sa to na tretí pokus

Krajčí: SR môže od zmluvy na Sputnik V odstúpiť, má to však podmienku - diskusné fórum čitateľov