Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2021

ŠÚKL zareagoval na Matovičovu tlačovku, považuje ju za mediálny lynč namierený proti riaditeľke aj ústavuŠtátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odsudzuje emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča voči ŠÚKL-u, jeho riaditeľke a jej rodine.Zdieľať
ŠÚKL zareagoval na Matovičovu tlačovku, považuje ju za mediálny lynč namierený proti riaditeľke aj ústavu

V stanovisku to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Vyjadrenia Matoviča podľa nej spochybňujú prácu ŠÚKL-u ako regulačného orgánu v oblasti kontroly liekov, spochybňujú jeho nestrannosť a vyvolávajú útoky voči predstaviteľom ŠÚKL-u z určitej strany verejnosti.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň odmieta, že vydal svoje stanovisko s politickým motívom. Štvrtkovú tlačovú konferenciu ministra financií považuje za mediálny lynč namierený proti osobe riaditeľky štátneho ústavu ako aj voči inštitúcii samotnej.

Posúdenie vakcíny si vyžiadalo ministerstvo

Jurkemíková zopakovala, že hodnotiaca správa k vakcíne Sputnik V bola vypracovaná na základe informácií dodaných výrobcom vakcíny, ktorého povinnosťou je dokázať jej kvalitu, bezpečnosť a účinnosť a tiež dokázať rovnocennosť vakcíny používanej v jednotlivých krajinách a štúdiách.

Posúdenie vakcíny bolo od ŠÚKL-u vyžiadané Ministerstvom zdravotníctva SR, pre používanie vakcíny sa však nevyžaduje. Bez ohľadu na stanovisko ŠÚKL-u sa vakcína môže používať na základe povolenia ministerstva.

Stanoviská na základe odborných dôkazov

„Štátny ústav nemôže zmeniť odborný názor na vakcínu na základe verejných prieskumov, nátlaku ministra financií či vyhrážok, ktoré jeho vyjadrenia v médiách zo strany určitej časti spoločnosti podnecujú,“ uviedla jeho hovorkyňa s tým, že ŠÚKL vydáva stanoviská na základe odborných dôkazov.

O procese posudzovania vakcíny bolo priebežne informované ministerstvo zdravotníctva a ŠÚKL si nie je zo svojej strany vedomý žiadnych chybných krokov v tomto procese.

„Naopak, zo strany ministra financií opakovane zaznievajú nepravdivé tvrdenia. K laboratórnej kontrole znovu opakujeme, že OMCL laboratóriá prepúšťajú vakcíny registrované v EÚ, pričom vakcína Sputnik V medzi ne nepatrí,“ dodala Jurkemíková.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič: Vakcína Sputnik V prešla vo všetkých testoch SAV. Slovensko za Sputnik zaplatilo 6. apríla. (15. 4. 2021)
 Rusko nenamietalo v liste preverovanie šarží Sputnika, Kolíková sa odvoláva na Lengvarského (15. 4. 2021)
 Podľa Zuzany Čaputovej Rusko nežiadalo vrátenie vakcín Sputnik V kvôli testom v necertifikovanom laboratóriu (15. 4. 2021)
 Kolíkovej sprístupnia zmluvu o nákupe Sputnika, jej zverejnenie sa podrobí právnej analýze (14. 4. 2021)
 Kurz: Rakúsko môže nakúpiť milión dávok ruskej vakcíny Sputnik V (11. 4. 2021)
 Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu (10. 4. 2021)
 Premiér Heger nesúhlasí so slovami Gyimesiho a stretne sa so šéfom diplomacie Korčokom (10. 4. 2021)
 Kmec: Posielať na rokovania Matoviča bez diplomatov je národná hanba (10. 4. 2021)
 Hlavný hygienik Ján Mikas kritizuje Igora Matoviča za jeho útoky, zastal sa šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. (9. 4. 2021)
 Matovič: Rusi vypovedali zmluvu a požiadali o vrátenie Sputnika V. Po vyhlásení ušiel pre novinármi (9. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Po februárovom náraste opäť prišiel pokles, dávky v nezamestnanosti poberalo o 1,7 tisíca menej osôb
<< predchádzajúci článok
Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény

ŠÚKL zareagoval na Matovičovu tlačovku, považuje ju za mediálny lynč namierený proti riaditeľke aj ústavu - diskusné fórum čitateľov