Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2012

Krajiny EÚ uvalia na Irán ropné embargoKrajiny Európskej únie sa rozhodli uvaliť embargo na iránsku ropu, aby islamskú republiku pripravili o významný zdroj príjmov využívaných na financovanie tamojšieho jadrového programu. ...Zdieľať
william hague BRUSEL 23. januára (WEBNOVINY) - Krajiny Európskej únie sa rozhodli uvaliť embargo na iránsku ropu, aby islamskú republiku pripravili o významný zdroj príjmov využívaných na financovanie tamojšieho jadrového programu.


Tlačovú agentúru AFP o tom v pondelok informoval nemenovaný diplomat EÚ, podľa ktorého je dohoda výsledkom ranných rokovaní medzi veľvyslancami jednotlivých členských štátov v Bruseli.

Stretnutie predchádzalo pondelňajšiemu zasadnutiu ministrov zahraničných vecí, ktorí by mali dohodu formálne schváliť.

V prípade, že sa tak stane, Irán bude už čoskoro čeliť jednému z najtvrdších opatrení, aké voči nemu únia zaviedla v snahe zastaviť jeho jadrové ambície.

Kompromisná dohoda, ktorá si vyžiadala niekoľko týždňov zložitých rokovaní, predpokladá okamžitý zákaz dovozu surovej ropy z Iránu a postupné zastavenie plnenia jestvujúcich kontraktov do 1. júla.

S návrhmi spočiatku nesúhlasilo Grécko, ktoré viac ako tretinu dovážanej ropy čerpá z Iránu a s tamojšími dodávateľmi sa dohodlo na výhodných podmienkach. Atény preto požadovali jednoročné alebo ešte dlhšie prechodné obdobie. Irán vyváža do EÚ okolo 20 percent vyťaženej surovej ropy, a to najmä do Grécka, Španielska a Talianska.

Predmetom pondelňajšieho zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ majú byť aj ďalšie druhy sankcií voči Iránu vrátane zákazu predaja zlata a iných drahých kovov do krajiny ako aj dodávok nových mincí a bankoviek.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v tejto súvislosti v piatok varoval, že "tí, čo nechcú posilniť sankcie proti režimu, ktorý vedie svoju krajinu do záhuby snahou získať jadrovú zbraň, budú niesť zodpovednosť za hrozbu vojenského rozvratu".

Iránski predstavitelia medzitým opäť popreli tvrdenia, že jadrový program slúži na vojenské účely, a pohrozili, že na embargo môžu zareagovať blokádou strategickej Hormuzskej úžiny. Spojené štáty už stihli v oblasti mobilizovať svoje vojnové lode, ku ktorým sa pripojili aj plavidlá Francúzska a Británie.

Európska únia v rámci nátlaku na Iránu už dávnejšie uvalila sankcie na 433 subjektov a 113 jednotlivcov, pričom tiež obmedzila vzájomné obchodovanie a investície do iránskeho ťažobného priemyslu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvatelia Číny oslavujú Nový rok draka
<< predchádzajúci článok
Japonské firmy sa pripravujú na rozpad eurozóny