Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2008

KUBA: Bush je skrachovaná existencia a smradľavá špinaKomunistický režim na Kube odsúdil najnovšie americké výzvy na politické otvorenie krajiny a požiadal Washington o vysvetlenie, prečo jeho vrcholní diplomati osobne financujú kubánskych disidentov.Zdieľať
Komunistický režim na Kube odsúdil najnovšie americké výzvy na politické otvorenie krajiny a požiadal Washington o vysvetlenie, prečo jeho vrcholní diplomati osobne financujú kubánskych disidentov. "Máme pre vládu v Spojených štátoch správu. Skúmajte... vyšetrujte a potom ukážte tvár a dajte nám vysvetlenie. Otázka je veľmi vážna a dôkazy sú neochvejné," varoval kubánsky minister zahraničných vecí Felipe Pérez Roque vo štvrtok.


Havana v pondelok obvinila amerického diplomata na Kube Michaela Parmlyho, že osobne slúžil ako spojka medzi kubánskymi disidentmi a ich donormi. Jeho cieľom malo byť zvrhnutie kubánskej vlády. Komunistický režim dlhodobo kritizuje USA za to, že pravidelne podporuje kubánskych disidentov.

Na tlačovej konferencii, ktorú vysielala tamojšia televízia v pondelok, Havana opísala údajné finančné prepojenia medzi antikastrovským disidentom Santiagom Álvarezom, ktorý je momentálne vo väzení na Floride, kde ho obvinili z nelegálneho držania zbraní, a disidentkou Martou Beatriz Roqueovou. Kuba považuje Álvareza za teroristu a obvinila ho z viacerých zločinov vrátane plánovania atentátu na bývalého prezidenta Fidela Castra. Havana poukázala na Álvarezove vzťahy s Luisom Posadom Carrilesom, ktorý je obvinený z bombového útoku zo 70-tych rokov na kubánske civilné lietadlo.

Americká strana reagovala vyhlásením, že "dlhodobá americká politika poskytuje humanitárnu pomoc kubánskemu ľudu, predovšetkým rodinám politických väzňov, s ktorými ich vláda zle zaobchádza". Prezident George Bush v stredu povolil občanom posielať mobilné telefóny príbuzným na Kube. Stalo sa tak potom, ako nový kubánsky prezident Raúl Castro zrušil tvrdé opatrenia obmedzujúce vlastníctvo mobilných telefónov. Bush však neplánuje zrušiť desaťročia trvajúce americké obchodné embargo, ktoré Washington uvalil na Havanu.

Minister zahraničných vecí Pérez Roque, ktorého novinári požiadali, aby komentoval tento Bushov krok, v piatok povedal, že "Bush je skrachovaná existencia s nulovou kredibilitou, politik brutálne odvrhnutý aj vo svojej vlastnej krajine, muž, za ktorého sa Američania hanbia, smradľavá špina a človek, od ktorého ľudia utekajú,"

SITA, AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Evakuovali ruských vedcov z roztápajúceho sa ľadovca
<< predchádzajúci článok
Zadržali pravdepodobného bankového lupiča z Karlovej Vsi

KUBA: Bush je skrachovaná existencia a smradľavá špina - diskusné fórum čitateľov

-15.7. 10:39:41