25. januára 2010

Kvarteto semifinalistov doplnili Egypt a Nigéria

Kvarteto semifinalistov Afrického pohára národov vo futbale 2010 doplnili v pondelok Egypt a Nigéria. Egypt sa po víťazstve 3:1 nad Kamerunom po predĺžení ...

Bez názvuFoto: SITA

BENGUELA /LUBANGO 25. januára (WEBNOVINY) - Kvarteto semifinalistov Afrického pohára národov vo futbale 2010 doplnili v pondelok Egypt a Nigéria. Egypt sa po víťazstve 3:1 nad Kamerunom po predĺžení stretne v boji o postup do finále s Alžírskom. Semifinálový súboj tak bude opakovaním dodatkového duelu o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta v JAR, v ktorom vyhralo Alžírsko nad Egyptom 1:0. Druhú dvojicu vytvorí Ghana s Nigériou.

Úvodný polčas zápasu Egypt - Kamerun, ktorý bol reprízou posledného finále APN z roku 2008, režíroval egyptský oslávenec Ahmed Hassan. Ten v pondelok hral 170 zápas v reprezentačnom drese, čím utvoril nový rekord afrického kontinentu. Najprv kapitán "faraónov" nešťastne v 26. min hlavičkoval po rohovom kope loptu za chrbát vlastného gólmana El Hadariho. No v 35. min tridsaťštyriročný stredopoliar všetko napravil, keď napriahol z 35 metrov a lopta na prekvapenie všetkých, no najmä kamerunského brankára Kameniho skončila v sieti. Druhý polčas priniesol drvivý tlak Egypta a množstvo šancí pred Kamenim, no bez gólového efektu. Predĺženie začali lepšie Kamerunčania, no v 92. min prišla fatálna chyba obrancu Geremiho, ktorý nikým neatakovaný prihral Gedovi a ten sám pred Kamenim nezaváhal. Zdecimovaným Kamerunčanom neprialo šťastie ani o tri minúty neskôr, keď tvrdú strelu Hassana Kameni vyrazil len do brvna, odkiaľ sa odrazila pred bránkovú čiaru, no rozhodcovia uznali gól. Egypt následne doviedol predĺženie bez problémov do víťazného konca. "Som nesmierne šťastný, že sme dnes zvíťazili," konštatoval po stretnutí muž zápasu Ahmed Hassan a pokračoval: "Som nadšený zo svojich dvoch gólov aj jubilejného 170. zápasu v národnom drese".

Posledné štvrťfinálové stretnutie veľa futbalovej krásy neprinieslo. Zambia aj Nigéria nastúpili s rovnakou taktikou - za žiadnu cenu neinkasovať gól. Toto predsavzatie oba tímy po 120 minútach splnili a tak o poslednej miestenke do semifinále musel rozhodnúť rozstrel zo značky pokutového kopu. Hrdinom sa stal brankár Nigérie Vincent Enyeama, ktorý najprv v 4. sérii zlikvidoval pokus Nyirendu a v 5. sérii sám prekonal svoj náprotivok v zambijskej bránke Mweeneho.

Sumár výsledkov pondelňajších stretnutí štvrťfinále futbalového Afrického pohára národov 2010:
Benguela:
Egypt - Kamerun 3:1 po predĺžení (1:1, 0:0)
Góly: 37. a 95. Hassan, 92. Gedo - 26. Hassan (vl.), ČK: 112. Chedjou Fongang (Kamerun)