Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. septembra 2006

Lipšic vyzýva Fica, aby odvolal Harabina z funkciePoslanec za KDH Daniel Lipšic vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal z funkcie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Analýza Špeciálneho súdu, ktorú rezort spravodlivosti predložil do vlády, ...Zdieľať
BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Poslanec za KDH Daniel Lipšic vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal z funkcie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Analýza Špeciálneho súdu, ktorú rezort spravodlivosti predložil do vlády, je podľa Lipšica zmätočná a svedčí o absolútnej nekompetentnosti ministra spravodlivosti. "Jediný, kto v súčasnosti môže konať, je premiér," vyhlásil Lipšic. Dodal, že sám iniciatívu na odvolanie Harabina v parlamente vyvíjať nebude.

Minister Harabin je zbabelec, skonštatoval Lipšic. Návrh analýzy minister nedal do medzirezortného pripomienkového konania, pretože podľa Lipšica sa bojí odborných argumentov. Analýza podľa neho obsahuje viacero "zmätočných, absurdných a zavádzajúcich oblastí". MS SR v materiáli tvrdí, že väčšinu najzávažnejšej kriminality ako sú vraždy, drogové gangy prepojené na zahraničie či dobre organizované skupiny prevádzačov musia dozorovať radoví prokurátori. Podľa Lipšica je toto tvrdenie buď klamstvom alebo "do oči bijúcou nekompetentnosťou ministerstva". Všetky prípady drogovej kriminality či prevádzačstva spáchané zločineckou skupinou totiž spadajú do pôsobnosti špeciálnej prokuratúry a súdu, skonštatoval Lipšic. Úkladné vraždy podľa neho nemohli byť v pôsobnosti týchto špeciálnych inštitúcií, pretože trestná legislatíva v čase ich vzniku takýto trestný čin nepoznala.
Spochybňovanie bezpečnostných previerok sudcov a prokurátorov ministerstvom podľa Lipšica tiež nemá opodstatnenie. Ak totiž Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zistí slabé miesta u preverovanej osoby, previerku jej neudelí. "Nie preto, aby vláda nemala dosah na sudcov a prokurátorov, ale aby mafia nemohla vydierať sudcov a prokurátorov pre ich slabé stránky," poznamenal. Podľa Lipšica nie je pravdou ani to, že menovanie a postavenie špeciálneho prokurátora je v rozpore s Ústavou SR. Upozornil aj na to, že MS SR nenavrhuje zlepšiť platové podmienky radových sudcov a prokurátorov, ale chce zhoršiť podmienky na Špeciálnom súde a prokuratúre. "Je to nesprávny krok," podotkol. Zavádzajúce je podľa neho porovnávanie vybavenosti agendy na ŠS a ostatných okresných súdoch. ŠS má však postavenie krajského súdu, poznamenal. Navyše porovnávať kauzy ako sú kyselinári, Devín banka, nebankové subjekty či olejári s bežnou kriminalitou je podľa neho "zavádzajúce až absurdné".
Ak sa Špeciálny súd zruší, na slobodu sa dostanú obžalovaní Majský, Pachinger, Šebeščák, Fruni a ďalší, upozornil Lipšic. Dodal, že všetky prípady, ktoré už začal Špeciálny súd pojednávať, by museli začať na okresných súdoch odznovu.
SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny elektrickej energie môžu byť v SR umelo navyšované
<< predchádzajúci článok
DSS podporujú novelu Zákona o starobnom dôchodkovom sporení

Lipšic vyzýva Fica, aby odvolal Harabina z funkcie - diskusné fórum čitateľov

Hrach na stenu29.9. 3:23:42