Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. januára 2023

Macron nevylúčil dodanie bojových lietadiel Ukrajine, Američania stíhačky F-16 nepošlúFrancúzsko nevylučuje dodanie bojových lietadiel Ukrajine, skonštatoval v pondelok prezident Emmanuel Macron, no zároveň vymenoval viacero podmienok, predtým ako by sa tak ...Zdieľať
belgium_ukraine_tensions_54791 5aa27646ab454fe58084da6e7e3b27dc 676x470 31.1.2023  - Francúzsko nevylučuje dodanie bojových lietadiel Ukrajine, skonštatoval v pondelok prezident Emmanuel Macron, no zároveň vymenoval viacero podmienok, predtým ako by sa tak mohlo stať.

Ukrajina musí o lietadlá požiadaťMacron na otázku počas pondelkovej tlačovej konferencie v Haagu, či Francúzsko zvažuje poslanie lietadiel, reagoval, že „nič nie je vylúčené", pokiaľ budú splnené isté podmienky.

Medzi tie podľa neho patrí, že takéto vybavenie nepovedie k eskalácii a nepoužijú ho, aby „sa dotkli ruského územia" a tiež, že to „neoslabí kapacity francúzskej armády".

Dodal tiež, že Ukrajina by o lietadlá musela formálne požiadať, pričom poznamenal, že v utorok sa Paríži stretne s ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom.

Rutteho opatrný postoj


Americký prezident Joe Biden, naopak, v pondelok vo Washingtone na otázku, či jeho administratíva zvažuje poslanie bojových lietadiel F-16 Ukrajine, reagoval „nie". Zástupca jeho poradcu pre národnú bezpečnosť Jon Finer minulý týždeň pre MSNBC pritom povedal, že Spojené štáty budú o bojových lietadlách „veľmi opatrne“ diskutovať s Ukrajinou a spojencami.

Holandský premiér Mark Rutte, podobne ako Macron, uviedol, že Ukrajina zatiaľ o stíhačky F-16 formálne nepožiadala. Zároveň však vyjadril opatrný postoj po tom, ako jeho minister zahraničia povedal zákonodarcom, že, čo sa týka dodávok bojových lietadiel Ukrajine „nie je žiadne tabu". „Nie sú žiadne rokovania o dodaní F-16 Ukrajine. Žiadne žiadosti," povedal v pondelok Rutte s tým, že síce nie sú žiadne tabu, no bol by to „veľmi veľký ďalší krok".


Zdroj: Webnoviny.sk - Macron nevylúčil dodanie bojových lietadiel Ukrajine, Američania stíhačky F-16 nepošlú © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chorvátsky prezident ostro skritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajine a pýta sa, čo je cieľom tejto vojny (31. 1. 2023)
 Ukrajina sa chce pridať do EÚ do dvoch rokov, podľa Šmyhaľa majú ambiciózny plán (30. 1. 2023)
 Neochota Západu dodať Ukrajine pokročilé zbraňové systémy brzdí protiofenzívy a ide o životne dôležitú otázku (30. 1. 2023)
 Rusi ostreľovali Cherson, zasiahli nemocnicu aj školu a do rieky Dnipro unikli ropné prudukty (30. 1. 2023)
 Rusko sa vraj snaží „evokovať Sovietsky zväz“ povinným vojenským výcvikom na školách (29. 1. 2023)
 Reznikov chce od Západu lietadlá, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne s Ruskom (29. 1. 2023)
 Rusi ostreľovali obytné štvrte Chersonu, v meste je údajne mnoho obetí (29. 1. 2023)
 Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a Západ (27. 1. 2023)
 Rusi podľa Britov klamú o úspechoch pri Vuhledara a Orichive, chcú si udržať „momentum“ (27. 1. 2023)
 Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď (26. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Chorvátsky prezident ostro skritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajine a pýta sa, čo je cieľom tejto vojny
<< predchádzajúci článok
Z vraždy 42-ročného muža obvinili jeho o rok staršiu manželku