Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2023

Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveďUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal západných spojencov, aby urýchlili sľúbené dodanie bojových tankov. Ako referuje spravodajský web BBC, zároveň ...Zdieľať
snimka obrazovky 2022 12 28 202903 676x429 26.1.2023  - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal západných spojencov, aby urýchlili sľúbené dodanie bojových tankov. Ako referuje spravodajský web BBC, zároveň naliehal na Západ, aby poslal rakety dlhého doletu a bojové lietadlá.


USA a Nemecko oznámili, že pošlú na Ukrajinu tanky Abrams a Leopard. Rusko odsúdilo tieto vyhlásenia ako „nehoráznu provokáciu“ a poznamenalo, že všetky dodané tanky budú zničené. „Zhoria ako všetky ostatné,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Západný spojenci


Ukrajinská diplomacia niekoľko mesiacov lobovala u západných spojencov, aby poslali vybavenie, predovšetkým spomenuté tanky. Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že USA pošlú na Ukrajinu 31 bojových tankov M1 Abrams.

Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako Nemecko potvrdilo, že pošle na ukrajinské bojisko 14 svojich tankov Leopard 2. Berlín tiež uvoľnil cestu ďalším európskym krajinám, aby darovali Ukrajine tanky nemeckej výroby z vlastných zásob. Zelenskyj naliehal nielen na dodanie západných tankov, ale aj na ich významné počty.

Zabezpečenie


„Musíme vytvoriť takú tankovú silu, takú silu slobody, aby tyrania po svojich útokoch už nikdy nepovstala,“ uviedol ukrajinský prezident.

Kým Zelenskyj sa po zabezpečení tankov bude pravdepodobne sústrediť na vybavenie ukrajinského letectva technologicky vyspelejšími stíhačkami, mnohé západné vlády sú naďalej proti takémuto kroku. Obávajú sa, že lietadlá by mohli byť použité na zasiahnutie cieľov v Rusku.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredajšom vyhlásení pred Bundestagom v Berlíne načrtol detaily plánu dodania tankov, ale trval na tom, že na Ukrajinu nepôjdu „žiadne stíhačky“.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zelenskyj už od Západu pýta aj rakety dlhého doletu a lietadlá, od Scholza už má aj odpoveď © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusko chce na okupovaných územiach vybudovať viac ako 20 nápravných zariadení, pripomínajú sovietske gulagy (25. 1. 2023)
 Nemecké tanky Leopard sa na Ukrajinu dostanú o približne tri mesiace, ostatné krajiny sú tiež ochotné pomôcť (25. 1. 2023)
 Zelenskyj pýta od spojencov tanky, a nie päť či 10. Rusko sa pripravuje na ďalšiu vlnu agresie (video) (25. 1. 2023)
 Na Ukrajine sa bude „aktívne uväzňovať“, Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe (24. 1. 2023)
 Rusi posielajú na Ukrajinu nevybavených a zle vycvičených vojakov (24. 1. 2023)
 Rusko môže zaútočiť na Ukrajinu aj z Bieloruska, najpravdepodobnejší termín je koniec roka (20. 1. 2023)
 Medvedev sa vyhráža jadrovou vojnou, ak Rusko prehrá na Ukrajine (19. 1. 2023)
 Estónsko pošle Ukrajine doteraz najväčší balík pomoci, okrem húfnic dostanú aj cez sto protitankových zbraní Carl Gustaf (19. 1. 2023)
 Ruské zverstvá na Ukrajine musia byť potrestané, europoslanci žiadajú zriadenie tribunálu (19. 1. 2023)
 USA pošlú Ukrajine po prvý raz bojové vozidlá Stryker, pomoc má patriť k najväčším od začiatku vojny (19. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Pellegrini: Neponúkli jediný dôvod, prečo by septembrové voľby boli dobrým riešením
<< predchádzajúci článok
Koalícia je utopená, obesiť sa ju už nedá, vyhlásil Fico v parlamente