Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júla 2020

Matovič reagoval na kauzu diplomová práca, po vyslovení nedôvery by v parlamente skončil (video)Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v stredu vyjadril na tému svojej diplomovej práce, pre ktorú bude vo štvrtok čeliť návrhu na odvolanie v Národnej rade SR.Zdieľať
Matovič reagoval na kauzu diplomová práca, po vyslovení nedôvery by v parlamente skončil (video)

Návrh na odvolanie Matoviča z postu premiéra predložili v utorok poslanci strany Smer – sociálna demokracia a vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia.

Odvolávanie premiéra Matoviča prichádza po 123 dňoch fungovania vlády. Podnetom je kauza jeho diplomovej práce, v ktorej bez citovania použil dve knihy slovenských ekonómov. Na odvolanie predsedu vlády je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150.

OĽaNO by v koalícii ostalo, Matovič nie

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) poprosil lídrov koaličných strán, aby poslanci pri hlasovaní o jeho prípadnom odvolaní pre kauzu diplomovky hlasovali slobodne.

Ako dnes povedal na tlačovej besede, v prípade, že mu poslanci vyslovia nedôveru, hnutie OĽaNO ostane v koalícii. On sám by však skončil v parlamente a aj ako líder OĽaNO.

Predseda vlády zároveň povedal, že o jeho diplomovej práci písali médiá už v roku 2012 a odvtedy sa nič nezmenilo.

„Bol som si istý, že je riadne odcitovaná,” povedal s tým,že svoju prácu nevidel od roku 1998. Istota, že jeho práca je v poriadku, Matovičovi podľa jeho vlastných slov umožnila kritizovať pre plagiátorskú kauzu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka.

Získaný titul Matovič nepoužíva

V dobe, keď svoju prácu písal, existovalo podľa Matoviča minimum zdrojov na danú tému. To, že v práci sa pri tretine textu odvoláva citáciami na dvoch autorov podľa Matoviča konštatuje článok z roku 2012.

„Tak som ju odovzdal a išiel som si ju obhájiť,” povedal. Zároveň uviedol, že za svoju skutočnú diplomovú prácu považuje svoju firmu, keďže ako študent zamestnával 2 000 ľudí. Pokiaľ ide o získaný titul, Matovič ho podľa vlastných slov nepoužíva.

Matovičova diplomová práca

Denník N vo štvrtok 16. júla informoval o tom, že predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér si myslí, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti a dodal, že titulom sa nikdy nechválil.

Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.

Igor Matovič jasne neodpovedal ani na to, či si názov diplomovej práce vymyslel sám alebo mu bol pridelená. „Keby som chcel kradnúť, tak by som sa dofrasa hneď neprezradil v názve. Taký hlupák nie som.“

Aj tento výrok potom použil na to, aby vysvetlil, že chybu pri diplomovej práci neurobil úmyselne. Tvrdil, že pri písaní práce nepodvádzal, pretože to robil neúmyselne. „Zákon môžete porušiť vtedy, ak ho porušíte vedome,“ opakoval. „Ak mi neveríte, dajte ma na detektor lži, ja ho zaplatím,“ vyzýval Igor Matovič Denník N a tých, ktorí mu neveria, že nemal úmysel podvádzať.

„Dvadsať rokov som si myslel, že mám všetko citované tak ako treba,“ tvrdí Igor Matovič. Podľa premiéra práve v tomto spočíva rozdiel medzi ním a Andrejom Dankom, ktorý si pravdepodobne prácu kúpil úmyselne.

Podľa Matoviča je rozdiel medzi ním a Andrejom Dankom v tom, že on na diplomovú prácu nemal čas – v posledných ročníkoch štúdia rozbiehal vlastný podnik a zamestnával ľudí. „V čase, keď som začal podnikať a zamestnávať ľudí, bola nezamestnanosť 20 percent. Zamestnávať ľudí bol hrdinský čin,“ vracal sa do minulosti.

„Moja diplomová práca bola moja firma a môj doktorát je päťdňový samit v Bruseli,“ vrátil sa k udalostiam posledných dní.

Svojho študenta si zastáva Fakulta managementu Univerzity Komenského. Dekan Michal Greguš si stojí za tým, že jeho kolegovia pred 22 rokmi udelili titul oprávnene. „Áno, nebolo to na Nobelovu cenu, ale titul si stopercentne zaslúžil, pretože nepodvádzal,“ tvrdí Greguš v rozhovore.

Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiér Matovič priznal, že v súvislosti so svojou diplomovkou by mal prísť o titul (16. 7. 2020)
 Matovič podľa politológa priznal krehkosť klubu OĽaNO, hnutie nebolo pripravené na vládnutie (12. 7. 2020)
 Zastavme korupciu pomenovala najväčší problém Matovičovej vlády, ale chváli audit v štátnych hmotných rezervách (29. 6. 2020)
 Matovič sa počas koronakrízy neosvedčil, je príliš osobný a nedôveruje ani hovorcovi, hodnotí politológ (28. 6. 2020)
 Premiér Matovič už nie je opozičný politik a mal by to pochopiť, hodnotí politológ 100 dní jeho vlády (27. 6. 2020)
 Matovič: Nebudem vyzývať Borisa Kollára k odstúpeniu. Nechce ohroziť pád vlády a návrat "mafie" do čela štátu. (24. 6. 2020)
 Aj sme sa zasmiali, aj dobrá nálada bola, hodnotil Matovič po svojej návšteve v Budapešti (12. 6. 2020)
 Premiér Matovič je na návšteve Česka, spolu s Babišom oznámili obnovenie voľného režimu na hraniciach (foto) (3. 6. 2020)
 Matovič naznačil, že štátna karanténa nebude povinná, načrtol, kedy asi odložíme rúška (11. 5. 2020)
 Programové vyhlásenie vlády 2020: Matovičova vláda schválila svoje programové vyhlásenie, má 121 strán (video) (19. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Turecko a Rusko prediskutovali konflikt v Líbyi a dohodli sa spoločne dosiahnuť prímerie
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku zomrel pacient nakazený koronavírusom

Matovič reagoval na kauzu diplomová práca, po vyslovení nedôvery by v parlamente skončil (video) - diskusné fórum čitateľov