Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2006

Ministri životného prostredia prijali prehlásenie k smerniciamPrijatím spoločného vyhlásenia sa skončilo dnes v Košiciach dvojdňové rokovanie ministrov životného prostredia krajín Visegrádskej štvorky (V4). Na zasadaní sa zúčastnila aj výkonná riaditeľa ...Zdieľať

KOŠICE 5. mája (WN/SITA) - Prijatím spoločného vyhlásenia sa skončilo dnes v Košiciach dvojdňové rokovanie ministrov životného prostredia krajín Visegrádskej štvorky (V4). Na zasadaní sa zúčastnila aj výkonná riaditeľa Regionálneho environmentálneho centra pre strednú a východnú Európu Maria Szigeti Bonifert. O výsledkoch rokovaniach dnes novinárov informoval minister životného prostredia László Miklós a ostatní ministri.

Miklós ocenil, že na dvojdňovom rokovaní dospeli k zhode vyjadrenej v spoločnom prehlásení, v ktorom zaujímajú stanoviská k smerniciam Európskej únie (EÚ) v oblasti odpadového hospodárstva, ochrany prírody v rámci programu NATURA 2000 a k projektu INSPIRE, ktorý má prispieť k harmonizovaniu geografických formácií a údajov, vrátane máp.

Ministri skonštatovali, že nová európska smernica o odpadoch musí preferovať opätovné použitie a recykláciu pred energetickým zhodnocovaním. Spoločne vyjadrili odmietavé stanovisko k návrhu preklasifikovať spaľovne komunálneho odpadu na zhodnocovacie zariadenia. Od EÚ budú požadovať, aby v rámci programu NATURA 2000 vyčlenila finančné prostriedky v potrebnom objeme, z ktorých by sa hradili kompenzácie vlastníkov území vyhlásených za chránené. Ministri plne podporili iniciatívu INSPIRE, ktorej cieľom je vytvoriť lepšie nariadenia EÚ v oblasti priestorových informácií, aby sa dali použiť na formulovanie, implementáciu, monitoring a vyhodnotenie environmentálnej politiky EÚ.

Miklós okrem iného informoval, že sa zhodli na tom, aby sa prvá konferencia Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát uskutočnila ešte tohto roka. Za sídlo stáleho sekretariátu Karpatského dohovoru navrhujú niektoré rumunské mesto alebo slovenskú Banskú Bystricu.

Ministri prijali pozvanie českého ministra ŽP Libora Ambrozeka na 14. stretnutie ministrov ŽP krajín V4 v roku 2007 v Českej republike.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešovskí hasiči dostali na Svätého Floriána 10 vozidiel
<< predchádzajúci článok
Predvolebná kampaň sa na TV Markíza začne 3. júna