Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. októbra 2019

Mlyn v Kolárove je viacnásobným unikátom, poznajú ho aj v ArgentíneVodný mlyn v Kolárove patrí k posledným plávajúcim vodným mlynom na Slovensku a je zároveň naším jediným dochovaným lodným mlynom. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a dnes sa v ňom nachádza expozícia s technickými ...Zdieľať
Vodný mlyn v Kolárove patrí k posledným plávajúcim vodným mlynom na Slovensku a je zároveň naším jediným dochovaným lodným mlynom. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a dnes sa v ňom nachádza expozícia s technickými časťami i dobovým zariadením. Vedie k nemu 86-metrový most (na snímke), ktorý je často označovaný za najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou. Foto: TASR Henrich Mišovič
 
Kolárovo 9. októbra (TASR) – Vodný mlyn v Kolárove patrí k posledným plávajúcim vodným mlynom na Slovensku a je zároveň naším jediným dochovaným lodným mlynom. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a dnes sa v ňom nachádza expozícia s technickými časťami i dobovým zariadením. Vedie k nemu 86-metrový most, ktorý je často označovaný za najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou.


Kolárovský vodný lodný mlyn je kópiou, ktorú vyrobili v roku 1983 v komárňanských lodeniciach podľa projektov už zaniknutého mlyna v Radvani nad Dunajom. „Nie je vyrobený do detailu pôvodným spôsobom. Lode mlynov sa kedysi stavali z topoľového dreva, na pevnejšie časti sa používalo drevo z ovocných stromov. Jedine hriadeľ musel byť z vode odolného dreva. Používal sa červený smrek alebo dub. V lodeniciach však použili pevnejšie drevo aj na častiach, kde sa kedysi nepoužívalo. Lode mlyna takisto nie sú z dreva, ale majú oceľové dná. Vďaka tomu ich nemusíme ťahať každú zimu na breh,“ povedala Helena Šáliová zo združenia, ktoré sa o mlyn v Kolárove stará.

Vodný mlyn v Kolárove ešte v 90. rokoch minulého storočia chátral. Od roku 1995 v ňom bolo zriadené múzeum a začala sa jeho obnova. V súčasnosti tu návštevníci okrem samotného mlyna môžu navštíviť malé technické múzeum s ukážkami poľnohospodárskych strojov a náradia, gazdovský dvor s rôznymi domácimi zvieratami a okrem toho aj prírodu lužných lesov v jeho okolí. V poslednom období začínajú kolárovský mlyn čoraz viac objavovať turisti, ktorí ho v roku 2014 vo verejnom hlasovaní označili za najobľúbenejšiu turistickú atrakciu Nitrianskeho kraja.

Podľa Šáliovej bola aj tohtoročná letná sezóna mimoriadne vydarená. „Mali sme asi najvyššiu návštevnosť vôbec. Doteraz sme mali rekord 13.000 ľudí za celý rok, teraz sme evidovali vyššie číslo už koncom septembra a ešte máme nahlásené viaceré zájazdy. Veľký záujem o mlyn prejavujú aj zahraniční turisti. Prichádzajú sem z Maďarska, Čiech, Rakúska, Poľska, ale aj z Anglicka, Ruska a Austrálie. Nedávno sme tu mali dokonca celý autobus návštevníkov z Argentíny,“ dodala Šáliová.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SERIÁL: Pytlikári z Kopaníc a Záhoria mali v Rakúsko-Uhorsku monopol (7. 10. 2019)
 Po mlyne vo Svätom Kríži ostali len základy v zemi a zásobárne vody (6. 10. 2019)
 SERIÁL: Mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom má slúžiť na kultúrne účely (4. 10. 2019)
 Šľachtický rod Ujházyovcov žil v Budimíre 240 rokov (19. 9. 2019)
 Batizovská vetva Mariášiovcov vlastnila aj Gerlachovský štít (17. 9. 2019)
 Balašovci postavili v P. Bystrici tri kaštiele, dva slúžia dodnes (15. 9. 2019)
 SERIÁL: Poľský rod Zamoyski zapustil korene v Brestovanoch pri Trnave (13. 9. 2019)
 Stummerovci ovplyvnili rozvoj celého topoľčianskeho regiónu (12. 9. 2019)
 Štyri kaštiele pripomínajú obyvateľom Necpál život šľachtických rodov (11. 9. 2019)
 História rodu Ostrolúckych siaha do 13.storočia (10. 9. 2019)nasledujúci článok >>
Novotvar predstaví to najzaujímavejšie zo súčasnej poézie a prózy
<< predchádzajúci článok
Ročná diaľničná známka bude konečne platiť 365 dní!

Mlyn v Kolárove je viacnásobným unikátom, poznajú ho aj v Argentíne - diskusné fórum čitateľov