Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. februára 2021

Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačíKeď krvácajú ďasná, je to často príznak zdravotných problémov ústnej dutiny, akými sú napríklad zápal ďasien alebo periodontálne ochorenia či zápalové ochorenia, ktoré ovplyvňujú tkanivo ďasien aj zuby.Zdieľať
Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačí

V počiatočných štádiách zápalu môžu ďasná opuchnúť a krvácať. Ak sa tieto príznaky neliečia, môžu sa zhoršiť a spôsobiť odtiahnutie ďasien od zubov, čo vedie k úbytku zubnej aj kostnej hmoty.

Cukrovka aj fajčenie

Vplyv na krvácanie ďasien môže mať aj cukrovka či fajčenie. Medzi tradičné liečebné metódy patrí dôslednejšie čistenie zubov kefkou a použitie zubnej nite, ktoré by sa malo pridať k režimu dennej hygieny ústnej dutiny.

Nový výskum však zistil, že hoci čistenie kefkou a niťou má zásadný význam na celkové zdravie ústnej dutiny, nedostatok vitamínu C, tiež známeho ako kyselina askorbová, môže byť základnou príčinou krvácania z ďasien.

Vedci z Washingtonskej univerzity nedávno zverejnili tieto výsledky v odbornom magazíne Nutrition Reviews. Autori štúdie preskúmali údaje z 15 klinických štúdií v šiestich krajinách, ktorých sa dokopy zúčastnilo 1 140 väčšinou úplne zdravých ľudí.

Ďasná aj oči

Analyzovali tiež údaje z prieskumu National Health and Nutrition Examination Survey, ktorého sa zúčastnilo 8 210 osôb zo Spojených štátov. Všetci mali v minulosti skúsenosti s určitým stupňom krvácania očí alebo ďasien.

Vedci zistili, že u účastníkov s nízkou hladinou vitamínu C v krvi bolo pravdepodobnejšie, že už pri jemnom vyšetrení im budú krvácať ďasná a zaznamenali u nich aj vyššiu mieru krvácania do sietnice oka.

Zaujímavé na štúdii je však najmä to, že zvýšenie príjmu vitamínu C u účastníkov s predtým nízkou hladinou tohto vitamínu pomohlo zastaviť krvácanie z ďasien a zvrátiť aj problémy s krvácaním očí.

Mikrovaskulárny systém

Profesor Philippe Hujoel, hlavný autor štúdie, tvrdí, že ich výsledky sú významné, pretože tendencia krvácania z ďasien a krvácania do sietnice môže naznačovať problém s mikrovaskulárnym systémom.

Tento systém zahŕňa drobné krvné cievy v tele vrátane mozgu, srdca a obličiek. Vitamín C by tak mohol pomôcť s problémami s mikrokrvácaním. Hujoel ale zdôrazňuje, že štúdia nenaznačuje priamy vzťah medzi zvýšením hladiny vitamínu C a prevenciou mŕtvice.

Dokazuje však, že súčasné denné odporúčané dávky vitamínu C nie sú dostatočné v súvislosti s prevenciou krvácania z ďasien a ďalších súvisiacich mikrovaskulárnych problémov.

Dôkazy z minulosti

Predchádzajúce výskumy, ktoré sa týkali vitamínu C a krvácania ďasien, mali podobné výsledky. Kórejská štúdia napríklad zistila, že u tých, ktorí majú nedostatočný príjem tohto vitamínu, je 1,16-krát vyššia pravdepodobnosť výskytu paradentózy.

Denné odporúčané množstvo vitamínu C pre priemerného dospelého muža je 90 miligramov (mg), pre ženu 75 mg. Hujoel navrhuje, aby ľudia, ktorí neskonzumujú dostatok tohto vitamínu v strave, zvážili doplnenie 100 až 200 mg denne.

„V minulosti sa krvácanie z ďasien všeobecne považovalo za potenciálny marker nedostatku vitamínu C. Časom sa to prehnane marginalizovalo a nahradilo nadmerným riešením symptómov krvácania iba kefkou či niťou namiesto liečenia príčiny,“ dodal Hujoel.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chcete si užívať dlhého aktívneho života bez zásadných zdravotných komplikácií? Doprajte si oleje! (13. 2. 2021)
 3 triky, ako sa počas niekoľkých sekúnd zbaviť zamrznutého čelného skla! (13. 2. 2021)
 Kokosový olej v domácnosti dokáže malé zázraky! (6. 2. 2021)
 Projekt Populair upozorňuje športovcov, mali by pred svojimi aktivitami zvažovať aj kvalitu ovzdušia (31. 1. 2021)
 Čo robiť keď vás trápi bolesť chrbta? (30. 1. 2021)
 Akné vyhojí repík, zelený čaj, žihľava či skorocel (30. 1. 2021)
 Radíme: Vlašský olej podporuje telo, myseľ, trávenie a tiež chudnutie! (26. 1. 2021)
 Nejete sušené ovocie kvôli kalóriám? Odborníci upozorňujú na niekoľko jeho výhod (4. 1. 2021)
 Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovať (28. 12. 2020)
 Zubná pasta nielen na čistenie zubov: 10 ďalších spôsobov, ako ju možno použiť! (25. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Mäta nielen vonia. Prospieva tiež pľúcam aj žalúdku.
<< predchádzajúci článok
Turnaj o záchranu sveta – Mortal Kombat predstavuje trailer plný drsných súbojov