Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

31. januára 2021

Projekt Populair upozorňuje športovcov, mali by pred svojimi aktivitami zvažovať aj kvalitu ovzdušiaŠportovci by mali pred svojimi aktivitami zvažovať aj aktuálnuZdieľať
beh 676x451 31.1.2021  - Športovci by mali pred svojimi aktivitami zvažovať aj aktuálnu kvalitu ovzdušia v lokalite, v ktorej sa nachádzajú. Na svojom webe to uviedol projekt Populair, ktorý je súčasťou programu LIFE IP – zlepšenie kvalita ovzdušia.


Oficiálna stránka projektu informuje, že ľudia by sa v lokalitách so zhoršenou kvalitou ovzdušia mali vyvarovať fyzickej aktivity. Tá by totiž mohla znamenať ohrozenie ich zdravia.

 

 

Kvalita ovzdušia v zime


Pri bežnej aktivite človek vydychuje približne 20 metrov kubických vzduchu denne. Za 70 rokov tak celkovo vydýchne približne 500 kubických kilometrov vzduchu.

Pri športovej aktivite sa však množstvo vydýchaného vzduchu ešte zvyšuje. Pozornosť by mali zvýšiť športujúci ľudia aj teraz v zimných mesiacoch. Kvalita ovzdušia totiž môže byť zhoršená vplyvom vykurovania v domácnostiach.

 

 

Rizikové faktory


Znečisťujúce látky v ovzduší nie sú iba výsledkom ľudskej činnosti. Znečistenie môže nastať aj v dôsledku prírodných javov, akými sú napríklad sopečné erupcie či prenos saharského piesku. Negatívny vplyv majú aj prchavé organické zlúčeniny.

Rizikovými faktormi z pohľadu ľudskej činnosti sú emisie z priemyselnej výroby, dopravy, vykurovania či poľnohospodárstva. Aktuálnu kvalitu ovzdušia si na základe údajov z merných staníc môžu ľudia overiť na stránke dnesdycham.sk.


Zdroj: Webnoviny.sk - Projekt Populair upozorňuje športovcov, mali by pred svojimi aktivitami zvažovať aj kvalitu ovzdušia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banka lásky v Banskej Štiavnici je nominovaná na Európske múzeum roka EMYA 2021 (video)
<< predchádzajúci článok
Boj s covidom prehral slávny spevák, hudobník a skladateľ Ladislav Štaidl