Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

28. decembra 2020

Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovaťDôležité je nemať pocity hladu a, naopak, ani veľkého prejedenia.Zdieľať
Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovať

V prípade chudnutia odporúča výživová odborníčka Martina Dvořáková stanoviť si cieľ. „Od začiatku treba mať jasnú predstavu, čo chcete, ako to dosiahnete, kedy začnete, ako dlho to reálne môže trvať, aké bariéry vám môžu v dosiahnutí vašej méty zabrániť, a tiež, čo sa stane, ak do svojho cieľa dôjdete,“ povedala.


Radí pokroky si zaznamenávať. „Odfoťte sa predtým, ako začnete chudnúť. Na fotke zmenu vidieť oveľa viac ako v zrkadle, v ktorom sa vidíme každý deň a maličké pokroky v ňom nevnímame. Keď však porovnáme fotku zo začiatku a potom napríklad na konci každého mesiaca, zmena bude obrovská,“ radí Dvořáková.

Správna diéta nie je o hladovaní. „Základným predpokladom štíhlej postavy je zdravá vyvážená strava. Ak túžite po trvalej zmene, jedzte pravidelne päťkrát denne po dvoch až troch hodinách a pite dostatočné množstvo tekutín, aby vaše telo nezadržiavalo vodu a vyplavovalo von všetky toxíny,“ vysvetlila výživová poradkyňa.

Ozrejmila, že keď sa zníži prísun sacharidov a zvýši príjem bielkovín, zmení a zrýchli sa metabolizmus. „Telo sa približne po troch dňoch takéhoto stravovania dostane do stavu ketózy, čo v praxi znamená, že energiu začne čerpať z uložených tukov,“ doplnila Dvořáková. V kombinácii s pravidelným pohybom a dostatočným pitným režimom začne telo podľa jej slov spaľovať vlastné tuky a človek bude chudnúť.

Dôležité je nemať pocity hladu a, naopak, ani veľkého prejedenia. „Jedlo musí byť náš priateľ a nemalo by vyvolávať stres. Na druhej strane, ak túžime dosiahnuť trvalú zmenu, nestačí ,len' pravidelne a vyvážene jesť isté obdobie, ale osvojiť si stravovacie návyky natrvalo. Mali by sme ich brať ako nový životný štýl a riadiť sa ním čo najdlhšie,“ zhrnula špecialistka.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Neobyčajné využitie obyčajných vatových tyčiniek do uší (25. 10. 2020)
 Zubná pasta nielen na čistenie zubov: 10 ďalších spôsobov, ako ju možno použiť! (25. 10. 2020)
 Objavte blahodarné účinky gaštanov. Liečia ekzémy i boľavé kĺby! (17. 10. 2020)
 Máte vo zvyku spať s mobilným telefónom na nočnom stolíku? Zabudnite na to! (17. 10. 2020)
 Vedeli ste, čo dokáže toto korenie, keď ho zmiešate s obyčajnou alpou? (3. 10. 2020)
 Usušte svoje oblečenie rýchlo – a bez sušičky (3. 10. 2020)
 Objavili ďalší benefit pravidelného pitia kávy. Jej účinky by mohli chrániť aj črevá (1. 10. 2020)
 Na jeseň a v zime sa vitamín D netvorí, treba ho nahrádzať (30. 9. 2020)
 Čo sa stane s Vašim telom, ak budete jesť med a cesnak na lačno počas 7 dní! (27. 9. 2020)
 Čierne ríbezle ukazujú, akú veľkú silu môže mať príroda: Je to veľký bojovník proti rakovine, cukrovke i srdcovým chorobám (4. 9. 2020)nasledujúci článok >>
Virtuosi V4+: Slovenskou víťazkou súťaže sa stala 13-ročná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline.
<< predchádzajúci článok
Slovenskí vedci pripravili preparát bielkoviny, tá by mohla byť náhradou za antibiotiká