Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2019

Najstaršou Európankou je 115-ročná rehoľníčka z FrancúzskaNajstaršia Francúzka, 115-ročná rehoľná sestra André - občianskym menom Lucile Randonová -, sa oficiálne stala aj najstaršou obyvateľkou Európy a druhou najstaršou ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Paríž 16. augusta (TASR) - Najstaršia Francúzka, 115-ročná rehoľná sestra André - občianskym menom Lucile Randonová -, sa oficiálne stala aj najstaršou obyvateľkou Európy a druhou najstaršou obyvateľkou sveta. Informoval o tom v piatok denník Le Parisien.


Sestra André prevzala tento titul po tom, ako v júni vo veku 116 rokov a 90 dní zomrela dovtedy najstaršia Európanka, Talianka Maria Giuseppa Robucciová-Nargisová.

Sestra André sa narodila v roku 1904 v meste Ales v oblasti Gard na juhu Francúzska. V mladosti bola vychovávateľkou a pracovala aj v nemocnici, potom sa však rozhodla pre rehoľný život a vstúpila do rehoľnej Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Rehoľné meno André, ktoré je mužské, si zvolila na pamiatku svojho zosnulého brata. Momentálne žije sestra André v charitnom domove v Toulone.

V rozhovore pre Le Parisien sestra André priznala, že teraz je na ňu "všetkého priveľa". Uviedla, že už nechodí, pohybuje sa pomocou invalidného vozíka a takmer vôbec nevidí. "Mojím každodenným potešením je, že sa ešte dokážem modliť," povedala 115-ročná Francúzka, ktorá k svojim posledným narodeninám dostala list podpísaný pápežom Františkom a ním požehnaný ruženec.

Svetový rekord v dlhovekosti stále drží Japonka Kane Tanakaová, ktorá sa narodila v roku 1903 a má 116 rokov.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zimný štadión v Žiari nad Hronom po rekonštrukcii slávnostne otvoria
<< predchádzajúci článok
NEČAKANÝ ZOSUV PÔDY: Dve deti z Bardejova zasypali sutiny

Najstaršou Európankou je 115-ročná rehoľníčka z Francúzska - diskusné fórum čitateľov