Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2020

Negatívne certifikáty z celoplošného testovania „rozhádali“ Matovičovu vládu s úradom na ochranu osobných údajovÚrad na ochranu osobných údajov SR ukazuje nielen svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci.Zdieľať
7 1 676x451 1.11.2020  - Úrad na ochranu osobných údajov SR ukazuje nielen svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad vlády SR tak reaguje na predbežné stanovisko úradu na ochranu osobných údajov k vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov a prevádzok zamestnávateľa.

Kontroverzné predbežné stanoviskoÚrad na ochranu osobných údajov zverejnil predbežné stanovisko na svojom webovom sídle. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Podľa Úradu vlády SR sa Úrad na ochranu osobných údajov SR vo svojom stanovisku odvoláva na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov.

„Toto nariadenie Európskej únie sa nevzťahuje na spracúvanie osobných údajov v rámci činností, ktoré nepatria do pôsobnosti práva Európskej únie,“ upozorňuje Úrad vlády SR.

Neodbornosť a prekračovanie právomocí


Zároveň konštatuje, že Úrad na ochranu osobných údajov SR sa neorientuje ani v základnej legislatíve, ktorá upravuje jeho činnosť. Tiež Úradu na ochranu osobných údajov SR pripomína, že zákon o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vzťahuje len na spracúvanie osobných údajov vykonávané úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami.

Súčasne aj na spracúvanie osobných údajov inými než automatizovanými prostriedkami, ak ide o osobné údaje, ktoré tvoria súčasť informačného systému, alebo sú určené na to, aby tvorili súčasť informačného systému.

Úrad vlády SR zároveň pripomína, že úrad na ochranu osobných údajov je dozorným orgánom podľa zákona a vyššie uvedeného všeobecné nariadenia o ochrane údajov, preto takýmto vyjadrením podľa Úradu vlády nielen ukazuje svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci.

„Úrad na ochranu osobných údajov si zrejme neuvedomuje, že takouto činnosťou bude musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomocí,“ uzavrel Úrad vlády SR.
Zdroj: Webnoviny.sk - Negatívne certifikáty z celoplošného testovania „rozhádali“ Matovičovu vládu s úradom na ochranu osobných údajov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Naď v RTVS zopakoval, že plošné testovanie mohlo odhaliť len tretinu nakazených. (1. 11. 2020)
 ONLINE: Celoplošné testovanie v nedeľu prebieha pokojne, funguje 98 % odberných miest (1. 11. 2020)
 Matovič: Druhé kolo plošného testovania určite bude (1. 11. 2020)
 Celoplošné testovanie: V sobotu sa pretestovalo vyše 2,5 milióna ľudí. Jedno percento je pozitívne (1. 11. 2020)
 Bratislava: Záujem o celoplošné testovanie v nedeľu je zatiaľ nízky, prázdno je aj na drive-in miestach (1. 11. 2020)
 V niektorých okresoch možno nebude druhé kolo plošného testovania, pripustil Igor Matovič. (31. 10. 2020)
 Polícia musela zasahovať pri testovaní v Dulovciach, incident skončil trestným oznámením (31. 10. 2020)
 Pred nástupom do služby bolo pozitívne testovaných viacero policajtov. (31. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie na Slovensku (online): Odberné miesta sa zavreli a prišlo už viac ako milión ľudí, mestá zverejnili aj priebežné výsledky (foto+video) (31. 10. 2020)
 Do práce sa bez negatívneho testu na COVID-19 nedostanete, vydali vyhlášku (31. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Naď v RTVS zopakoval, že plošné testovanie mohlo odhaliť len tretinu nakazených.
<< predchádzajúci článok
ONLINE: Celoplošné testovanie v nedeľu prebieha pokojne, funguje 98 % odberných miest

Negatívne certifikáty z celoplošného testovania „rozhádali“ Matovičovu vládu s úradom na ochranu osobných údajov - diskusné fórum čitateľov