Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2007

Odsúdeného Andrášika v kauze Cervanová podmienečne neprepustiaOkresný súd v Trnave dnes nevyhovel žiadosti Milana Andrášika, odsúdeného v kauze vraždy medičky Cervanovej, o podmienečné prepustenie. Zasadnutie senát odročil, lebo ešte nemá rozsudok ...Zdieľať

TRNAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Okresný súd v Trnave dnes nevyhovel žiadosti Milana Andrášika, odsúdeného v kauze vraždy medičky Cervanovej, o podmienečné prepustenie. Zasadnutie senát odročil, lebo ešte nemá rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR z decembra minulého roku. Ten údajne ešte nie je napísaný. Na pojednávaní sa čítalo hodnotenie riaditeľa leopoldovskej väznice, kde si Andrášik odpykáva trest. Riaditeľ konštatoval, že prepustenie odsúdeného neodporúča.

Andrášik sa po nástupe do väzenia 19. decembra minulého roka rozhodol držať protestnú hladovku. Dôvodom jeho konania bolo, že NS SR neakceptoval doručenú správu o jeho zdravotnom stave. Ten mu údajne neumožňoval výkon trestu. Podľa svojho advokáta Martina Kanása chcel Andrášik hladovkou poukázať na porušenie jeho ľudských práv a podporiť snahu o zmenu rozsudku mimoriadnymi opravnými prostriedkami.

Senát NS SR uznal 4. decembra 2006 za vinných šesticu obžalovaných v kauze Cervanová a právoplatne ich odsúdil. U troch obžalovaných NS zvýšil trest, na ktorý ich v roku 2004 odsúdil Krajský súd v Bratislave. Odsúdeným Milošovi Kocúrovi a Milanovi Andrášikovi namiesto 13 rokov vymeral 15 a Stanislavovi Dúbravickému namiesto 10 vymeral 12 rokov. Všetkým trom v tretej nápravnovýchovnej skupine (NVS). Podľa pôvodného rozsudku poslal do väzenia v druhej NVS na 11 rokov Františka Čermana a na šesť rokov Pavla Beďača. V prvej NVS si tri roky odpyká Juraj Lachman.

Kauza Cervanová trvala 30 rokov. Telo 19-ročnej študentky medicíny našli 14. júla 1976 v riečke Čierna voda na okraji Kráľovej pri Senci. Utopili ju 9. júla toho istého roku. V roku 1981 z vraždy obvinili siedmich Nitranov. Po procese, ktorý trval niekoľko mesiacov, senát Krajského súdu v Bratislave vyniesol 22. septembra 1982 rozsudky odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Najvyšší súd SSR odvolania odsúdených v roku 1983 zamietol a rozsudok potvrdil. Na jar 1990 vtedajší federálny generálny prokurátor Tibor Böhm podal sťažnosť pre porušenie zákona. Najvyšší súd ČSFR na základe sťažnosti rozsudok Krajského súdu v Bratislave zrušil a vrátil mu celý prípad na opätovné prerokovanie. Obžalovaní sa dostali na slobodu. Od mája 1991 do februára 1995 bolo vytýčených niekoľko pojednávaní, od roku 1997 sa prípadom zaoberal iný senát.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Okolo 40 000 rakúskych domácností bez elektrického prúdu
<< predchádzajúci článok
Talianska polícia zatkla 200 podozrivých členov Camorry

Odsúdeného Andrášika v kauze Cervanová podmienečne neprepustia - diskusné fórum čitateľov

Eroticke pomocky - sexshop20.3. 13:22:00