Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2017

Opoziční Kotlebovci chcú domobranu na úrovni regiónovNa Slovensku by mala vzniknúť domobrana s cieľom plniť najmä preventívnu funkciu. V návrhu zákona s takouto iniciatívou prichádzajú poslanci ĽSNS. O právnej ...Zdieľať
Plénum parlamentu Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 19. októbra (TASR) - Na Slovensku by mala vzniknúť domobrana s cieľom plniť najmä preventívnu funkciu. V návrhu zákona s takouto iniciatívou prichádzajú poslanci ĽSNS. O právnej norme diskutuje parlament v úvode siedmeho rokovacieho dňa 21. schôdze NR SR.


Kotlebovci tvrdia, že zákonom chcú zabezpečiť vyššiu úroveň ochrany života, zdravia a majetku obyvateľov SR, a tiež ochrany verejného poriadku. Domobrana má byť čiastočne dobrovoľnícky poriadkový útvar v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov (VÚC).

ĽSNS pripomína, že bezpečnosť obyvateľov by mal zabezpečovať Policajný zbor SR a v obciach a mestách aj obecná, resp. mestská polícia. "Prax však ukazuje, že tieto zložky často zlyhávajú najmä pri plnení úloh na úseku prevencie, a to najčastejšie z dôvodov obmedzených personálnych kapacít a finančných zdrojov," tvrdia poslanci v dôvodovej správe.

Dôkazom toho je podľa nich vysoká kriminalita, a to najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou dlhodobo nezamestnaných a asociálov. "Výsledkom toho je, že slušní ľudia v mnohých regiónoch Slovenska sú týmito asociálmi obťažovaní, okrádaní, napádaní a aj znásilňovaní a vraždení," argumentujú s tým, že život v týchto oblastiach sa stáva doslova neznesiteľným, občania strácajú dôveru v štát a jeho orgány a mnohí sa snažia z týchto oblastí Slovenska doslova utiecť.

Zákon počíta s tým, že domobrana bude poriadkovým útvarom zriaďovaným samosprávnym krajom všeobecne záväzným nariadením. Zastupiteľstvo každého VÚC by sa teda mohlo slobodne rozhodnúť, či na svojom území domobranu zriadi, alebo nie. Jej hlavnou úlohou má byť preventívnou hliadkovou činnosťou prispievať k vyššej úrovni ochrany životov zdravia a majetku občanov, ako aj verejného poriadku na území kraja. Domobrana má zároveň úzko spolupracovať s príslušnými útvarmi Policajného zboru a obecnej polície.

Najvyšším riadiacim orgánom domobrany by malo byť krajské veliteľstvo na čele s krajským veliteľom menovaným a odvolávaným zastupiteľstvom samosprávneho kraja. Najnižším článkom organizačnej štruktúry by boli miestne jednotky pôsobiace na území jednej alebo viacerých obcí. Príslušníkmi domobrany by mohli byť len občania Slovenskej republiky, ktorí sú bezúhonní, dovŕšili zákonom stanovený vek a ktorí sú telesne, duševne a odborne spôsobilí na plnenie úloh a majú trvalý alebo prechodný pobyt na území príslušného kraja.

Novela od ĽSNS je posledným návrhom zákona na aktuálnej schôdzi. Okrem hlasovania o skôr prerokovaných bodoch čaká na poslancov aj voľba predsedu novej Rady pre štátnu službu. Keďže je štvrtok, uskutočniť by sa mala aj pravidelná Hodina otázok.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Puigdemont nemieni vyhovieť požiadavkám Madridu
<< predchádzajúci článok
Anonym oznámil bombu na bratislavských súdoch

Opoziční Kotlebovci chcú domobranu na úrovni regiónov - diskusné fórum čitateľov