Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

29. novembra 2010

Orange Fashion udáva plesové trendy už sedem rokovInšpirácie od návrhárov pred jedenástym plesom v opereZdieľať
Orange FashionZnámi slovenskí návrhári Michaela Ľuptáková, Mária Štraneková, Hana Převrátilová, Martin Hrča, Boris Hanečka a hosť z Čiech, renomovaný módny návrhár Jakub Polanka predstavia už 7. decembra 2010 na podujatí Orange Fashion aktuálne trendy nadchádzajúcej plesovej sezóny. Ich kreácie predvedie šesť šarmantných dám pôsobiacich v prostredí slovenského a českého šoubiznisu. Orange Fashion je znakom blížiacej sa plesovej sezóny, ktorú 8. januára 2011 tradične v historickej budove Slovenského národného divadla odštartuje Ples v opere.
 
Už po ôsmy raz prinesie Orange Fashion defilé najkrajších večerných rób z aktuálnych kolekcií popredných slovenských módnych návrhárov v priestoroch Palugyayovho paláca v Bratislave. Modely pripravené pre tento rok predvedú spolu s modelkami  návrhárov ženské osobnosti slovenského a českého šoubiznisu: Mirka Partlová, Mária Čírová, Adela Banášová, Zuzana Smatanová, Vera Wisterová a Aňa Geislerová. Svoje kolekcie predvedie šesť módnych návrhárov, ktorých profily nájdete nižšie.
Trendy na nadchádzajúcuc sezónu
Boris Hanečka hovorí o trendoch na nadchádzajúcu sezónu, ktoré použil aj vo svojej kolekcii: „Budú sa využívať netradičné farby ako pepermintová, bambusová zelená a popol z ruží spolu so striebornými kovovými akcentmi. Opäť prichádzajú sukne s vlečkami, stojačikovými goliermi.“ Okrem toho skombinoval japonskú harajuku módu s motorkárskymi strihmi a prvkami. Martin Hrča bude viac snovejší, jeho kolekcia je charakteristická jemnými materiálmi ako je napríklad šifón, ktoré majú symbolizovať prchavosť a jemnosť. „Upúšťa sa od škrobenosti, farby budú monochromatickejšie. Prevládať budú čisté a strohé formy, strihy budú voľnejšie.“
 
 
Michaela Ľuptáková
Michaela Ľuptáková je mladá slovenská návrhárka, ktorá sa móde venuje už viac ako desať rokov. Módou žije a všetko, čo práve prežíva, sa odráža v jej tvorbe. Smer, ktorým sa jej módna tvorba mala uberať, našla počas študijného pobytu v nemeckom meste Trier.  Niekoľkokrát sa zúčastnila súťaže Top Styl Designer v Brne, svoje kolekcie predstavila na predvádzacích mólach na Slovensku, aj v zahraničí. Takisto spolupracovala so slovensko-českou alternatívnou značkou Popular na kolekcii dámskych tričiek. Okrem módneho návrhárstva spolupracuje s viacerými slovenskými magazínmi ako módna štylistka.
 
 
Mária Štraneková
Mária Štraneková je v súčasnosti poslucháčka doktorandského štúdia na VŠVU. Svoje obzory si počas štúdia rozširovala najmä v zahraničí – v Čechách na VŠUP v Prahe a na University of Newcastle vo Veľkej Británii. Za najvýznamnejšie body v jej profesijnom životopise možno považovať odborné stáže v londýnskom módnom štúdiu Preen a u legendárneho Alexandra McQueena. Svoje módne kolekcie prezentuje na prehliadkových mólach po celom svete. V roku 2007 získala ocenenie Top Styl Designer na veľtrhu Styl  a Kabo v Brne.
 
Martin Hrča
Martin Hrča je považovaný za jedného z najtalentovanejších slovenských módnych návrhárov mladej generácie. Študuje módne návrhárstvo na VŠVU a stážoval na odbore kostýmovej tvorby na VŠMU. V súčasnosti je na ročnej stáži v pražskom ateliéri u Liběny Rochovej. Bol účastníkom tohtoročného Prague Fashion Weekend-u, je víťazom súťaže Brillance Fashion Talent 2008 a v roku 2009 bol vyhlásený za Objav slovenskej módnej scény.
 
Boris Hanečka
Boris Hanečka sa za pomerne krátky čas vyšvihol medzi stálice slovenského módneho neba. Venuje sa nielen navrhovaniu šiat, ale aj stylingu. K výtvarnému umeniu paradoxne nemal zo začiatku vzťah. Neskôr sa však dal na štúdium keramiky a od nej prešiel k textilu. Má za sebou už množstvo módnych prehliadok na Slovensku aj v zahraničí. Vyhral viacero súťaží, jednou z najvýznamnejších bolo ocenenie Lifeline Fashion Talent, ktoré získal v roku 2006. Modelmi z jeho dielne sa môžu pochváliť mnohé celebrity ako Adela Banášová, Jana Kirschner, Zuzana Fialová, Denisa Dvončová či Dara Rolins. Jeho meno sa však najčastejšie spája s Luciou Hablovičovou, ktorú považuje za svoju osobnú múzu a navrhoval pre ňu napríklad aj večerné toalety na Ples v opere.
 
Hana Převrátilová
Hana Převrátilová má skúsenosti s prezentovaním svojich kreácií na Slovensku i v zahraničí. Stála pri zrode odevnej značky Zgurunu a zaujala aj ako dizajnérka českej značky Babylon. Okrem navrhovania modelov sa však venuje aj iným aktivitám – jej prácu sme mohli vidieť napríklad v reláciách Nákupná horúčka, Slovensko má talent, či Talentmánia, kde sa prejavila ako štylistka. Slovenské ženy však inšpiruje aj z pozície módnej redaktorky známeho dámskeho magazínu. Patrí medzi obľúbené návrhárky mnohých slovenských i českých hviezd, ako je napríklad speváčka Dara Rolins alebo moderátorka Marianna Ďurianová.
 
Jakub Polanka
Jakub Polanka patrí medzi najrenomovanejších návrhárov na českej módnej scéne. Ako prvý Čech absolvoval postgraduálne štúdium na Institute Français de la Modev Paríži, počas štúdia pracoval pre Kookaï Lab. Pre jeho modely je charakteristická nadčasovosť strihov a použitie futuristických materiálov – latex, neoprén a podobne. Okrem iných získal cenu Czech Grand Design 2010 za módny design a Elle Fashion Award 2009. Má za sebou angažmán v štúdiu Phillipa Starcka ako dizajnér odevných doplnkov, podieľal sa na dizajne kolekcie topánok a tašiek pre spoločnosť Hermés.
 
XI. ples v opere
Orange Fashion je už tradične predzvesťou jedného z najväčších spoločenských podujatí na Slovensku, Plesu v opere. Najinšpiratívnejší ples na Slovensku stojí v januári 2011 na prahu  druhej dekády svojej existencie, preto bude začiatok nadchádzajúcej plesovej sezóny opäť výnimočnou udalosťou. Osobnosti spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a politického života sa stretnú v historickej budove Slovenského národného divadla tradične prvú sobotu po Troch kráľoch, 8. januára 2011. Úlohy hostiteľa sa opäť ujme spoločnosť Orange Slovensko a záštitu nad Plesom v opere prevezme, rovnako ako každý rok, Čestný plesový výbor, v zložení Emília Vášaryová, Ľubica Vargicová, Andrej Glatz, Martin Huba, Peter Dvorský, Pavol Lančarič,  Pavol Traubner a Ondrej Šoth.
V súvislosti s XI. ročníkom Plesu v opere prebehne zbierka, v rámci ktorej môžu hostia plesu po druhýkrát prispieť na realizáciu prínosných kultúrnych podujatí pre hendikepovaných spoluobčanov. Zbierka bude slávnostne otvorená počas večera módy – Orange Fashion.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Z Plesu v opere idú peniaze na rúcanie bariér (24. 3. 2010)
 Ples v opere: Vášáryová chápe, ak niekto považuje Ples v opere za snobský (10. 1. 2010)
 Ples v opere: Tenoristu Ramóna Vargasa si slovenskí prominenti obľúbili (10. 1. 2010)
 Ples v opere: Úroveň sa zvyšuje, Kubiš prišiel s vyznamenaniami na fraku (10. 1. 2010)
 Foto: X. Ples v opere (10. 1. 2010)
 Ples v opere: V SND sa zabávalo pomenej prominentov ako vlani (10. 1. 2010)
 Ramón Vargas sa teší na duet s Miroslavom Dvorským (9. 1. 2010)
 Lisa Stansfield si do Opery oblečie kostým (9. 1. 2010)
 Plesajúcim sa otvoria brány historickej budovy SND (9. 1. 2010)
 Hviezda X. Plesu v opere Lisa Stansfield priletela do Bratislavy (8. 1. 2010)nasledujúci článok >>
Výstava fotografií Petra Karaku vo Fotogalérii Trafačka
<< predchádzajúci článok
Vyskúšajte dvojdisplejové fotoaparáty Samsung 2View!