Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2020

Petíciu za odstúpenie Kollára pre kauzu jeho diplomovky už podpísali tisíce ľudíPočas prvého týždňa podpísalo petíciu za odstúpenie Borisa Kollára (Sme ...Zdieľať
boris kollar 3 676x451 30.6.2020  - Počas prvého týždňa podpísalo petíciu za odstúpenie Borisa Kollára (Sme rodina) vyše šesťtisíc ľudí. Študenti a absolventi vysokých škôl v nej vyzvali predsedu parlamentu, aby sa vzdal svojho postu pre kauzu diplomovej práce. Nesúhlasia, aby jedným z najvyšších ústavných činiteľov bol človek, ktorý svoj titul získal vďaka plagiátu.

Okopírované celé stranyPredseda mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Juraj Hipš v utorok 23. júna informoval, že Kollár získal titul magistra na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici po tom, ako do svojej diplomovky okopíroval celé strany. Kollár tieto tvrdenia odmietol.

„Podľa nášho názoru by mal druhý najvyšší ústavný činiteľ spĺňať predovšetkým prísne morálne predpoklady. Diplomová práca Borisa Kollára je však podľa analýzy zverejnenej v médiách plagiátom. Viac ako polovica práce je od slova do slova odpísaná z rôznych zdrojov,“ uvádzajú v petícii členovia Komunity Zastavme korupciu a ďalší študenti a absolventi vysokých škôl.

Dodávajú, že ak človek, ktorý svoj titul získal vďaka krádeži, zastáva v štáte taký vysoký post, pôsobí to demotivačne a demoralizujúco na všetkých študentov.

Preveria všetky záverečné práce?


Kollár obvinenia, že je jeho diplomová práca plagiát, vytrvalo odmieta. „Pri teste originality vyskočila zhoda mojej diplomovej práce 24,45 percenta s inými prácami. Do 30 percent je to bežná prax, ktorá sa uznáva,“ obhajuje sa.

Pre kauzu diplomovka v pondelok 29. júna tri hodiny s Kollárom rokoval poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Po ňom predstavitelia klubu uviedli, že kauzu považujú za zlyhanie školiteľa, študenta, oponenta aj systému hodnotenia záverečných prác.

Žiadajú ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa dohodnú a nastavili systém tak, aby každý kto získal titul nezákonne, oň prišiel.

Kollára v pozícii podržal aj premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý vyzval strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS), aby sa správali v súlade s koaličnou dohodou. V pondelok 29. júna tiež povedal, že ak by Kollár musel skončiť na pozícii predsedu NR SR, predpokladá, že by nastal reálny scenár odchodu hnutia Sme rodina z koalície.


Zdroj: Webnoviny.sk - Petíciu za odstúpenie Kollára pre kauzu jeho diplomovky už podpísali tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič sa vyjadril k odvolaniu Kollára z postu predsedu parlamentu, hrozí odchod Sme rodina z koalície (29. 6. 2020)
 Kollárovo ospravedlnenie v kauze diplomovka a nepoužívanie titulu ministerke Milanovej stačí (29. 6. 2020)
 Na jednej diplomovke nemôže padnúť celá koalícia, Matovič čakal od strany Za ľudí inú reakciu (27. 6. 2020)
 Strategické uvažovanie Kollára je na amatérskej úrovni, na kauzu diplomovka mal reagovať inak (27. 6. 2020)
 Kollár má žltú kartu od poslancov SaS, na kauzu diplomovka sa ho chcú pýtať aj matovičovci (26. 6. 2020)
 Boris Kollár neodstúpi a neospravedlní sa za plagiátorstvo. Boris Kollár v politike, nebude používať magisterský titul. (26. 6. 2020)
 Študenti chcú Kollárovu hlavu, šéf parlamentu s ukradnutou diplomovkou ich demotivuje (24. 6. 2020)
 Kollár podľa politológa nie je vhodným predsedom parlamentu, aj po Dankovi sa dá preraziť dno (28. 3. 2020)
 B. Kollár trvá na výstavbe nájomných bytov, chce plniť sľuby (3. 3. 2020)
 SME RODINA PREDSTAVILA 9-BODOVÝ PROGRAM POMOCI RODINÁM (9. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Česi môžu dať dole rúška. Riziká sú väčšie ako nákaza koronavírusom, tvrdí epidemiológ
<< predchádzajúci článok
Do kedy treba podať odložené daňové priznanie za rok 2019? Pre pandémiu máte stále ešte čas

Petíciu za odstúpenie Kollára pre kauzu jeho diplomovky už podpísali tisíce ľudí - diskusné fórum čitateľov