Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2013

Premiér Fico chce získať 80 miliónov na podporu mladýchNa boj s nezamestnanosťou mladých ľudí na Slovensku chce premiér Robert Fico v Bruseli získať 80 mil. eur. Ako ďalej informoval na utorkovej tlačovej konferencii, tieto finančné ...Zdieľať
prvomajove zhromazdenie koz BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Na boj s nezamestnanosťou mladých ľudí na Slovensku chce premiér Robert Fico v Bruseli získať 80 mil. eur.


Ako ďalej informoval na utorkovej tlačovej konferencii, tieto finančné prostriedky by mali pochádzať z projektu financovaného z eurofondov pod názvom "Iniciatíva pre zamestnanosť mladých" (Youth employment initiative).

Na ten je vyčlenených 6 mld. eur, ktoré by si malo rozdeliť 10 až 11 krajín EÚ, kde je bez práce viac než štvrtina mladých.

Táto téma spolu s podporou hospodárskeho rastu bude rezonovať na summite lídrov EÚ v Bruseli, ktorý sa uskutoční 27. a 28. júna.

Fico predstavil aj ďalší spôsob, ktorým chce Európa s nezamestnanosťou mladých bojovať. Je ním iniciatíva s názvom "Garancia pre mladých". Jej cieľom je, aby sa mladí absolventi alebo nezamestnaní boli schopní do štyroch mesiacov od ukončenia školy či straty práce opätovne zamestnať, rekvalifikovať, alebo ďalej vzdelávať.

Táto myšlienka je podľa Fica mimoriadne ambiciózna a finančne náročná, avšak verí, že neskončí ako iné plány EÚ v minulosti. O akú sumu by išlo, však premiér nekonkretizoval. Z jeho vyjadrení však vyplýva, že na financovanie garancie pre mladých bude treba použiť aj zdroje získané presunom neminutých eurofondov tam, kde je to možné. Realokáciu týchto peňazí však bude musieť odobriť Brusel.

Podľa Fica však nestačí iba vytvárať pracovné miesta pre mladých. Za prioritu považuje aj podporu ekonomiky. "Preto je tu Investičný plán pre Európu, ktorého cieľom je zmobilizovať všetky finančné prostriedky, ktoré má dnes k dispozícii Európska investičná banka," uviedol.

Dostupné peniaze by tak mali poslúžiť ako pôžičky pre malých a stredných podnikateľov. "Keďže táto iniciatíva tu už je, bude našou úlohou o tom hovoriť s predstaviteľmi zamestnávateľov," dodal Fico. Zastáva názor, že pokiaľ krajiny EÚ nedajú dohromady všetky zdroje v rozpočte, tak hospodársky rast nenaštartujú.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
S americkým špiónom nemáme nič spoločné, vyhlásil Kremeľ
<< predchádzajúci článok
Pite po dúškoch, nie po litroch!