Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

18. marca 2024

Radíme: Ľudia s oparom by mali používať vlastný príbor či uterákInfekcia druhým variantom HSV-2 je pravdepodobnejšia u starších ľudí a prenáša sa orálno-genitálnymi sexuálnymi aktivitami.Zdieľať
Radíme: Ľudia s oparom by mali používať vlastný príbor či uterák

Ľudia s oparom by mali používať vlastný príbor, uterák i kefku a držať ich oddelene od ostatných. Dôležité je takisto, aby poranené miesto nechytali rukami. Odporučila to dermatovenerologička Regina Paulinyová v rámci zásad, ktoré zamedzia šíreniu vírusu herpes simplex.


"Herpes simplex je jedným z mnohých vírusov z rozsiahlej skupiny herpetických vírusov. Spôsobuje väčšinou bolestivé a často sa opakujúce opary lokalizované najčastejšie na mäkkej, tenkej a bohato prekrvenej pokožke pier a ich bezprostredného okolia," ozrejmila.

Vysvetlila, že vírus má dva varianty. Prvým je HSV-1, pri ktorom k nákaze dochádza najčastejšie už v detskom veku. "Prenáša sa osobným kontaktom, kvapôčkovou infekciou, ale aj používaním rovnakého príboru či uteráka a deti ho zvyknú najčastejšie chytiť od dospelej osoby, ktorá je nositeľom vírusu," priblížila odborníčka. Upozornila, že po zahojení pľuzgierov vírus zostáva v tele a reaktivuje sa pri oslabenej imunite, silnom UV žiarení, hormonálnych zmenách či strese. Infekcia druhým variantom HSV-2 je pravdepodobnejšia u starších ľudí a prenáša sa orálno-genitálnymi sexuálnymi aktivitami.

Paulinyová v prípade výskytu oparu odporúča používať vlastný príbor, pohár, uterák, kefku, ale aj návliečky na vankúše a periny. Radí takisto nezdieľať s ostatnými kozmetiku. "Aplikátory líčidiel po výseve infekcie dezinfikujte," dodala. Zdôraznila, že poranené miesto nie je dobré chytať rukami, ak sa tak stane, je potrebné ich dezinfikovať. "Obzvlášť opatrní buďte, keď má niektorý z členov rodiny drobné poranenia - narušená kožná bariéra je ideálnou plochou na preniknutie herpetického vírusu do tela," vysvetlila. Rodičom, u ktorých sa vyskytne opar, radí nebozkávať svoje deti. "Bábätká a deti približne do troch rokov sú najzraniteľnejšou skupinou na prenos tohto vírusu," ozrejmila odborníčka.

Dodala, že ak sa opary objavujú často v krátkych intervaloch, je dobré zvážiť návštevu lekára. "Namieste sú aj posilnenie imunity a zmeny v životnom štýle, ktoré vírus udržia pod kontrolou," podotkla Paulinyová.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: Paracetamol tlmí horúčku a miernu bolesť, nepomôže pri zápale (6. 3. 2024)
 Radíme: Zdravie možno priaznivo ovplyvniť obmedzením alkoholu (28. 2. 2024)
 Vitamín K je najmenej známy, ale ma zaujímavé účinky (25. 2. 2024)
 Radíme: Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu (21. 2. 2024)
 Radíme: Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie (19. 2. 2024)
 Radíme: Surovú hydinu a vajcia treba pripravovať mimo iných potravín (11. 2. 2024)
 Radíme: Pomelo pomáha pri problémoch s trávením (17. 1. 2024)
 Radíme: Pomarančmi možno podporiť trávenie aj vstrebávanie živín (15. 1. 2024)
 Radíme: Mandle prospievajú mozgu i nervovému systému (15. 1. 2024)
 V mrazoch je lepšie nosiť palčiaky a vyhýbať sa alkoholu i fajčeniu (8. 1. 2024)nasledujúci článok >>
Poznáme víťazov Radio_Head Awards 2023
<< predchádzajúci článok
Let's Dance 2024: PO muzikálovom kole z tanečnej šou vypadol futbalista Ján Ďurica a Vanesa Indrová