Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

13. júna 2022

Radíme: Po kúpaní v bazéne či jazere je potrebná dôkladná hygiena



Faktory, ktoré zvyšujú riziko nakazenia, sú príliš chladná voda, prievan, sedenie na studenom povrchu, ideálne prostredie pre množenie sa baktérií vytvára i zvyk ponechať si na sebe mokré plavky.



Zdieľať
Radíme: Po kúpaní v bazéne či jazere je potrebná dôkladná hygiena

 

Kúpanie vo verejných vodách, ako sú bazény, termálne kúpele či prírodné plochy so sebou prináša i riziká v podobe vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. Dôležité je preto dodržanie správnych zásad a opatrení, ktoré znižujú riziko ich vzniku na minimum. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.


"Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych teplých vodách, umelé vodné plochy majú výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou je však väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov," spomenula urologička.

Voda v bazénoch na kúpaliskách by mala byť podľa nej pravidelne sledovaná a ošetrovaná, problém nastáva pri preplnení bazénu väčším množstvom ľudí.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko nakazenia, sú príliš chladná voda, prievan, sedenie na studenom povrchu, ideálne prostredie pre množenie sa baktérií vytvára i zvyk ponechať si na sebe mokré plavky. "Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, vzhľadom ku kratšej močovej trubici a blízkosti pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší na ochorenie sú diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny," vysvetlila Filipovičová.

Termálna voda zase podľa nej nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť, kúpanie v prírodnom jazere tak so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. "U žien sa prejavujú nákazy ako zápaly močového mechúra, močovej trubice, často združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, ak sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovaný priebeh," upozornila lekárka.

Štandardom u infekcií močových ciest je podľa nej vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou, liečba zápalov predkožky zase spočíva aj v doplnkovej lokálnej liečbe. Častá je liečba pridružených gynekologických zápalov u žien. "Najlepšou prevenciou je po každom kúpaní sa dôkladne osprchovať čistou vodou a prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých, vhodné je aj použitie antibakteriálneho mydla," dodala Filipovičová.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ako správne užívať kurkumu? Väčšina ľudí to vôbec netuší a ničí jej účinky (13. 5. 2023)
 Pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný, je ľahké si ho pomýliť (9. 4. 2023)
 Odborníci uviedli na pravú mieru toto. Je naozaj nebezpečné a drahé nechávať nabíjačku v zásuvke? (2. 4. 2023)
 7 spôsobov, ako sa zbaviť hmyzu vo Vašom dome, ktoré skutočne fungujú! (2. 4. 2023)
 Radíme: Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá (29. 3. 2023)
 Tu je jediná správna cesta, ako sa konečne zbaviť nechutných rybeniek (švehla obyčajná) v kúpeľni (26. 3. 2023)
 Vypestujte si reďkovky po celý rok vo svojom byte (16. 3. 2023)
 Radíme: Častý smäd bez zjavnej príčiny môže byť príznakom ochorenia (22. 2. 2023)
 Viac spánku potrebujú muži alebo ženy? Poznáme odpoveď (19. 2. 2023)
 Periete na 40 stupňov? Baktérie dokážu prežiť teploty nižšie ako šesťdesiat stupňov Celzia. (12. 2. 2023)



nasledujúci článok >>
Kráľovná Alžbeta II. je druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách
<< predchádzajúci článok
DUA LIPA V BRATISLAVE: Bola hviezdou druhého dňa festivalu Lovestream 2022