Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

12. februára 2023

Periete na 40 stupňov? Baktérie dokážu prežiť teploty nižšie ako šesťdesiat stupňov Celzia.Odborníci v oblasti hygieny tvrdia, že fekálne baktérie dokážu kontaminovať ostatné oblečenie, ktoré sa ocitnú v bubne práčky so znečistenou spodnou bielizňou.Zdieľať
Periete na 40 stupňov? Baktérie dokážu prežiť teploty nižšie ako šesťdesiat stupňov Celzia.

Nedávajte prať nohavičky s utierkami na riad na nízke teploty, pretože by sa v spodnom prádle mohli vyskytovať fekálne baktérie, ktoré si neskôr cez utierku prinesiete do kuchyne. Spodnú bielizeň je lepšie prať na teplote vyššej ako šesťdesiat stupňov Celzia.

Ani spomínaná teplota nevyhubí úplne všetky baktérie. Nemôžete sa spoľahnúť na to, že šesťdesiat stupňov v práčke zničí všetky baktérie. Niektoré práčky túto teplotu dosiahnu len na krátku dobu a väčšina z nich si nezachováva konštantných šesťdesiat stupňov počas celého prania.

Pokiaľ je spodná bielizeň príliš tenká alebo jemná a nedá sa prať na vysokých stupňoch, riešením je dezinfekčný prostriedok na bielizeň. Nebojte sa, z vašej košele, svetra či podprsenky sa kvôli dezinfekčným prostriedkom nestane kus stvrdnutého oblečenia.

Treba myslieť aj na pravidelnosť prania. Napríklad rifle by ste mali dať vyprať po štyroch až piatich nosení, ak chcete zabrániť predčasnému vyblednutiu. Podprsenky je vhodné prať po dvoch až troch nosení. Treba ale dbať na pyžamo, ktoré by ste mali vyprať dvakrát týždenne. V noci sa totiž zbavujeme odumretej kože a potu, takže pyžamo je doslova živnou pôdou pre baktérie.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Viete, ktoré potraviny do mrazničky nepatria? (5. 2. 2023)
 Radíme: Málo železa môže zapríčiniť únavu, dýchavičnosť či podráždenosť (4. 1. 2023)
 J. Majtán: Med pomáha pri liečbe rán, popálenín či herpesu (23. 12. 2022)
 Radíme: Tradičné sviatočné jedlá možno pripraviť aj v zdravšej verzii (21. 12. 2022)
 Školské prázdniny 2022/2023 - Termíny školských prázdnin v školskom roku 2022/2023 (15. 12. 2022)
 Solíte viac, než je zdravé? Nadmiera soli sa prejaví bolesťami hlavy či problémami so zubami (4. 12. 2022)
 Chcete ušetriť energiu v domácnosti? Poradíme vám ako (22. 11. 2022)
 Ako vybrať vianočný stromček, ktorý vám doma rýchlo neopadá. Stromček kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihličia (20. 11. 2022)
 Hrozno je zdrojom antioxidantov, nachádzajú sa aj v šupke bobúľ (22. 10. 2022)
 Šupky od zemiakov nepatria do koša, je možné ich ešte efektívne použiť v domácnosti alebo na záhrade (22. 10. 2022)nasledujúci článok >>
Zomrel David Jolicoeur, raper a spoluzakladateľ tria De La Soul
<< predchádzajúci článok
Patríte medzi aktívnych konzumentov kávy? Neuveríte, čo urobí káva s vašim telom po vypití