Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

29. marca 2023

Radíme: Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá



Kávu by si ľudia mali dopriať do 17.00 h. Podľa Zahnašovej je dĺžka spánku individuálna, priemerný čas je šesť a pol až deväť hodín.



Zdieľať
Radíme: Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá

Kvalitu spánku môže ovplyvňovať niekoľko faktorov. Pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá, vyvetrať si v miestnosti či nepozerať do mobilu. "Necvičiť tesne pred spaním a zabezpečiť pokoj," priblížila všeobecná lekárka pre dospelých Júlia Zahnašová.


Kávu by si ľudia mali dopriať do 17.00 h. Podľa Zahnašovej je dĺžka spánku individuálna, priemerný čas je šesť a pol až deväť hodín. "Taktiež je to rôzne u ľudí v iných vekových skupinách," podotkla. Doplnila, že malé deti spia desať až 14 hodín, u mladých sa skracuje na šesť až osem hodín a starších ľudí približujúcich sa k šesťdesiatke môže byť čas spánku päť až sedem hodín.

"Na kvalitu spánku dobre vplýva šport a celkovo pohyb na čerstvom vzduchu. V rámci spánkovej hygieny a lepšieho spánku sa odporúča chodiť spať a vstávať v podobných časových intervaloch," odporučila Zahnašová. Negatívne na spánok podľa nej vplýva stres či pitie alkoholu.

"Kvalita spánku je znížená aj syndrómom spánkového apnoe s poruchami dýchania počas spánku, kde hrozí aj rozvoj kardiovaskulárnych chorôb a ohrození sú najmä obézni pacienti," priblížila. Spoznať ho je možné u ľudí s hlasitým chrápaním, prerušovaným s tichými pauzami. "Práve títo ľudia trpia nadmernou únavou počas dňa, zaspávaním počas dňa a nevýkonnosťou," doplnila.

Pri problémoch so zaspávaním je podľa nej najúčinnejšie, ak sa vyriešia rodinné aj pracovné problémy, ktoré spôsobujú stres. "Ak sú to psychické problémy vážnejšieho charakteru, posielam pacienta k psychiatrovi na nastavenie liečby," uviedla.

Na pomoc so zaspávaním podľa nej existujú aj prírodné doplnky, ako napríklad z levandule lekárskej, bylinkové čaje či melatonín. "Lieky ako hypnotiká pri poruchách spánku sú návykové a mali by byť užívané maximálne jeden mesiac," priblížila s tým, že je to napríklad pri úmrtí v rodine či strate zamestnania. Zároveň sa nesmú užívať dlhodobo a nedokážu vytvoriť kvalitný spánok, spánok je plytký.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tu je jediná správna cesta, ako sa konečne zbaviť nechutných rybeniek (švehla obyčajná) v kúpeľni (26. 3. 2023)
 Vypestujte si reďkovky po celý rok vo svojom byte (16. 3. 2023)
 Radíme: Častý smäd bez zjavnej príčiny môže byť príznakom ochorenia (22. 2. 2023)
 Viac spánku potrebujú muži alebo ženy? Poznáme odpoveď (19. 2. 2023)
 Periete na 40 stupňov? Baktérie dokážu prežiť teploty nižšie ako šesťdesiat stupňov Celzia. (12. 2. 2023)
 Viete, ktoré potraviny do mrazničky nepatria? (5. 2. 2023)
 Radíme: Málo železa môže zapríčiniť únavu, dýchavičnosť či podráždenosť (4. 1. 2023)
 J. Majtán: Med pomáha pri liečbe rán, popálenín či herpesu (23. 12. 2022)
 Radíme: Tradičné sviatočné jedlá možno pripraviť aj v zdravšej verzii (21. 12. 2022)
 Školské prázdniny 2022/2023 - Termíny školských prázdnin v školskom roku 2022/2023 (15. 12. 2022)



nasledujúci článok >>
UŽ STE HO VIDELI? John Wick 4 má za sebou rekordný otvárací víkend
<< predchádzajúci článok
Festival Svetový Deň Cirkusu 2023